BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

Rusza ofensywa techniki siewu Amazone „Generacja 2011“

Pobierz pakiet

Proszę kliknąć na zdjęcie powiększyć 

Pod hasłem „Generacja 2011“ Amazone już wprowadza na rynek nowe typoszeregi swoich mechanicznych siewników zawieszanych D9 oraz nabudowanych AD. Maszyny te można rozpoznać po nowoczesnym wyglądzie oraz nowych oznaczeniach typów, gdzie odniesienia do 1.000 oznaczają szerokość roboczą. Oba typoszeregi obejmują maszyny o szerokościach roboczych 2,5 m, 3 m, 3,5 m i 4 m, wśród których wersje „Special“ posiadają mniejszą, a wersje „Super“ większą pojemność zbiorników ziarna. 

Najważniejszą nowością typoszeregów 1.000 jest Roller Drill System RDS z nowymi redlicami RoTeC-Control oraz nowym zagarniaczem rolkowym. RDS zabezpiecza precyzyjny siew także przy wysokich prędkościach roboczych. Nowością jest tu możliwość wyposażenia maszyn w rozstaw redlic, co 16,6 cm. 

Przy nowym Roller Drill System RDS obowiązuje filozofia „precyzyjne wałowanie, precyzyjny siew, elastyczne przykrycie“. Amazone dokładnie dostosowała tu wzajemną pracę klinowego wału pierścieniowego, redlic RoTeC-Control i zagarniacza rolkowego lub Exakt. Klinowe wały pierścieniowe najpierw pasmowo zagęszczają glebę dokładnie wzdłuż redlin wysiewu. W tych gładkich śladach redlice rolkowe RoTeC-Control biegną wyjątkowo spokojnie tworząc bardzo dokładne redliny wysiewu, przed ułożeniem nasion na ugniecionym dnie redliny. Za redlicami podąża zagarniacz rolkowy lub Exakt, przykrywający nasiona luźną glebą względnie, przy zagarniaczu rolkowym, dodatkowo je dociskający. Nacisk rolek zagarniacza ustawiany jest niezależnie od nacisku redlic a gdy to konieczne, rolki zagarniacza można całkowicie podnieść. 

Szczególną zaletą  redlic RoTeC-Control jest zamontowana na każdej redlicy tarcza prowadzenia głębokościowego Control 10 z powierzchnią przylegania szeroką na 10 mm albo rolka prowadzenia głębokościowego Control 25 z powierzchnią przylegania o szerokości 25 mm. Ze względu na to, że tarcze pracują bezpośrednio przy redlicach wysiewających, to w porównaniu do innych systemów redlic wyposażonych w stałe rolki prowadzenia głębokościowego, pozwalają na wyraźnie precyzyjniejsze utrzymywanie głębokości siewu. Sięgający do 35 kg nacisk redlic jest rzeczywistym naciskiem, wyższym niż w innych redlicach, gdyż nie rozkłada się na rolkę prowadzenia głębokościowego i redlicę  lecz działa wyłącznie na redlicę. Przy rzepaku i roślinach wczesnego siewu można w czasie suszy bez żadnych problemów pracować z niewielkim naciskiem redlic. 

Dodatkowo, wszystkie maszyny posiadają duże, komfortowe stopnie, szerokie platformy załadowcze i zoptymalizowane uchwyty oraz układ przestawiania zagarniaczy, co jeszcze bardzie poprawia wygodę obsługi.

Podobnie, jak w poprzednich typoszeregach, nowe siewniki można agregatować z różnymi maszynami uprawowymi, wałami i systemami redlic tak, aby wyposażenie było optymalnie dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika. Na przykład brona wirnikowa i zębaty wał ugniatający tworzą doskonały zespół z redlicami WS do siewu po orce. Do siewu w mulcz zalecane jest połączenie złożone z kultywatora wirnikowego, klinowego wału pierścieniowego z nowym Roller-Drill-System.