Technologie cyfrowe | Optymalizacja obrazu rozrzutu

WindControl – wiatr jest bez szans

System Amazone WindControl jest teraz dostępny również niezależnie od ArgusTwin

Optymalny rozkład poprzeczny

Wiatr jest wszechobecny na całym świecie i stanowi poważne wyzwanie w praktyce rolniczej w zakresie równomiernego nawożenia mineralnego. Dzięki systemowi AMAZONE WindControl (według prof. dra Karla Wilda, Wyższa Szkoła Techniki i Gospodarki w Dreźnie (HTW)) wpływ wiatru na obraz rozsiewu można stale kontrolować i automatycznie korygować. Praktyczne próby wykazały, że system przez ok. 80% czasu rozsiewu aktywnie reaguje na wpływ wiatru i optymalizuje wachlarz rozsiewu.

Bez systemu WindControl: Wiatr boczny trafia w wachlarz rozsiewu i zmienia rozkład poprzeczny

Zamontowany na maszynie sensor wiatru o wysokiej częstotliwości pomiaru, określa prędkość i kierunek wiatru. Na podstawie tych danych komputer maszyny określa pozycję systemu dozowania i liczbę obrotów tarcz rozsiewających. Przy wietrze bocznym obroty tarczy od strony wiatru są podwyższane, a pozycja systemu dozowania przesuwana na zewnątrz. Równocześnie z drugiej strony maszyny obroty tarczy są redukowane a system rozsiewu obracany jest do środka.


Z systemem WindControl: WindControl przeciwdziała bocznym wiatrom i zapewnia optymalny obraz rozsiewu
WindControl pozwala wykorzystywać rozsiewacz również podczas wietrznej pogody. Użytkownik ma obok ważnych parametrów rozsiewacza, również aktualne informacje o kierunku i sile wiatru oraz jego porywach. Ponadto WindControl przekazuje operatorowi automatyczne ostrzeżenie przy silnym wietrze, w czasie gdy system nie jest w stanie skorygować wpływu wiatru lub podczas często zmieniających się jego porywów.

System AMAZONE WindControl zapewnia optymalny rozdział poprzeczny także przy bocznym wietrze.


Zalety 

  • Większa wydajność dzięki dłuższym okresom pracy 
  • Zwiększenie plonu dzięki zoptymalizowanemu rozdziałowi poprzecznemu 
  • Bezpieczeństwo zastosowania dzięki automatycznemu systemowi ostrzegania

Zautomatyzowana kompensacja wpływu wiatru wg prof. dr Karla Wilda, Wyższa Szkoła Techniki i Gospodarki (HTW) w Dreźnie


Więcej informacji + Mniej informacji -

ArgusTwin – Automatyczna regulacja optymalnego rozdziału poprzecznego

System ArgusTwin zapewnia ciągły, optymalny poprzeczny rozdział nawozu dzięki stałemu monitoringowi online i korekcie ustawienia systemu dozowania. Zwiększa to wydajność nawożenia i stanowi podstawę wprowadzania optymalizacji.

System Argus do ustalania strefy rozsiewu bazuje na kontroli rozdziału poprzecznego opartej o technikę radaru, która jest całkowicie niezależna od kurzu oraz zanieczyszczeń i daje znakomite wyniki w praktyce. Za pomocą czujników radarowych ArgusTwin nadzoruje obszary pracy po obu stronach rozsiewacza i w razie konieczności koryguje rozsiew niezależnie dla strony lewej i prawej z wykorzystaniem systemu dozowania.


