Pielenie na takiej szerokości jak siew

Diagram (przykład 6) ilustruje następującą sytuację: Siew przeprowadzono za pomocą 6-rzędowego siewnika punktowego o szerokości roboczej 4,5 metra i rozstawie rzędów 75 cm oraz ciągnika prowadzonego przez RTK.

Poniżej pokazano próbę uprawy za pomocą 9-rzędowego pielnika z rozstawem rzędów 75 cm.

Można zauważyć, że ze względu na niedokładność sygnału korekcyjnego RTK z odchyleniem do +/- 3 cm na szerokość roboczą siewnika, nie zawsze można zagwarantować idealne połączenie do następnego rzędu wysiewu.

W tym przykładzie odległość między rzędami wysiewu 6 i 7 z pierwszego i drugiego przejazdu siewnika wynosi 75 cm + 3 cm, podczas gdy odległość między rzędami wysiewu 12 i 13 z drugiego i trzeciego przejazdu siewnika wynosi 75 cm - 3 cm. 

Z powodu tego przesunięcia, rzędy wysiewu 7 i 8 są uszkadzane podczas pierwszego przejazdu pielnikiem, ponieważ noże pielnika dwóch ostatnich równoległoboków poruszają się w rzędzie wysiewu. W drugim przejeździe pielnika rzędy wysiewu od 9 do 12 zostały prawidłowo obrobione, ale rzędy wysiewu od 13 do 17 uległy uszkodzeniu.

Taka sytuacja nie miałaby miejsca w przypadku pielnika, którego szerokość robocza jest taka sama jak szerokość robocza siewnika. W związku z tym nawet przy siewie z precyzyjnym prowadzeniem RTK nie można przeprowadzać pielenia szerzej niż wykonane rzędy wysiewu.

  1. Rozstaw kół 1,5 m
  2. Szerokość międzyrzędzi 75 cm
  3. Szerokość siewu 4,5 m przejazdu 1 siewu
  4. Szerokość międzyrzędzi 75 cm + 3 cm
  5. Szerokość siewu 4,5 m przejazdu 2 siewu
  6. Szerokość międzyrzędzi 75 cm - 3 cm 
  7. Szerokość siewu 4,5 m przejazdu 3 siewu