BOOKS AND MORE
BOOKS AND MORE

150 rocznica urodzin Heinricha Dreyera

Pobierz pakiet

Proszę kliknąć na zdjęcie powiększyć 

W dniu 25.03.2012 obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin Heinricha Dreyera, założyciela Amazonen-Werke. Jako syn stelmacha, Johanna Caspara Dreyera, rzemieślnika o długich tradycjach, Heinrich kształcił się w jego warsztacie i zapoznał się tam z konstruowaniem maszyn, przede wszystkim zaś z czyszczalniami do zboża. Na wyższe wykształcenie czy studia nie miał żadnych możliwości, gdyż ojciec Heinricha niestety wcześnie zmarł. 

W ten sposób Heinrich Dreyer będąc młodym człowiekiem musiał przejąć warsztat i już w 1883 roku założył firmę seryjnie produkującą maszyny oraz narzędzia rolnicze. 

Heinrich Dreyer był wyjątkowym przedsiębiorcą, który mimo bardzo prostego wykształcenia niezwykle szybko rozwijał swoje liczne talenty. Z jednej strony był bardzo zdolnym konstruktorem. Na początku zbudował maszynę do czyszczenia zboża – zwaną także wialnią - która spotkała się z wieloma pochwałami i była wyróżniana pierwszymi nagrodami na różnych wystawach. Z drugiej strony, Heinrich przekształcił się w doskonałego handlowca, będącego w stanie stworzyć efektywną sieć handlową w porozumieniu ze sprzedawcami i towarzystwami handlowymi. Do tego stworzył również skuteczne materiały reklamowe z przekonującymi tekstami, instrukcje obsługi oraz katalogi części zamiennych. 

Już w roku 1906 Heinrich Dreyer wypowiedział znamienne zdanie „Musimy iść w świat“ i sprzedał pierwsze czyszczalnie zboża do Chile. To pierwsze, przewodnie hasło stało się kamieniem węgielnym skutecznego eksportu grupy Amazone funkcjonującego aż do dzisiaj. Heinrich Dreyer rozpoznawany był też jako twórca reklamy nierozerwalnie związanej z pojęciem Amazone. Właśnie dlatego przedsiębiorstwo zmieniło w 1915 roku nazwę na Amazonen-Werke. 

Jako „dobry szef“ Heinrich Dreyer doskonale rozumiał konieczność zdobywania najlepszych pracowników i potrafił motywować ich do znakomitej pracy. Stanowił wzór, który zawsze był dobrym przykładem dla innych. Oprócz tego był także ojcem wielkiej rodziny pracowników Amazone, bardzo szanującym ich zdolności i umiejętności. 

Heinrich Dreyer był także mądrym taktykiem, zawsze minimalizującym ryzyko i także po osiągnięciu dużych sukcesów handlowych nie sięgającym po nieprzemyślane rozwiązania. Prowadził „statek Amazone“ omijając zdradliwe rafy i uchronił swoje przedsiębiorstwo przed rujnującą inflacją z początku lat 20-tych. 

Dzisiaj nie byłoby żadnych zakładów Amazonen-Werke, gdyby nie mądrość i wiedza, którą Heinrich Dreyer posiadał tworząc oraz utrzymując przedsiębiorstwo. Dzisiaj, Amazonen-Werke z wieloma zakładami produkcyjnymi w Niemczech, Francji i Rosji prowadzone przez jego prawnuków Christiana oraz dr. Justusa Dreyera pozostało niezależnym, całkowicie rodzinnym przedsiębiorstwem.