Automatyczna regulacja systemu dozowania

Informacje na temat dawek rozsiewu są wprowadzane za pośrednictwem terminala ISOBUS, a wszelkie pozostałe istotne dane pochodzą z tabeli rozsiewu nawozu. Ponadto system Argus przetwarza dane dotyczące kierunku wyrzutu celem optymalizacji rozkładu poprzecznego w oparciu o tabele rozsiewu. System ArgusTwin porównuje w sposób ciągły zachowywanie zgodności rzeczywistego kierunku wyrzutu nawozu z tarczy rozsiewającej z podanymi wartościami. Jeśli ze względu na niejednorodność nawozu, zużycie łopatek, jazdę po zboczach lub w warunkach dojazdu i hamowania rzeczywisty kierunek jego wyrzutu odbiega od „zadanego”, rozsiewacz koryguje samoczynnie ustawienie systemu dozowania – indywidualnie po każdej stronie. Niezbędne jest stosowanie elektrycznego układu regulacji systemu dozowania.

Zalety

  • Stały nadzór online dla obu stref rozsiewu 
  • Zawsze optymalny poprzeczny rozkład nawozu, także przy: 
    • zmiennej jakości nawozu 
    • wpływie czynników środowiskowych, np. wilgoci i rosy  
    • nawarstwieniu się osadów nawozu na tarczach rozsiewających 
  • Automatyczna korekta obrazu rozsiewu na zboczach 
  • Mocowanie w zabezpieczonej pozycji nad tarczami rozsiewającymi

  1. Problem z praktyki – słaby rozkład poprzeczny np. na skutek zmiany właściwości nawozu
  2. Automatyczna adaptacja systemu dozowania przez ArgusTwin
  3. Perfekcyjny rozkład poprzeczny umożliwia równomierne prowadzenie upraw nawet przy zmieniającej się jakości nawozu i jego właściwościach
Więcej informacji + Mniej informacji -

HeadlandControl – optymalny rozdział poprzeczny na poprzeczniaku

Problem: Przenawożenie i niedonawożenie na poprzeczniaku

Rozsiewacze mają dużą odległość wyrzutu za maszyną. W praktyce punkty wyłączenia są zwykle osiągane tylko wtedy, gdy ciągnik skręca na poprzeczniakach. Wachlarz nawozu z tyłu ciągnika wychyla się na bok i tworzy strefy przenawożone lub niedonawożone.

Punkt wyłączenia na poprzeczniaku: Bez HeadlandControl

  • Rozsiewacz wyłącza się zbyt późno i jest już na skręcie 
  • Ciągnik musiałby wyjechać poza ślad na poprzeczniaku

Rezultat: Strefy przenawożone i niedonawożone na poprzeczniakach

  1. Przenawożenie (ciemnozielony)
  2. Niedonawożenie (biały)
  3. Standardowy poprzeczniak
  4. Wewnętrzny rozrzut bez HeadlandControl

Rozwiązanie: HeadlandControl

Przy włączonej funkcji HeadlandControl zwiększa się odległość wyrzutu i dawka rozsiewu po wewnętrznej stronie pola i punkt wyłączenia przesuwa się do wnętrza pola. Ponadto nowe sterowanie sekcjami szerokości, dostosowane do kształtu wachlarza rozsiewu, zapewnia wyłączanie sekcji szerokości z zewnątrz do wewnątrz przy wjeździe na poprzeczniak. W ten sposób można zapobiec tworzeniu stref przenawożonych i niedonawożonych na poprzeczniakach.

Z HeadlandControl

  • Dzięki HeadlandControl rozsiewacz rozsiewa na poprzeczniakach dalej w stronę pola 
  • Ciągnik może podążać po śladach opryskiwacza polowego

Rezultat: Jednolite łan na poprzeczniakach

  1. Polepszony rozdział poprzeczny na poprzeczniaku
  2. Przesunięty punkt wyłączenia
  3. Rozszerzona funkcja poprzeczniaków
  4. Wewnętrzny rozrzut z HeadlandControl

Doskonała sytuacja na poprzeczniakach dzięki funkcji HeadlandControl i nowemu przełączaniu sekcji szerokości


W zależności od szerokości roboczej, tarczy rozsiewającej i nawozu, charakterystyka HeadlandControl może być różna. Dlatego też HeadlandControl oblicza indywidualnie optymalny wachlarz rozsiewu dla każdego przejazdu.

