Zamek w Grünau

11_Villa-Vorderseite_ebene_LO-opt__
Park Roberta Kocha w Lipsku: Były dom rodziny Sack w Grünau koło Lipska – willa z historią. Źródło obrazu: Broszura „Zamek w Grünau / Komm e.V. Leipzig - Grünau“

Budynek ten nie jest wprawdzie zamkiem, lecz byłą rezydencją rodziny Rudolph Sack. To także piękny element krajobrazu dzielnicy Grünau w Lipsku. Do 1945 roku mieszkały w nim rodziny braci Paula i Hansa Sacków. Ich ojciec, Rudolph Sack był pionierem zastosowania pługa i założycielem firmy Rud. Sack. Firma ta została upaństwowiona po zakończeniu drugiej wojny światowej. Nowy okres w działalności firmy to także nowa nazwa - BBG (BodenBearbeitungsGeräte). Po politycznym przełomie w roku 1990, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez firmę AMAZONEN-WERKE.

Willa znajduje się na działce o powierzchni 200 hektarów, mieszczącej także dwa duże parki oraz teren testowy firmy Rud. Sack oraz różne obiekty i budynki. Przeprowadzane testy nie były ograniczone tylko do maszyn i urządzeń firmy Sack. Teren mieści także przeznaczone przede wszystkim dla pracowników basen, jezioro z hangarem łodzi, restaurację z torem kręglarskim oraz ogród warzywny. Znajdują się tam także domy członków rodziny Sack i najważniejszych pracowników. 
Niektóre z domostw są eksploatowane do dzisiaj. Inne urządzenia i instalacje zostały zburzone, przekształcone lub po prostu niszczeją. Po wojnie willa była wykorzystywana jako ośrodek leczenia gruźlicy, następnie jako okręgowy szpital, a po wielu przebudowach uzyskał on nazwę „Kliniki Roberta Kocha”. W tym okresie, imprezy kulturalne były organizowane w parku w połączeniu z nazwą kliniki Roberta Kocha. Klinika została niedawno przeniesiona do innej lokalizacji, ponieważ budynek wymagał intensywnych prac renowacyjnych. 

Później był on sporadycznie wykorzystywany do imprez kulturalnych i rodzinnych. W międzyczasie powstało stowarzyszenie „Komm e.V”, której zadaniem było sprawowanie opieki nad parkiem i zachowanie stanu budynku. Starania stowarzyszenia doprowadziły także do zmiany nazwy parku na „Park Rudolfa Sacka”. Jednym z celów stowarzyszenia jest zachowanie w pamięci nazwiska pioniera zastosowania pługa.