Napęd tarcz rozsiewających | układ rozsiewu

ZA-TS_hydraulisch_1_d2_181120_rdax_170x81.jpg

Przemyślana technika układu rozsiewu – Skorzystaj z ponad 100 lat doświadczenia

Hydrauliczny napęd tarcz rozsiewających

Dzięki wyposażeniu Hydro można pracować niezależnie od prędkości obrotowej silnika ciągnika i przy różnych prędkościach obrotowych tarcz rozsiewających. W ten sposób oszczędzane jest paliwo, a rozsiewanie może być wyjątkowo komfortowe i precyzyjne. Przy rozsiewie granicznym rozsiewacz pracuje również z różnymi prędkościami obrotowymi tarcz rozsiewających, dzięki czemu można uzyskać możliwie najlepszy rozdział poprzeczny zarówno w strefie nakładania się nawozu, jak i na granicy pola.

Zalety

  • Niezależna od stron regulacja prędkości obrotowej tarcz rozsiewających umożliwia dokładniejsze rozsiewanie na klinach pola. 
  • W połączeniu z funkcją Section Control możliwa jest obsługa do 128 sekcji szerokości. We współpracy z systemem WindControl niezależna od stron regulacja umożliwia kompensację wpływu wiatru 
  • Standardowy filtr ciśnieniowy


Więcej informacji + Mniej informacji -
ZG-TS01_detail_d0_kw_6383_d2_181120_rdax_170x124.jpg

Napęd hydrauliczny – napęd z systemem Load-Sensing

Rozsiewacze z napędem hydraulicznym są w pełni sterowane za pomocą systemu Load-Sensing ciągnika. W przypadku ciągników o wystarczającym wydatku oleju, kabel połączeniowy ISOBUS, jak również system Load-Sensing są wystarczające, aby w pełni funkcjonalnie obsługiwać rozsiewacz.

  • W standardzie możliwość zmiany systemu Load-Sensing na obieg oleju


Więcej informacji + Mniej informacji -
Hybridantrieb

Napęd hybrydowy – maksymalna wydajność także z małymi ciągnikam

W rozsiewaczach z napędem hybrydowym około dwie trzecie oleju pochodzi z systemu Load-Sensing ciągnika, a jedna trzecia jest ponownie wykorzystywana z przewodu powrotnego za pomocą 2-pompowego manometru wagowego. Zamontowana na rozsiewaczu pompa hydrauliczna jest napędzana bezpośrednio za pomocą wału odbioru mocy ciągnika. Ten system hybrydowy umożliwia zastosowanie mniejszych ciągników i jest znacznie korzystniejszy niż klasyczne systemu hydrauliki pokładowej. 

  • Pełna funkcjonalność przy niewielkim zapotrzebowaniu na olej
  • Bez pracochłonnej hydrauliki pokładowe


Więcej informacji + Mniej informacji -

Soft Ballistic System pro – Dla szczególnie precyzyjnego nawożenia

4 decydujące zalety z SBS pro

Aby nawóz mineralny został podany roślinom precyzyjnie i dokładnie na całej szerokości roboczej, musi być traktowany wyjątkowo łagodnie. Nawóz, który uszkodzony jest już w rozsiewaczu, nie może zostać precyzyjnie rozsiany.

Soft Ballistic System pro jest już standardowo zintegrowany jako „pakiet bezpieczeństwa”. Mieszadła, elementy dozujące i tarcze rozsiewające są wzajemnie optymalnie dopasowane. Chroni to nawóz i zabezpiecza plony.


  1. Delikatne prowadzenie:
    Napędzane elektrycznie, gwiazdowe mieszadła w umieszczone w dnach lejków zapewniają równy spływ nawozu do tarcz rozsiewających. Wolno obracające się segmenty mieszadeł w kształcie gwiazd podają nawóz do otworów wylotowych. Mieszadło zmienia położenie wraz z system dozowania nawozu i dzięki temu zawsze znajduje się nad otworem wylotowym. Mieszadło wyłącza się automatycznie po zamknięciu zasuwy dozującej.
  2. Delikatne podawanie:
    : Regulowanym system dozowania zmienia się odległość oraz kierunek wyrzutu. Zmiana liczby obrotów pozwala indywidualnie ustawić szerokość roboczą. Nawóz podawany jest centralnie na tarcze przy niewielkiej prędkości obwodowej, dzięki czemu jest tylko w bardzo nieznacznym stopniu rozdrabniany. Koncentryczne przestawianie systemu dozowania względem tarczy sprawia, że nawóz traktowany jest niezwykle delikatnie.
  3. Delikatne przyspieszenie: 
    Przy standardowej liczbie obrotów tarcz rozsiewających od 600 do 900 obr/min Soft Ballistic System pro delikatnie wprawia nawóz w ruch. Nawet nawozy łatwo kruszące się zachowują swoje właściwości fizyczne i tworzą czysty obraz rozsiewu.
  4. Delikatny wyrzut:
    Soft Ballistic System dostarcza tylko tyle energii, ile potrzebne jest do uzyskania optymalnego toru lotu i precyzyjnego rozmieszczenia nawozu. Łopatki rozsiewające są przy tym ustawione optymalnie - do tyłu w stosunku do obrotu tarczy.
Więcej informacji + Mniej informacji -