  1. Mocznik
  2. Saletrzak


Więcej informacji + Mniej informacji -

Automatyczne przełączanie sekcji szerokości za pomocą GPS-Switch

Większa precyzja, większa wydajność!
 

Ze względu na bardzo dużą szerokość roboczą bardzo ważne jest dostosowanie obrazów rozsiewu. Dzięki elektrycznej regulacji systemu dozowania układ rozsiewu TS jest w stanie precyzyjnie reagować w takich przypadkach. Poszczególne, zewnętrzne sekcje szerokości mogą być dzięki temu bardzo dobrze kontrolowane. Dodatkowo odległość wyrzutu może być zmniejszona z zewnątrz do środka poprzez dostosowanie prędkości obrotowej z lewej i prawej strony, tak, aby długie i płaskie kliny i wyjazdy były optymalnie zasilone nawet przy dużych szerokościach roboczych. Mowa o przełączaniu sekcji szerokości. W najprostszym wyposażeniu można łatwo obsługiwać ręcznie 8 sekcji szerokości (poprzez terminal obsługowy). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej licencji Section Control terminala możliwe jest nawet włączanie sekcji szerokości do 128 sekcji szerokości.

Jeśli terminal obsługowy posiada funkcję Section Control, jak np. przełączanie sekcji szerokości GPS-Switch firmy AMAZONE, to mogą być one przełączane całkowicie automatycznie w zależności od pozycji GPS. Jeśli utworzono pole, kierowca może w trybie automatycznym w pełni skoncentrować się na obsłudze pojazdu, ponieważ sekcje szerokości są przełączane automatycznie w klinach i na poprzeczniakach.


Zalety automatycznego przełączania sekcji szerokości: 

  • Odciążenie kierowcy 
  • Zwiększona precyzja nawet w nocy lub przy wyższych prędkościach 
  • Mniej przypadków nakładek i omijaków 
  • Oszczędność materiałów eksploatacyjnych 
  • Mniej szkód w uprawach i zanieczyszczeń środowiska


SwitchPoint umożliwia regulację punktów włączania i wyłączania w zależności od rodzaju nawozu i szerokości roboczej.

  1. SwitchPoint off (punkt wyłączenia)
  2. Tor jazdy na poprzeczniaku
  3. Środek toru jazdy
  4. SwitchPoint on (Moment włączenia)

Optymalne przełączanie sekcji szerokości z ustawianiem systemu dozowania, dostosowaniem prędkości obrotowej tarcz rozsiewających (hydraulicznie) i regulacją dawki rozsiewu.











Każdy nawóz ma inną charakterystykę lotu. Dlatego Section Control oblicza dokładne punkty przełączania dla optymalnego kształtu i pozycji wachlarza rozsiewu dla każdego przejazdu roboczego.

  1. Mocznik
  2. Saletrzak


Więcej informacji + Mniej informacji -

Precyzyjne nawożenie mineralne

Aby rolnictwo utrzymało swoją konkurencyjność i innowacyjność jednocześnie rozwijając się w sposób zrównoważony, Amazone oferuje coraz wydajniejsze i precyzyjne maszyny i procesy.

Potrzebujemy Twojej zgody

Ta zawartość jest przegotowana przez zewnętrzny serwer. Przy aktywacji treści będą przetwarzane dane osobowe i wstawiane pliki Cookies.

AMAZONE EasyCheck

Precyzyjny rozsiew jeszcze prostszy!

Łatwa optymalizacja rozdziału poprzecznego z cyfrowym mobilnym stanowiskiem testowym. Wystarczy rozłożyć maty testowe, wysiać nawóz, sfotografować go smartfonem i przeprowadzić analizę rozdziału poprzecznego w aplikacji, aby otrzymać propozycję prawidłowego ustawienia siewu.