Tak działa system Xpress

EDX-XPress-Illu_100727_internet_2_170_rdax_155x300.jpg

Zamiast dotychczasowego rozdziału przez zasysanie powietrza, w EDX zastosowano system oddzielania i odkładania nasion Xpress. Rozdział nasion oraz ich odkładanie odbywa się niezależnie od siebie: W systemie nadciśnieniowym nasiona są aktywnie oddzielane i przez węże wstrzeliwania podawane do precyzyjnego odkładania w redlinach wysiewu. W ten sposób można osiągać prędkości robocze do 15 km/h.

Amazone oferuje dla takich kultur jak kukurydza, słonecznik i rzepak po dwa bębny rozdzielające tak, aby można było właściwie reagować na różne właściwości (kształt, średnica, itd.) materiału siewnego i precyzyjnie rozdzielać nasiona.

Dokładny, pneumatyczny rozdział nasion następuje, w centralnych bębnach rozdzielających zależnie od maszyny i rozstawu rzędów, równocześnie dla 6 do 16 rzędów. Na otworach tych bębnów znajdują się centralnie i synchronicznie przestawiane zespoły zgarniaczy do oddzielania pojedynczych nasion.

Po oddzieleniu, nasiona są „wstrzeliwane” przez węże do oddzielonych stref odkładania, tak zwanego systemu wychwytywania Xpress z czubkiem redlicy i rolką wychwytującą. Czubek redlicy podążający w rowku wyciętym przez dwie tarcze tnące, tworzy podłużną redlinę o przekroju prostokątnym. Znajdująca się za kanałem wylotowym rolka wychwytująca zamyka dno oraz boczne ściany redliny tak, że nasiona nawet w niekorzystnych warunkach glebowych nie przetaczają się, lecz są doskonale wychwytywane i dociskane do dna redliny. Zapewnia to optymalną jakość odkładania. Ze względu na to, że rolka wychwytująca znajduje się bezpośrednio za czubkiem redlicy, jakość odkładania jest stała także przy wysokich prędkościach jazdy. W porównaniu do dotychczasowych rozwiązań w siewnikach punktowych, zaletą jest, że dokładność odkładania w systemie wychwytywania Xpress nie zależy od stanu zużycia redlic wysiewających.