BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

Catros z nowym podwoziem

Proszę kliknąć na zdjęcie powiększyć 

Na sezon 2011, Amazone rozszerzy swój program kompaktowych bron talerzowych o wersje zaczepiane z nowym podwoziem oraz szerokością roboczą 4, 5 i 6 m: zwrotne i kompaktowo zbudowane brony typu Catros-2T dysponują podwoziem o nowej konstrukcji, złożonym z zaczepu oraz zitegrowanych wahaczy. 

Taka koncepcja oferuje istotne korzyści: W porównaniu z zawieszanymi bronami talerzowymi, do pracy wystarczą tu niewielkie ciągniki, gdyż wyeliminowano czynnik ograniczający, którym była „możliwość udźwigu “. Kolejnym plusem jest rozszerzenie możliwości ich zastosowania. W zależności od wymagań panujących na konkretnych polach, maszynę wyposaża się w wały podporowe, zębate wały ugniatające, wały tandemowe lub klinowe wały pierścieniowe. 

Nowe, kompaktowe brony talerzowe pracują bardzo spokojnie także z wysokimi prędkościami roboczymi, gdyż ich podwozie jest podczas pracy kompletnie obrócone nad ramę roboczą a nie, jak to się często spotyka, tylko podniesione z tyłu maszyny. Masa podwozia wspiera między innymi równe prowadzenie brony w glebie. 

Wyposażenie seryjne nowej brony talerzowej obok wahaczy podwozia obejmuje także, dyszel dołączany do dolnych dźwigni zaczepu kat. III oraz instalację oświetleniową podstawowej ramy roboczej z dwoma rzędami talerzy. Skośnie ustawione talerze wyposażono w gumowe elementy amortyzujące, pozwalające dostosować bronę do nierówności pola a równocześnie służące jako zabezpieczenie przeciążeniowe. Łożyska talerzy są bezobsługowe. Do zmiany wzajemnego ustawienia talerzy zastosowano łatwy w obsłudze zestaw przesuwu. 

Wraz z rozszerzeniem programu, Amazone dysponuje obecnie 13 typami o szerokościach roboczych od 3,0 do 7,5 m. Wszystkie kompaktowe brony talerzowe, niezależnie od tego, czy są zawieszane czy zaczepiane idealnie nadają się do szybkiej, płytkiej, intensywnie mieszającej glebę uprawy ściernisk, pracując bez zapychania się, także przy dużych ilościach słomy. Przygotowanie gleby, siew śródplonów lub aplikacja gnojowicy, to kolejne opcje zastosowania.