BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE
Proszę kliknąć na zdjęcie powiększyć1 Obrazy
 

20-lat-Super-S, wywiad z wynalazcą

Friedrich Oberheide

W 2014 roku belka polowa Super-S świętuje swoje 20 urodziny.  Od momentu wysyłki pierwszej belki polowej w 1994 roku w praktycznej pracy znalazło się wiele tysięcy jej egzemplarzy. Od początku aż do dzisiaj  rozwinięto wiele szczegółów, ale genialna, podstawowa konstrukcja jest niedościgła aż do teraz.

O tym, dlaczego belka polowa Super-S może dzisiaj, podobnie jak przed laty wyróżniać się swoimi genialnymi właściwościami, porozmawiamy w wywiadzie z jej konstruktorem, dypl. inż. Friedrichem Oberheide.

Panie Oberheide, jakie właściwości sprawiły, że belka polowa Super-S odnosi tak wiele sukcesów?
Friedrich Oberheide: W pierwszej kolejności chciałbym wymienić dwa punkty. Pierwszym z nich jest technika składania do góry, umożliwiająca zachowanie małej szerokości transportowej, tylko 2,4 m. Po drugie, belka polowa Super-S jest dużo lżejsza a mimo to, zbudowana bardzo stabilnie. Te cechy nie były w owym czasie dla nas niczym nowym, gdyż stosowaliśmy je już w poprzedniej belce polowej, tak zwanej belce  H. W belce polowej Supeer-S mogliśmy po raz pierwszy składać wszystkie segmenty korzystając z siłowników hydraulicznych i przegubów. Dzisiaj takie składanie jest dla nas rzeczą oczywistą, ale przed dwudziestu laty było znaczącą poprawą.

To znaczy, że technika składania do góry była stosowana już przed belką polową Super-S?
Friedrich Oberheide: Tak, pierwszą belkę polową dla opryskiwaczy składaną do góry firma AMAZONE zbudowała w niewielkiej liczbie sztuk już w 1980 roku . Ta belka polowa miała 18 m szerokości, ale musiała być składana ręcznie. Później zwiększyło się zainteresowanie belkami polowymi składanymi hydraulicznie, które nie wymagały od kierowcy wysiadania z ciągnika.

Czy firma AMAZONE  była pierwszym producentem, który zastosował w opryskiwaczach polowych technikę składania  do góry?
Friedrich Oberheide: Tak, rzeczywiście tak było, tę technikę wymyśliliśmy tutaj, w AMAZONE.

A jak wyglądała ta pierwsza, składana hydraulicznie belka polowa?
Friedrich Oberheide: Od roku  1986 stosowaliśmy najpierw tak zwaną belkę polową H o szerokości roboczej 16 m a później 21 m. Już ta belka polowa miała lekką konstrukcję, ale była wyposażona tylko w dwa duże siłowniki hydrauliczne do rozkładania i składania. Te siłowniki służyły jako dźwignie dla linek V4A, które z kolei przez rolki o różnej wielkości  prowadziły do poszczególnych segmentów belki polowej. Obsługa tych dźwigni była bardzo łatwa. Przez działający dwukierunkowo zawór sterujący w ciągniku można było równocześnie redukować  i składać lewą oraz prawą część belki. Działało to naprawdę dobrze ale miało istotną wadę to znaczy, że nie można było ani składać tylko jednej strony belki, ani dokonywać jej zdefiniowanej redukcji.

Jak rozwiązano problem składania?
Friedrich Oberheide: Komfortowa obsługa – także przy dużych szerokościach roboczych – stała się możliwa od roku 1994 wraz z belką polową  Super-S, którą oferujemy dzisiaj o szerokości roboczej wynoszącej do 28 m. W belce polowej Super-S po raz pierwszy zastosowaliśmy do składania każdego z pojedynczych segmentów oddzielny siłownik hydrauliczny. Mogliśmy przy tym skorzystać  ze szczególnie lekkich i stabilnych siłowników własnej prdukcji AMAZONE. Ze względu na masę, była to dla nas ogromna zaleta. Dzięki tym niezawodnym siłownikom hydraulicznym technika składania stała się wszechstronna a przedw wszystkim zdolna do rozbudowy. Przez składanie mocnymi siłownikami hydraulicznymi mogliśmy  rozwinąć program  oferowanych belek o szerokości robocze  od 21 m aż do 28 m. „Technika elastycznego składania“ oznacza, że w kombinacji z naszym składaniem Profi 1, zawsze dla lewej i prawej strony belki polowej jest jeden zespół sterowania do zmiany wysokości, ryglowania belki polowej oraz  zmiany jej nachylenia. W składaniu Profi-2  dochodzi także zmiana ustawienia kątowego. W ten sposób wprowadzenie belki polowej Super-S stało się znaczącym skokiem w kwestii komfortu i doprowadziło do gwałtownego wzrostu popytu na zawieszane i zaczepiane opryskiwacze polowe AMAZONE.

