BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

Nowy system opryskiwania liści od spodu w uprawie warzyw

Pobierz pakiet

Proszę kliknąć na zdjęcie powiększyć 

Amazone, Lechler i Syngenta informują:
„DroplegUL“ jest systemem opryskiwania liści od spodu stosowanym w polowej uprawie warzyw. Droplegs będzie wprowadzony na rynek w roku 2010 we współpracy Amazone, Lechler i Syngenta. Powodem stworzenia tego systemu było to, że pewnych problemów w polowej uprawie takich warzyw, jak np. fasola karłowa czy cebula nie można rozwiązać opryskami "od góry" a technika wspomagania pneumatycznego nie daje wystarczająco dobrego pokrycia tych roślin substancjami czynnymi.  

Jacob Rüegg z zakładu badawczego Agroscope Changins-Wädenswil ze Szwajcarii zajął się przed laty starym pomysłem Dropleg  i wspólnie z wyspecjalizowanym w ochronie roślin gospodarstwem Franza Kuhna z Dintikon w kantonie Aargau, zbadał sposób jego funkcjonowania. W Niemczech, nad systemem Dropleg intensywnie pracowała od roku 2006 firma Syngenta Agro stosując go w różnych kulturach, gdzie dotychczasowe techniki aplikacji nie dawały dobrych efektów. „Za pomocą nowej techniki, w szeregu prób osiągnęliśmy wyraźnie lepsze efekty zwalczania głęboko ukrytych szkodników oraz patogenów, których dotychczas nie potrafiliśmy skutecznie pokonać“, wyjaśnia specjalista z Syngenta, dr Hans-Günter Welches. Firma Lechler GmbH z Metzingen, wytwórca akcesoriów i rozpylaczy rolniczych zajęła się seryjną produkcją, obejmującą istotne zmiany, które sprawiły, że system stał się przyjazny w użytkowaniu, łatwiejszy w stosowaniu oraz tańszy.  

Lekka a jednocześnie mocna konstrukcja DroplegUL zbudowana jest z przemieszczających się po glebie rur z tworzywa sztucznego, na których, zależnie od wykonywanych zabiegów, w TwinSprayCap montuje się różnego rodzaju rozpylacze do oprysku podliściowego o działaniu jedno lub dwustronnym. Rury DroplegUL poruszają się wahadłowo, poprzecznie do rzędów roślin.  DroplegUL można z pomocą specjalnego dźwigara przewodów Amazone bezstopniowo dopasować do różnego rozstawu rzędów.

Sprzedaż DroplegUL  prowadzona jest bezpośrednio przez LechlerGmbH. Amazone, równolegle do swoich belek polowych Q-plus i Super-S, oferuje specjalny zestaw aluminiowych przewodów opryskowych o długości od 12 do 28 metrów. Fachowym doradztwem zajęła się grupa techniki aplikacji z Syngenta Crop Protection AG. Wyposażenie belki polowej o szerokości 24 m w 30 Droplegs rozstawionych co 80 cm kosztuje około 3.500 Euro.  

Ze względu na przynoszone korzyści, inwestycja powinna się szybko zamortyzować. Liczne próby potwierdziły, że wraz z nowym systemem możliwe jest podwojenie skuteczności biologicznego działania stosowanych środków ochrony roślin. Substancje czynne wykorzystywane są efektywniej, przynosząc istotne korzyści ekonomiczne wynikające z szeregu kolejnych oprysków.