Rolki pałąkowe na każdej redlicy

Bügelrollen an jedem Schar (1) Primera_DMC_12000_007_d1_110823

Duży postęp firma AMAZONE osiągnęła dzięki tzw. rolkom pałąkowym przy każdej redlicy po lewej i prawej stronie obok redliny wysiewu tworzonej przez dłuto. Dzięki temu każda redlica jest indywidualnie stabilnie prowadzona pod względem głębokości siewu, a dodatkowo każda pojedyncza redlina wysiewu jest bezpiecznie zamykana luźną i rozpulchnioną glebą, także w przypadku gleb lub miejsc bardzo wilgotnych. I wszystko to także przy prędkościach jazdy do 18 km/h.

Oznacza to: niezależnie od tego, jak dużo lub jak niewiele gleby jest przerzucane na bok przez dłuto „jadące” w glebie – obie okrągłe tarcze odbijają tę glebę na redlinie wysiewu. Do tego dochodzi delikatny nacisk obu stron i delikatne dociskanie przez zagarniacz sprężynowy lub rolkowy. Dzięki temu nasiona są ponownie przykryte, a obszar nad ziarnami pozostaje:

Rolka pałąkowa składa się z tarcz refleksowych i pałąków stanowiących elementy podporowe. Jest odporna na zużycia, wykonywana z jednego kawałka w formie odlewu. Pałąki z wąskiego materiału umieszczone na zewnątrz przy tarczach refleksowych utrzymują zarówno dłuto, jak i tarcze refleksowe zawsze na żądanej głębokości – niezależnie od prędkości jazdy! Ze względu na wyjątkowo wąski kształt nawet w przypadku wilgotnej gleby nie tworzy się żadna większa warstwa glebowa – dzięki czemu maszynę można stosować także wtedy, gdy gleba jest jeszcze bardzo wilgotna. I to bez zgarniaczy, które – jak wiadomo – z łatwością ciągną słomę zmieszaną z glebą na rolkach prowadzących, następnie hamują i odpowiednio zużywają się.

Głębokość siewu jest ustawiana w prosty sposób za pomocą korb grupami centralnie przy każdym module redlicy – bardzo prosto i szybko.