Wróćmy jeszcze do techniki składania belki polowej Super-S do góry: W czym tkwiły decydujące przewagi?
Friedrich Oberheide: Decydującą korzyść można określić jednym zdaniem: „Tam, gdzie przejedzie ciągnik, zmieści się także belka polowa .“ Przez pionowe składanie za opryskiwaczem belka polowa Super-S miała szerokość  tylko 2,4 m. Było to kryterium bardzo ważne bardzo ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pozwalało unikać kolizji belki polowej z innymi pojazdami. Równocześnie, lekkie nachylenie belki do przodu korzystnie wpływało na pozycję punktu ciężkości. To cenna zaleta zwłaszcza w opryskiwaczach zawieszanych, gdyż oszczędność każdego kilograma była tam bardzo istotna. Poza tym, belka polowa opierała się w czasie jazdy po drogach absolutnie mocno na hakach transportowych. Wyeliminowaliśmy zbędne wstrząsy i ścieranie się belki przy szybkim transporcie drogowym i na nierównym podłożu. Ze względu na to, że belka polowa była złożona za opryskiwaczem, nie było też żadnego kapania cieczy roboczej na ciągnik ani na centrum obsługowe opryskiwacza, co zdarzało się przy innym składaniu belki.

AMAZONE była poza tym nie tylko pierwszym ale przez długi czas jedynym oferentem, który postawił na technikę składania do góry. To samo obowiązuje, gdy chodzi o lekką budowę jaką wprowadziliśmy już w belce polowej H. Na początku byliśmy wyśmiewani przez naszych konkurentów, ale sukces rynkowy przyznał nam rację. Obecnie nawet nasi konkurenci mają w ofertach opryskiwacze ze składaniem belki polowej do góry.

W połączeniu z lekką budową firma AMAZONE używa hasła „superstabilna i superlekka“.  Jak to się stało, że mimo użycia stali zbudowano belkę zarówno lekką jak i stabilną?
Friedrich Oberheide: Jest to tak zwany profilowy sposób budowy, przy którym posługujemy się cienkimi ale szerokimi blaszanymi profilami. To zmniejsza masę. Przez odpowiednie wygięcie krawędzi blach do profilu C osiąga się nadzwyczajną stabilność: Jeśli złoży pan z papieru samolot, to będzie on i lekki i stabilny. Właśnie dlatego nasz dział marketingu nazwał ten sposób budowy konstrukcją  samolotową.

Kolejną oszczędność masy uzyskaliśmy przez wykonanie otworów w środku profili. Taki profil C można było od samego początku wykonywać w zakładach AMAZONEN,  gdyż już wcześniej korzystaliśmy z pras wytłaczających  przy produkcji rozsiewaczy nawozów. Dzisiaj otwory nie są wytłaczane przez prasę lecz wycinane laserem.

Czy nie ma zagrożenia, że na krawędziach profili będzie się gromadził brud lub płyny?
Friedrich Oberheide: To nie jest żaden problem, ponieważ po pierwsze, przy składaniu do góry płyny wypływają z  belki polowej a po drugie, nasze belki polowe są lakierowane doskonałym lakierem piecowym, który doskonale znosi ewentualne zanieczyszczenia. Do ochrony przed korozją  wszystkie śrubowe złącza hydrauliki wykonane są ze stali V2A. Jest to aż do dzisiaj absolutne ktyterium jakościowe dla dobrej belki polowej.

