TopCut w akcji

Wspomaganie rozkładu słomy, lepsze rozprowadzanie słomy, przerwanie podsiąkania

  • Słoma jest cięta, łamana i rozdrabniana za pomocą narzędzi, a następnie mieszana z drobnymi gruzełkami – co zapewnia optymalne warunki dla dobrego rozkładu.
  • Powierzchowne wymieszanie z drobnymi gruzełkami stwarza optymalne warunki do kiełkowania niedomłotów i chwastów w niewłaściwym podłożu siewnym. Po wzejściu chwastów lub niedomłotów można je zwalczać jeszcze skuteczniej.
  • Rozprowadzanie słomy po kombajnie jest ulepszone dzięki ukośnej jeździe z TopCut i zagarniaczowi do słomy. Zmniejsza to ryzyko powstawania tzw. hair-pinningu czyli wciskania słomy w glebę i poprawia wschody roślin.
  • Dzięki ultra płytkiej uprawie, przerywane jest podsiąkanie w górnej warstwie gleby, co zmniejsza parowanie, a gleba jest chroniona przed erozją przez organiczną warstwę wierzchnią.


Ścięte ściernisko rzepaku

Lepsze rozprowadzanie słomy dzięki jeździe po przekątnej








Cięcie ścierniska rzepaku i chwastów

Wał nożowy intensywnie rozdrabnia ściernisko rzepaku


Więcej informacji + Mniej informacji -

Intensywna obróbka grubołodygowej materii organicznej i wspomaganie procesu rozkładu

  • Zgniatanie na całej powierzchni, rozwarstwianie i rozdrabnianie materii organicznej sprzyja procesowi mineralizacji i zwalcza grzyby oraz szkodniki, takie jak omacnica prosowianka – poprawia się higiena pola.
  • Dzięki ContourFrame maszyny TopCut zapewniają optymalne dopasowanie do podłoża – nawet na terenach pagórkowatych
  • W porównaniu z mulczerem, maszyny TopCut charakteryzują się większą wydajnością przy mniejszym zużyciu paliwa i niższych kosztach eksploatacyjnych. Ponadto można również obrabiać szyjki korzeniowe i leżące ściernisko – poprawia to skuteczność pracy.
  • Bezpieczeństwo pracy kolejnych maszyn jest znacznie zwiększone, zwłaszcza w przypadku obróbki ścierniska słonecznika.


Ściernisko kukurydzy przed i po uprawie za pomocą TopCut

Pocięta słoma kukurydziana








Rozdrobnione łodygi słonecznika

Cięcie łodyg słonecznika


Więcej informacji + Mniej informacji -

TopCut – uprawa poplonów jesienią lub wiosną

  • Dobre rozdrabnianie poplonów odpornych na zimę i nieodpornych na zimę z dużą wydajnością.
  • Żadnego „miażdżenia” aktywnych roślin.
  • Stymulowanie procesu rozkładu i zawartości materii organicznej poprawia dostępność składników odżywczych.
  • Powolne przejazdy mogą ograniczyć wzrost aktywnych roślin i zapobiec ich nadmiernemu rozrostowi lub kwitnieniu, nie niszcząc ich.


Pocięte poplony

Dużo materii organicznej nie stanowi problemu 








Po rozdrobnieniu poplonu za pomocą TopCut następuje siew bezpośredni za pomocą Primera DMC

Intensywna uprawa dzięki 3 rzędom narzędzi


Więcej informacji + Mniej informacji -

Mechaniczna kontrola chwastów i uprawa przedsiewna

Mechaniczna kontrola chwastów – TopCut z zagarniaczem:

  • Chwasty są wyrywane z gleby za pomocą zagarniacza.
  • Korzenie chwastów są usuwane za pomocą zagarniacza i rozrzucane luźno na powierzchni gleby.
  • Brak przykrycia glebą powoduje szybkie 
  • wysychanie części roślin.


Uprawa przedsiewna – TopCut z wałami

Wał tnący rozdrabnia drobne gruzełki, a klinowy wał pierścieniowy o profilu Matrix lub wał dyskowy ponownie zagęszczają glebę – tworząc idealne podłoże do siewu.
Optymalne warunki do kiełkowania dla głównej uprawy lub samosiewów i nasion chwastów w pozornym podłożu siewnym.


Mechaniczne zwalczanie chwastów

Uprawa gleby, uprawa przedsiewna i siew bezpośredni dostosowane do siebie








Wytwarzanie drobnych gruzełek i optymalne zagęszczanie

Idealne podłoże siewne, nawet przy dużej zawartości materii organicznej


Więcej informacji + Mniej informacji -

Więcej odnośników

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat uprawy gleby

Czy to nie brzmi ciekawie?

Zostaw swoje dane kontaktowe*, wkrótce skontaktujemy się z Tobą:
* Twoje dane kontaktowe zostaną wykorzystane jedynie do nawiązania pożądanego przez Państwa kontaktu.