BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

Kultywator wirnikowy KX

Szczegóły

Zinken auf Griff, Zinken auf Schlepp

Zinken auf Griff, Zinken auf Schlepp

Das bewährte Zinken-Schnellwechselsystem ermöglicht es, den KX in kürzester Zeit ohne Einsatz von Werkzeugen zu einer den Bodenverhältnissen angepassten Spezialmaschine umzurüsten. Optionale Kreiseleggen-Zinken werden einfach in die Taschen der Zinkenträger geschoben und mit Bolzen und Klappsplint gesichert. Einfacher und schneller geht es nicht. Es gibt keine Zinkenbefestigungsschrauben, die nachgezogen werden müssen.

So wird der KX in die Zinkenstellung „Auf Griff“ gebracht, wenn tendenziell schwerer Boden vorhanden ist. Die „Auf Griff“-Position hat sich vor allem bei der Mulchsaat bewährt, da eine intensive Vermischung von Boden und organischen Reststoffen gewährleistet ist
(1) Zinken auf Griff
(2) Zinken auf Schlepp

Quick-System – System szybkiej wymiany zębów

Schneller Zinkenwechsel

Zęby są wsuwane w kieszenie uchwytów mocowane sworzniami i zabezpieczane sprężystymi zawleczkami. Prościej i szybciej już nie można. Wyeliminowano wymagające dociągania, śruby mocujące. Przejście od zębów „pod kątem” do zębów ustawionych ciągnąco, wykonywane jest łatwo i szybko. Kute, wykonane z utwardzanej stali zęby są elastyczne i odporne na ścieranie.

Long-Life-Drive – Dla wszystkich bron wirnikowych i kultywatorów wirnikowych

„Long-Life-Drive“ Antriebssystem

Jakość w systemie:
Long-Life-Drive jest systemem napędu dbającym w bronach wirnikowych i kultywatorach wirnikowych AMAZONE o długą żywotność, maksymalnie spokojną pracę i wysoką wartość przy odsprzedaży. Koła zębate oraz łożyska pracują w kąpieli olejowej i tym samym są bezobsługowe – bez smarowników.

(1) Zwarta przekładnia
(2) Ulepszone cieplnie koła walcowe z dużym uzębieniem
(3) Dokładne odległości wszystkich gniazd łożysk dla maksymalnie spokojnej pracy
(4) Odporne na obciążenia, szeroko rozstawione łożyska stożkowe
(5) Więcej wolnej przestrzeni między wirnikami zębów a gładką podstawą obudowy gwarantujące swobodny siew w mulcz i optymalną przepustowość
(6) Dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi uszczelniaczami wałków, chroniące przed utratą oleju oraz uszczelniacze labiryntowe zapobiegające wciąganiu włókien roślinnych i brudu
(7) Uchwyt i wałek wykute z jednego kawałka materiału i z dużą średnicą wałka, brona wirnikowa KE ∅ = 45 mm/kultywator wirnikowy KG i KX ∅ = 60 mm
(8) System Quick + Safe to beznarzędziowa wymiana zębów i zabezpieczenie przeciwkamieniowe

Stabilny element wirujący

Stabiles Kreiselelement

Wałek wirnika i jego wspornik są wykute jako jeden element ze stali wysokojakościowej. Wałek wirnika ułożyskowany jest w ramie na łożyskach stożkowych z dużym odstępem. Uszczelnienie u dołu zapewnione jest poprzez specjalną, trwałą  kasetę z optymalną skutecznością uszczelniania. Dodatkowo, uszczelka labiryntowa chroni układ przed wciąganiem włókien roślinnych.

Duży prześwit

Große Bodenfreiheit

Duże przejście nad wspornikami zębów zapobiega zapchaniom maszyny również wtedy, gdy jej zęby są mocno zużyte. Zęby mogą być używane dłużej, co oznacza niższe koszty ich zużycia. Także nierówności pola i większe ilości słomy nie prowadzą do nasuwania się gleby. Wykonane ze specjalnej stali, wirnikowe nośniki narzędzi zapobiegają zakleszczaniu się kamieni.