Mechanizm rozsiewający TS – Perfekcja w każdym komponencie – jak w zegarku

Właściwości mechanizmu rozsiewającego TS


Regulowany system dozowania układu rozsiewu TS
1) Inteligentne mieszadło zapewnia maksymalną ochronę nawozu
2) Elektryczny silnik do zmiany ustawień systemu dozowania
3) System dozowania umożliwiający realizację funkcji Section Control, HeadlandControl, WindControl, ArgusTwin
4) Elektryczny silnik do precyzyjnego dozowania nawozu przy dawce rozsiewu od 3 do 650 kg/min


Zespół dolny układu rozsiewu TS
5) Elektryczny silnik do ustawiania łopatki prowadzącej
6) Przekładnia AutoTS, serce zintegrowanego systemu rozsiewu granicznego
7) Łatwa zmiana między rozsiewem granicznym a rozsiewem normalnym dzięki przesunięciu łopatki prowadzącej
8) Krótka łopatka do rozsiewu krawędziowego, granicznego i przy rowach
9) Długa łopatka rozsiewu normalnego do dużych odległości wyrzutu i podwójnego pokrycia nawet przy szerokości roboczej do 36 m


TS_Streuwerk_hinten_d2_130718_rdax_170x115.jpg
Mechanizm rozsiewający TS z regulowanym systemem dozowania


Więcej informacji + Mniej informacji -
Ruehrwerk_rdax_170x213.jpg

Mieszadło – delikatne i ostrożne

Podstawową funkcją mieszadła jest aktywne kierowanie przepływem nawozu do otworu wylotowego, aby można było rozsiewać stałą ilość nawozu. Mieszadło gwiazdowe, które jest umieszczone blisko dna zbiornika, nawet przy małych ilościach rozsiewu, aktywnie rozbija grudki nawozu przedostające się przez sito. W przypadku przedostania się ciał obcych do końcówek lejków i przeciążenia mieszadła, zablokowany silnik elektryczny automatycznie odwraca swój bieg w połączeniu z odpowiednią zasuwą i samoczynnie usuwa usterkę. Doskonałe współgranie mieszadła i zasuwy objawia się na uwrociu lub przy rozsiewaniu na klinach pola. Gdy tylko otwór dozowania zostanie całkowicie zamknięty, umieszczone nad nim mieszadło zatrzymuje się automatycznie. W ten sposób można zaoszczędzić cenny nawóz, nie mieląc go.


Zalety elektrycznego mieszadła

  • dwa powoli pracujące mieszadła z liczbą obrotów 60 obr/min, chroniące nawóz
  • automatyczne wyłączanie, gdy zamknięta jest zasuwa dozująca, także jednostronnie i wzajemnie niezależnie
  • automatyczna zmiana kierunku obrotów przy zablokowaniu przez ciało obce
  • aktywne doprowadzenie strumienia nawozu do otworu wylotowego


Das Rührwerk (1) ZA-TS_Sternruehrwerk_d2_150122

„Do napędu mieszadła służy silnik o napięciu znamionowym 12 V i prędkości obrotowej 60 obr/min. Wyłącza się on w momencie zamknięcia zasuwy i zmienia kierunek obrotów, jeśli ciało obce zablokuje mieszadło.”
(dlz agrarmagazin – Próba ciągła ZA-TS 3200 Profis Hydro · 02/2017)



Więcej informacji + Mniej informacji -
AMAZONE_Einleitsystem_rdax_170x264.jpg

System dozowania AMAZONE – dla pierwszorzędnego wyniku rozsiewania

Koncentryczne przestawianie systemu dozowania

System dozowania delikatnie podaje nawóz bardzo blisko środka tarczy rozsiewającej. Takie miejsce podawania oraz niskie prędkości obwodowe powodują, że granule nawozu są traktowane bardzo łagodnie. Aby dostosować układ rozsiewu do różnych szerokości roboczych i typów nawozu, system dozowania jest obracany mechanicznie lub elektrycznie wokół środka tarcz (koncentrycznie). Odstęp między punktem podawania nawozu a środkiem tarczy rozsiewającej zawsze pozostaje taki sam.

Obrotowy system dozowania oferuje użytkownikowi duży zakres możliwych szerokości roboczych. Wystarczą trzy zestawy łopatek rozsiewających, aby zapewnić obsługę szerokości roboczych od 15 m do 54 m.

