Aktywna ochrona środowiska
Ekonomiczne i ekologiczne nawożenie mineralne wymaga świadomego, odpowiedzialnego postępowania. Bez nowoczesnych systemów rozsiewu granicznego nie jest możliwe, nieuciążliwe dla środowiska nawożenie na krawędziach pola, zgodne z obowiązującymi dyrektywami.
Rozsiew krawędziowy (ustawienie zorientowane na plon)
Sąsiednie pole jest powierzchnią użytkowaną rolniczo. Tu można tolerować, że niewielka ilość nawozu zostanie przerzucona za granicę pola. Pełna żądana ilość jest dozowana równo do samej granicy pola.
Rozsiew graniczny (ustawienie zorientowane na środowisko)
Jeśli pole graniczy z drogą lub ścieżką dla rowerów, to nawóz nie może wydostawać się poza granice pola. Wyrzut nawozu jest dostosowywany w połączeniu z zasuwą dozującą.
Rozsiew przy rowie (ustawienie zorientowane na środowisko)
Jeżeli bezpośrednio na skraju pola znajdują się wody powierzchniowe, wówczas podczas nawożenia zgodnie z rozporządzeniem o nawożeniu należy zachować określoną odległość od zbiornika wodnego. Ponadto nadmiarowy wyrzut nawozu jest redukowany w połączeniu z zasuwą dozującą.
Rozsiew graniczny z ekranem rozsiewu granicznego
Jeżeli pierwsza ścieżka technologiczna znajduje się przy granicy pola, to rozsiew graniczny (ustawienie zorientowane na środowisko) będzie realizowany poprzez wyłączenie jednej strony strumienia rozsiewanego materiału. Nawóz nie będzie wydostawał się poza granicę pola i pozostanie w jego obrębie z zachowaniem optymalnego nawożenia.