System-System – Zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami

Amazone KE, KG, KX - Integrierte Steinsicherung

Sprężyste zamocowanie zębów umożliwia ich odchylanie si na kamieniach. Zęby są mocno naprężone w kieszeniach po środku uchwytów. Rozszerzone na zewnątrz kieszenie pozwalają na ruch zębów w ich wnętrzu. Gdy czubek zęba trafi na kamień, twarde uderzenie jest amortyzowane. Takie zamocowanie zębów daje bezpieczeństwo pracy na glebach kamienistych i umożliwia ustawienie zębów w KX oraz KG w pozycji „pod kątem”.

Stabilna wanna

Wysoka rama z 8 mm grubości profilu wannowego z podwójnym dnem wanny i wspawanymi tulejami łożyskującymi, jest odporna na skręcenia i skonstruowana tak, że doskonale wytrzymuje duże siły występujące przy transporcie ciężkiego wału ugniatającego oraz zawieszanego siewnika. Koła zębate i łożyska pracują w kąpieli olejowej i są bezobsługowe - bez smarowników. 

Dużo wolnej przestrzenie w KE, KX i KG

Große Freiräume bei KE, KX und KG

Dzięki wysokiej ramie, absolutnie gładkiej podstawie przekładni i długim zębom, między zębami a ich uchwytami tworzy się dużo wolnego miejsca. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się większych ilości gleby lub słomy. Zęby mogą być używane bardzo długo, co oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji. Otrzymuje się znakomitą strukturę gleby przed siewem, tworzącą optymalne warunki dla wschodów młodych roślin.

Belka równająca

Planierbalken

Belka równająca niweluje przepływ ziemi między broną wirnikową a wałem i wciska kamienie w dół . Wysokość belki ustawia się szybko i wygodnie korbą. Belka równająca za agregatem uprawowym stwarza warunki dla równego ugniecenia gleby przez podążający z tyłu wał.

"Z dużym, klinowym wałem pierścieniowym na glebach średnich do ciężkich i w różnych warunkach osiągnęliśmy nardzo dobre wyniki pracy, nie tylko ze względu na (amortyzowaną gumowo!) belkę równającą. Przestawianie wysokości  ma doskonały mechanizm dźwigniowy."

(profi 8-2013, Test kultywatora wirnikowego AMAZONE KG 6001-2) 

Mimośrodowe sworznie - dokładne ustawienie głębokości

Tiefeneinstellung

Głębokość roboczą brony wirnikowej ustala się przez przełożenie i obrócenie sprawdzonego, czworokątnego sworznia mimośrodowego AMAZONE w 16 stopniach. Podczas pracy ramię nośnr leży pod sworzniem mimośrodowym a przy unoszeniu układa się na wannie przekładni. W ten sposób brona może przeskakiwać nad kamieniami bez konieczności podnoszenia wału ugniatającego i siewnika. Chroni to zęby brony i elementy napędu.

Tarcze boczne

Seitenschilder

Sprężyście zamocowane tarcze boczne, odchylają się na kamieniach do góry. Długie ramię nośne i stabilne sprężyny, dają KE-Super bezpieczeństwo pracy na polach kamienistych. Dotyczy to wszystkich kultywatorów wirnikowych.

Ekstremalny odcinek kamienisty

Extreme Stein-Test-Strecke

Wszystkie maszyny uprawowe AMAZONE, zarówno nowe rozwiązania jak i pochodzące z seryjnej produkcji  sprawdzane są w celu dokonania ich oceny na bieżąco, przy najwyższych obciążeniach tak, aby zapewnić ich gotowość do praktycznej pracy w najbardziej zróżnicowanych wrunkach. Daje to dodatkową pewność działania - także kultywatorom i bronom wirnikowym AMAZONE.