Każdy układ rozsiewu TS z elektrycznym przestawianiem systemu dozowania może być wyposażony w system do ciągłego monitorowania wachlarza rozsiewu ArgusTwin

Więcej informacji + Mniej informacji -

Bardzo szybko i precyzyjnie! Elektryczne silniki

Rozsiewacz, który dzięki maksymalnym ilościom rozsiewu i prędkościom jazdy osiąga nowe wymiary w zakresie wydajności powierzchniowej, a jednocześnie ma pracować niezwykle precyzyjnie, wymaga niezwykle szybkich i precyzyjnych silników. Silniki gwarantują spełnienie wymagań na najwyższym poziomie szczególnie w przypadku zastosowań, takich jak automatyczne włączanie i wyłączanie na poprzeczniakach lub w klinach pola, rozsiew za pomocą kart aplikacyjnych lub ciągłej adaptacji (ArgusTwin i WindControl).

Więcej informacji + Mniej informacji -
Saubere Übergabe (1) ZA-TS_Buersteneinheit_d2_130110

Czyste przekazywanie – szczotki

Bezpośrednio przy otworach wylotowych zamontowane są szczotki, których elementy sięgają górnej krawędzi łopatek, dzięki czemu nawóz jest bezpiecznie prowadzony na tarczę.

Więcej informacji + Mniej informacji -

Otwór dozowania bez efektu ilościowego

Jeśli aplikowana ma być stała ilość rozsiewu, konieczne jest dostosowanie wielkości otworu dozowania do prędkości jazdy. Dzięki zasuwie zamykającej zadanie to wykonywane jest bardzo szybko i precyzyjnie. Nerkowaty kształt otworu dozowania sprawia, że obraz rozsiewu pozostaje niezmieniony i precyzyjny nawet przy różnych prędkościach roboczych, dzięki czemu nie ma konieczności regulacji położenia systemu dozowania.

Więcej informacji + Mniej informacji -
TS3-Streuscheibe_d2_181128_rdax_170x93.jpg

Tarcze rozsiewające TS – Utrzymanie najwyższej precyzji przy wszystkich rodzajach rozsiewu – do 54 m szerokości roboczej

Układ rozsiewu wykonany ze stali nierdzewnej – dla długiej żywotności

W rozsiewaczach TS cały układ rozsiewu wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia długą żywotność.

Oferowane zestawy łopatek można szybko i w prosty sposób wymieniać na tarczy za pomocą systemu wymiany. Jest to idealne i perfekcyjne rozwiązanie np. dla firm usługowych.

W przypadku rozsiewu normalnego i granicznego odpowiednie łopatki rozsiewające są aktywowane za pomocą tak zwanego AutoTS bez konieczności wymiany tarczy rozsiewającej.


Łopatki rozsiewające z powłoką z węglików spiekanych
Łopatki rozsiewające pokryte są utwardzaną, odporną na ścieranie warstwą. W ten sposób osiągnięto 3-krotnie dłuższą żywotność tych elementów.


Optymalne zakresy szerokości pracy zestawów łopatek, zależnie od rozsiewanego materiału:
TS 10 = 15 m – max. 27 m
TS 20 = 21 m – max. 33 m
TS 30 = 24 m – max. 54 m


  1. Zintegrowany system rozsiewu granicznego AutoTS jest uaktywniany elektrycznie.


„Do uzyskania różnych szerokości roboczych można zakładać różne segmenty łopatek rozsiewających – to bardzo wygodne rozwiązanie.“
(Profi – Sprawozdanie z testów rozsiewacza nawozów ZA-TS 4200 Profis Hydro · 06/2013)


Zakresy szerokości pracy zestawów łopatek
Zakresy szerokości pracy zestawów łopatek


Więcej informacji + Mniej informacji -
Optimiertes Streubild (1) Illu_ZA-TS_Normalstreuen_20221011_

Zoptymalizowany obraz rozsiewu

Rozsiew normalny
Poprzez regulację systemu dozowania zmienia się punkt podawania nawozu na tarczy rozsiewającej i w ten sposób regulowany jest zasięg wyrzutu i rozdział poprzeczny. Szerokość roboczą można dodatkowo jeszcze bardziej indywidualnie regulować poprzez zmianę prędkości obrotowej.


Niewrażliwy obraz rozsiewu przy wielostopniowych nakładkach

Optimiertes_Streubild_rdax_170x182.jpg
Trójwymiarowy obraz rozsiewu
Dzięki specjalnemu kształtowi i kątowi nachylenia łopatek rozsiewających, układ rozsiewu TS tworzy wielowarstwowy obraz rozsiewu. Krótsze i dłuższe łopatki rozsiewające nie działają przeciwstawnie lecz tworzą optymalny tor lotu nawozu.


Trójwymiarowy obraz rozsiewu

Układ rozsiewu został zaprojektowany z wykorzystaniem trójwymiarowych obrazów rozsiewu w celu zapewnienia idealnego rozkładu poprzecznego dla efektywnych szerokości roboczych do 54 m. Duże strefy nakładania się zapewniają perfekcyjny obraz rozsiewu i są znacznie bardziej stabilne w stosunku do wszystkich czynników zewnętrznych, takich jak wiatr boczny, nachylenie zbocza, wilgotność powietrza i zmieniająca się jakość nawozu.

Dreidimensionales Streubild (1)
Rozdział poprzeczny i daleki wyrzut

Więcej informacji + Mniej informacji -