Czy są jeszcze inne rzeczy, które zbudował pan razem z belką polową Super-S?
Friedrich Oberheide: Tak, stworzyliśmy także nowe, centralne, wahadłowe zawieszenie belki polowej Super-S. Równomierne prowadzenie belki polowej jest decydującą rzeczą sprawą dla prawidłowego rozprowadzenia środków ochrony roślin. Należy przy tym wyeliminować wstrząsy pionowe i poziome powstające na przykład, gdy ciągnik rusza z miejsca, hamuje lub zakręca. Z tego względu stworzyliśmy trójstopniową amortyzację. Składa się ona ze sprężyn naciągowych przejmujących amortyzację pionową. O tłumienie ruchów poziomych dbają sprężyste elementy amortyzujące z zawieszeniem kulowym.  Eliminację pionowych ruchów wahadłowych przejmuje połączony pakiet sprężyn i amortyzatorów.

Za pomocą tego pakietu i krótkich ruchów wahań osiągnięto sytuację taką, że belka polowa nawet podczas pracy na zboczu porusza się prawie równolegle do ramy opryskiwacza polowego. Innymi słowy, wyboje i nierówności podłoża nie dochodzą do belki polowej. Nawet wtedy, gdy pracuje się na niewielkich zboczach, sprężyny prowadzą belkę polową tak, że zachowuje ona równoległą pozycję w ramie podstawowej. Z takim rozwiązaniem jesteśmy gotowi pracować i na równinach i w terenie pofałdowanym.

Temat stabilności obejmuje także stożkowe sworznie przegubów AMAZONE. O co właściwie chodzi?
Friedrich Oberheide: Tak, to była kolejna nowinka techniczna, jaką zastosowaliśmy wraz z belką polową Super-S. Kryterium jakościowym naszych maszyn jest oczywiście także trwałość ich poszczególnych elementów. Na przykład przeguby między pojedynczymi segmentami belki polowej nie powinny się wybijać nawet po długoletniej pracy opryskiwacza polowego. Zwykłe sworznie cylindryczne z niewielkim luzem z reguły nie spełniały tego zadania. Przy naszych, stożkowych i utwardzanych sworzniach jest tak, że zawsze bardzo dokładnie pasują do odpowiednich otworów bez luzów oraz bez konieczności ich smarowania. Dzięki temu zapewniamy klientom optymalne funkcjonowanie belki polowej także po wielu latach pracy.

Czy w ciągu ostatnich 20 lat zastosowano następne rozwiązania techniczne w belce polowej Super-S?  Co się zmieniło?
Friedrich Oberheide: W podstawowej filozofii belki polowej nie zmieniliśmy nic, ale patrząc na wymagania klientów rozbudowaliśmy oczywiście wiele szczegółów. I tak na przykład z biegiem czasu podnieśliśmy moc siłowników, aby możliwa była praca na zboczach także z dużymi szerokościami roboczymi. Dzisiaj nie jest problemem aby pracować belką polową Super-S na pochyłościach, na których  wcześniej stosowano belki polowe o szerokości tylko 15 m. Nasi klienci oczekują, że belkę pową będzie można składać o rozkładać także wtedy, gdy nachylenie maszyny na zboczu  wynosi 15°.

Program opryskiwaczy polowych AMAZONE obok belki polowej Super-S obejmuje również belki Q-Plus oraz Super-L. W jaki sposób można je wzajemnie rozgraniczyć?
Friedrich Oberheide: AMAZONE oferuje belkę polową Super-S w zakresie szerokości roboczych od 15 m do  28 m, zarówno dla opryskiwaczy zawieszanych UF jak też dla opryskiwaczy zaczepianych UG  i  UX. Korzystną cenowo alternatywą do pracy opryskiwaczami UF jest belka polowa Q-Plus o szerokości roboczej od 12 m do  15 m. Ta belka polowa składa się poprzecznie a jej szerokość tansportowa wynosi 3 m. Belka polowa Super-L o szerokości roboczej od 24 m do  40 m jest przez nas oferowana specjalnie dla opryskiwaczy zaczepianych UX oraz dla samojezdnych opryskiwaczy Pantera. Przy tej belce polowej, znacznie dłuższej od Super-S zastosowaliśmy składanie z boków zbiornika cieczy roboczej, co zapewnia zachowanie bezpiecznej szerokości transportowej. To właśnie są różnice. Belka polowa Q-Plus i belka polowa Super-L ze względu na swoją profilową budowę oraz stożkowe sworznie znakomicie pasują do naszej filozofii belek polowych, gdyż są w zasadzie zbudowane tak samo lekko i stabilnie jak belka polowa Super-S.

 

Video: Opryskiwacz polowy Amazone UF z belką polową Super-S

Get Adobe Flash player