Życie pełne pasji dla AMAZONE

90. urodziny wizjonera techniki rolniczej

Prof_hc_Heinz_Dreyer_Amazonen-Werke_ret_ly_01_LO-opt_Orden_weg
Prof. dr h.c. mult. Heinz Dreyer

Prof. dr h.c. mult. Heinz Dreyer (1932 - 2023), wieloletni dyrektor zarządzający Amazonen-Werke, obchodził 19 lutego swoje 90 urodziny. Pomagał w budowaniu firmy w trzecim pokoleniu rodziny Dreyer i odegrał kluczową rolę w jej rozwoju jako światowego specjalisty w dziedzinie techniki rolniczej dla nowoczesnej uprawy roślin. W ciągu swojej pracy w kierownictwie grupy Amazone dokonał wielu ważnych wynalazków technicznych, które zostały wielokrotnie opatentowane i nagrodzone. Na początku 2005 roku przekazał swoje obowiązki kierownicze swojemu synowi dr. Justusowi Dreyerowi. Mimo to, nadal zajmuje się techniką siewu Amazone i optymalnym nawożeniem oraz utrzymuje współpracę z i innymi szkołami wyższymi. W dalszym ciągu jest członkiem Zarządu. 

Jako najstarszy syn inżyniera dyplomowanego Heinricha Dreyera, potomka założycieli Amazonen-Werke, Heinz Dreyer urodził się w 1932 roku i już wcześnie został wyznaczony przez ojca na swojego następcę. Studiował budowę maszyn na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a po jego ukończeniu w 1956 r. kontynuował pracę na uczelni jako pracownik nieetatowy ze zleceniem badawczym od Federalnego Ministerstwa Rolnictwa (Bonn), nadal pracując nad swoim doktoratem. 

Musiał niespodziewanie przerwać plany zawodowe, gdy w listopadzie 1957 r. zmarł nagle jego ojciec. Od tego momentu Heinz Dreyer dołączył do AMAZONEN-WERKE razem ze swoim kuzynem Klausem Dreyerem i wraz z nim przejął kierownictwo przedsiębiorstwa. Oprócz koniecznej rozbudowy przedsiębiorstwa Heinz Dreyer ponownie podjął studia doktoranckie, dodatkowo studiował zarządzanie gospodarką rolną oraz politykę rolną z odpowiednimi badaniami i w 1963 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen. 

Od początku zajmował się głównie rozwojem produktów. W tej dziedzinie również odniósł spektakularny sukces. Przede wszystkim wynalazł pierwszy zawieszany dwutarczowy rozsiewacz ZA (odśrodkowy), który później stał się wzorem dla prawie wszystkich rozsiewaczy nawozów stosowanych na świecie i do dziś sprzedał się w liczbie ponad 950 000 
sztuk. Zajmował się także dalszym rozwojem maszyn do zbioru ziemniaków, opracował nowy typ roztrząsacza obornika z szerokim systemem rozrzutu, wynalazł nowe siewniki o większych szerokościach roboczych i wreszcie nowy, nowoczesny siewnik zawieszany na ciągniku, który w krótkim czasie zapewnił firmie Amazonen-Werke pozycję lidera rynku także w tej dziedzinie – legendarny AMAZONE D4. 

Prof. Dreyer z biegiem lat zaszczepił wartości AMAZONE w DNA całej organizacji: Są to wyjątkowa siła innowacji, wysokie standardy jakości i komunikacja pozwalająca znajdować wspólne punkty widzenia rolników z naukowcami na całym świecie. Z nieustającą pasją i dużym zaangażowaniem podchodzi do postępu w rolnictwie, który jest bliski jego sercu i stanowi dla niego klucz do sukcesu AMAZONE: