Wyposażenie do rozsiewu nawozu

Podwójna korzyść – optymalny rozdział wapna i nawozów mineralnych

Cechą szczególną rozsiewacza ZG-TX jest łatwa przebudowa między układem rozsiewu wapna oraz układem rozsiewu TS do nawożenia mineralnego. W tym celu wystarczy jedynie wymienić poszczególne elementy lub sprowadzić do pozycji nieaktywnej. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu terminal rozpoznaje, że rozsiewacz został przebudowany. Kompletna przebudowa rozsiewacza wielofunkcyjnego trwa około 25 minut, po czym można rozpocząć rozsiewanie wapna lub nawozu. Po udanym przebudowaniu można korzystać z zalet obu systemów.


Intuicyjna przebudowa wymaga wymiany jedynie 4 elementów: 
1. Zabezpieczenie przed wyrzucaniem nawozu
2. Tarcze rozsiewające
3. Zsyp lejkowy
4. Sita zbiornika


Zalety: 

  • Szybka wymiana kilku elementów 
  • Intuicyjne wspomaganie przez oprogramowanie 
  • Brak kompromisów odnośnie układu rozsiewu 
  • Elastyczne zastosowanie gwarantuje ekonomiczne wykorzystanie maszyny

Wyposażenie ZG-TX do nawozu z aktywną zasuwą podwójną i łańcuchem rozdrabniającym w pozycji nieaktywnej

Wyposażenie ZG-TX do rozsiewu wapna z aktywnym łańcuchem rozdrabniającym i podwójną zasuwą w pozycji nieaktywnej


Więcej informacji + Mniej informacji -

Dokładne nawożenie w centrum uwagi

Dotychczas pojęcie „rozsiewacz wielofunkcyjny” było zarezerwowane dla maszyn, które przy wyposażeniu w jeden pas nośny dozowały albo nawóz mineralny, albo wapno poprzez dwie tarcze rozsiewające. Jednak również klienci korzystający z rozsiewaczy wielofunkcyjnych oczekują coraz większej precyzji. W tym kontekście w AMAZONE postanowiono pójść nowymi ścieżkami w zakresie dozowania nawozu, korzystając z precyzji układu rozsiewu TS. Rezultat jest w wielu aspektach nowy! 

Zamiast prostego zsypu, z którego nawóz był dozowany na tarczę, w ZG-TS zamontowano układ umożliwiający zdefiniowane ustawianie punktu dozowania. W opcjonalnej wersji elektrycznej możliwe jest z kolei korzystanie z funkcji takich jak HeadlandControl i Section Control. 

Obrotowy system dozowania oferuje użytkownikowi duży zakres możliwych szerokości roboczych. Wystarczą 3 zestawy łopatek rozsiewających, aby zapewnić obsługę szerokości roboczych od 15 m do 54 m.


Zalety

  • Doskonały rozdział poprzeczny przy szerokościach roboczych do 54 m 
  • Precyzyjne ustawienie 
  • Section Control przy 16 sekcjach szerokości
Więcej informacji + Mniej informacji -

Tronic – napęd mechaniczny

Układ rozsiewu ZG-TX jest napędzany mechanicznie. Rozsiewacz jest standardowo chroniony przed przeciążeniami przez wał przegubowy ze sprzęgłem ciernym. Prędkość obrotowa WOM ciągnika jest przekładana przez centralną przekładnię, dzięki czemu tarcze rozsiewające osiągają zwiększoną prędkość obrotową. W ten sposób można wykonywać rozsiew przy niskich prędkościach obrotowych silnika na maksymalnej szerokości roboczej, oszczędzając paliwo. 

  • Zależnie od wyposażenia można przełączać od 1 do 16 sekcji szerokości.

  1. Zdefiniowane przesuniecie punktu dozowania
  2. Tarcza rozsiewająca ze zintegrowanym z nią systemem AutoTS po prawej stronie
Więcej informacji + Mniej informacji -

Tarcze rozsiewające TS – utrzymanie najwyższej precyzji przy wszystkich rodzajach rozsiewu – do 54 m szerokości roboczej

Układ rozsiewu wykonany ze stali nierdzewnej – dla długiej żywotności

W rozsiewaczach TS cały układ rozsiewu wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia długą żywotność.

Oferowane zestawy łopatek można szybko i w prosty sposób wymieniać na tarczy za pomocą systemu wymiany. Jest to idealne i perfekcyjne rozwiązanie np. dla firm usługowych.

W przypadku rozsiewu normalnego i granicznego odpowiednie łopatki rozsiewające są aktywowane za pomocą tak zwanego AutoTS bez konieczności wymiany tarczy rozsiewającej.

Łopatki rozsiewające z powłoką z węglików spiekanych
Łopatki rozsiewające pokryte są utwardzaną warstwą odporną na ścieranie. W ten sposób osiągnięto 3-krotnie dłuższą żywotność tych elementów.

  1. Zintegrowany system rozsiewu granicznego AutoTS jest uaktywniany elektrycznie. 


Optymalne zakresy szerokości pracy zestawów łopatek, zależnie od rozsiewanego materiału: 

  • TS 10 = 15 m – max. 27 m 
  • TS 20 = 21 m – max. 33 m 
  • TS 30 = 24 m – max. 54 m

Więcej informacji + Mniej informacji -

Zoptymalizowany obraz rozsiewu

Rozsiew normalny
Poprzez regulację systemu dozowania zmienia się punkt podawania nawozu na tarczy rozsiewającej i w ten sposób regulowany jest zasięg wyrzutu i rozdział poprzeczny. Szerokość roboczą można dodatkowo jeszcze bardziej indywidualnie regulować poprzez zmianę prędkości obrotowej.


Niewrażliwy obraz rozsiewu przy wielostopniowych nakładkach

Dzięki specjalnemu kształtowi i kątowi nachylenia łopatek rozsiewających, układ rozsiewu TS tworzy wielowarstwowy obraz rozsiewu. Krótsze i dłuższe łopatki rozsiewające nie działają przeciwstawnie lecz tworzą optymalny tor lotu nawozu.


Trójwymiarowy obraz rozsiewu

Układ rozsiewu został zaprojektowany z wykorzystaniem trójwymiarowych obrazów rozsiewu w celu zapewnienia idealnego rozkładu poprzecznego dla efektywnych szerokości roboczych do 54 m. Duże strefy nakładania się zapewniają perfekcyjny obraz rozsiewu i są znacznie bardziej stabilne w stosunku do wszystkich czynników zewnętrznych, takich jak wiatr boczny, nachylenie zbocza, wilgotność powietrza i zmieniająca się jakość nawozu.

  1. Rozkład poprzeczny (szerokość robocza 36 m)
  2. Odległość wyrzutu 72 m
Więcej informacji + Mniej informacji -

FlowControl – automatyczna kalibracja dawki rozsiewu

FlowControl korzysta z jednego czujnika na każdej tarczy rozsiewającej, dzięki czemu określa moment obrotowy każdej z nich niezależnie. W przypadku odchylenia od wartości zadanej funkcja FlowControl natychmiast dostosowuje ustawienie zasuwy dozującej.


Zalety FlowControl: 

  • Dokładność od pierwszej sekundy 
  • Dokładna regulacja dawki, niezależna od stron 
  • Rozpoznanie opróżnienia i zatorów

  1. Zasuwa podwójna: Regulacja dawki rozsiewu niezależna od stron
  2. FlowControl: Pomiar momentów obrotowych
Więcej informacji + Mniej informacji -

2 drogi optymalnego dozowania nawozu mineralnego

Dzięki ręcznej zasuwie pojedynczej, która może być używana podczas rozsiewu wapna jako zasuwa do rozsiewu minimalnych dawek nawozu, lub elektrycznej zasuwie podwójnej do nawozu mineralnego AMAZONE oferuje 2 możliwości optymalnego dozowania. W najprostszym wyposażeniu z pojedynczą zasuwą możliwe jest dozowanie zależne od prędkości jazdy.

Inteligentne współgranie prędkości pasa nośnego i elektrycznej zasuwy podwójnej umożliwia szybką i dokładną regulację. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie kart aplikacyjnych, przełączanie sekcji szerokości, a także niezależne dozowanie po obydwu stronach.


Zasuwa pojedyncza

Zalety zasuwy pojedynczej 

  • Proste i łatwe w obsłudze wyposażenie 
  • Aplikacja nawozów w zależności od prędkości roboczej 
  • Łatwa kalibracja





Elektryczna zasuwa podwójna
Zalety elektrycznej zasuwy podwójnej 

  • Precyzyjna regulacja dzięki inteligentnej harmonizacji pracy pasa nośnego i zasuwy podwójnej 
  • Niezależne od stron dozowanie przy użyciu kart aplikacyjnych i przełączaniu sekcji szerokości 
  • Automatyczne przełączanie nawet 16 sekcji szerokości w połączeniu z elektrycznym systemem dozowania
Więcej informacji + Mniej informacji -

Wygodny układ kalibracji

AMAZONE oferuje układ kalibracji umożliwiający prostą i szybką kontrolę dawki rozsiewu. Dzięki menu do kalibracji procedura jest zintegrowana w sposób intuicyjny z oprogramowaniem i wykluczone są błędy w obsłudze. W ten sposób nawet w najprostszych maszynach można zagwarantować precyzyjną dawkę rozsiewu.

Więcej informacji + Mniej informacji -

System rozsiewu granicznego AutoTS – pełna kontrola. W każdej chwili!

Efektywne i precyzyjne rozsiewanie – tylko tam, gdzie nawóz wykorzystają Twoje rośliny





  1. Pełna szerokość robocza 2) Połowa szerokości roboczej

Rozsiew krawędziowy (ustawienie zorientowane na wysokość plonu)
Sąsiednie pole jest powierzchnią użytkowaną rolniczo. Tu można tolerować, że niewielka ilość nawozu zostanie przerzucona za granicę pola. Pełna żądana dawka jest rozsiewana do samej granicy pola.


  1. Pełna szerokość robocza 2) Połowa szerokości roboczej
Rozsiew graniczny (ustawienie zorientowane na środowisko)
Jeśli pole graniczy z drogą lub ścieżką dla rowerów, to nawóz nie może wydostawać się poza granice pola. Wyrzut nawozu jest dostosowywany w połączeniu z zasuwą dozującą.


  1. Pełna szerokość robocza 2) Połowa szerokości roboczej

Rozsiew przy rowach (ustawienie chroniące środowisko)
Jeżeli bezpośrednio na skraju pola znajduje się woda powierzchniowa, podczas nawożenia zgodnie z rozporządzeniem o nawożeniu należy zachować określoną odległość od zbiornika wodnego. W tym przypadku nadmiarowy wyrzut nawozu jest redukowany w połączeniu z zasuwą dozującą.


  • Przy rozsiewie granicznym ZG-TX ustanawia nowe standardy w segmencie rozsiewaczy wielofunkcyjnych. Wraz z układem rozsiewu TS fabrycznie z prawej strony montowany jest zintegrowany z tarczą system rozsiewu granicznego AutoTS. Gwarantuje to najlepsze wyniki rozsiewu granicznego aż do granicy pola nawet przy dużych szerokościach roboczych.
Więcej informacji + Mniej informacji -

AutoTS – komfortowy i precyzyjny rozdział poprzeczny do granicy pola

Dzięki zintegrowanemu z tarczami układowi rozsiewu granicznego AutoTS można wygodnie, niezależnie od strony aktywować z kabiny za pomocą terminala różne rodzaje rozsiewu granicznego – krawędziowy, graniczny i rozsiew przy rowach.


Genialna zasada działania AutoTS

Silnik ustawiający przesuwa łopatkę prowadzącą o ok. 10°, dzięki czemu nawóz jest prowadzony przez krótszą łopatkę rozsiewu granicznego podczas rozsiewu granicznego i rozsiewu przy rowach. Dzięki połączeniu prędkości obrotowej i krótszej łopatki nawóz jest wyrzucany znacznie krócej bez obciążeń mechanicznych.


„Wymagania eksploatacyjne w procesie konstrukcji ZA-TS firmy Amazone były jednoznaczne: żadnych kompromisów między rozsiewem normalnym a rozsiewem krawędziowym, granicznym i rozsiewem przy rowach”.
(profi – Rozsiewacze w praktyce „Hydrauliczne lub mechaniczne“ · 06/2017)

AutoTS – ustawienie do normalnego rozsiewu

Auto TS – zmiana położenia łopatki bazowej podczas rozsiewu granicznego


Więcej informacji + Mniej informacji -

Zwiększenie plonu przy granicy pola z AutoTS

System rozsiewu granicznego AutoTS pozwala użytkownikowi w sposób wyjątkowo niezawodny uzyskiwać stromo opadający obraz rozsiewu granicznego, a tym samym tworzyć optymalne warunki wzrostu roślin aż po same granice pola. W porównaniu do dotychczasowych rozwiązań rozsiewu granicznego możliwe jest osiąganie wyraźnie wyższych plonów.

Dzięki układowi rozsiewu AutoTS możliwa jest automatyczna redukcja dawki nawozu przy rozsiewie granicznym. Zmiana dawki może odbywać się w dowolnie wybranych krokach procentowych. Ze względu na to, że obie tarcze rozsiewające mogą być obsługiwane wzajemnie niezależnie, można dokonywać zmian dawki po jednej lub po obu stronach.


Więcej informacji + Mniej informacji -

Udowodniona precyzja! Doświadczenia polowe Innovation Farm

Doświadczenia polowe wykazują najlepsze wyniki rozsiewu granicznego
 

Celem tych doświadczeń polowych było wykazanie, że układy rozsiewu granicznego wiążą się nie tylko z korzyściami ekologicznymi, ale także mają duży wpływ na plon w obszarach granicznych. 

Aby nawet w przypadku dużych szerokości roboczych rozsiewać pełną dawkę nawozu aż do samej granicy pola i unikać strat nawozu poza tą granicą, konieczne jest korzystanie z precyzyjnej technologii.

AutoTS spełnia te wymagania. Dzięki temu można spodziewać się wyższych plonów również w obszarze granicznym.


Najważniejsze rezultaty doświadczenia

  • Im większa jest szerokość robocza lub im bardziej rozdrobniona jest struktura pól, tym bardziej opłacalne są systemy rozsiewu granicznego. 
  • Krzywe rozsiewu w przypadku AutoTS przebiegają na względnie stałym wysokim poziomie prawie do granicy pola, a potem nagle spadają. 
  • AutoTS pozwala tym samym uniknąć błędnego rozsiewu, a przez to zwiększa plon”.

Więcej informacji + Mniej informacji -