8 maj 2024

Podwójny jubileusz w AMAZONE


7 maja to podwójne urodziny: ojca urodzonego w 1934 roku i syna w 1964 roku. Obydwaj mają razem 150 lat: Klaus Dreyer, należący do trzeciej generacji byłych właścicieli zakładów Amazone i jego syn Christian Dreyer, aktualny prezes zarządu i właściciel należący do czwartego pokolenia rodziny. 

Klaus Dreyer od 1958 roku wraz ze swoim kuzynem, doktorem Heinzem Dreyerem odpowiadał jako prezes zakładów Amazone za losy tego rodzinnego przedsiębiorstwa. W 1999 roku przekazał stery firmy synowi Christianowi Dreyerowi, który dzisiaj kieruje przedsiębiorstwem wraz z synem swojego kuzyna, doktorem Justusem Dreyerem. 

Działalności zarówno Klausa, jak i Christiana Dreyera, przyświecało motto założyciela Amazone, Heinricha Dreyera: „Idźmy w świat!”. Dlatego Klaus Dreyer jako prezes obok krajowej sieci dystrybucji rozbudował również międzynarodową sieć sprzedaży Amazone. W czasie jego prezesury firma Amazone uzyskała dostęp do wielu nowych, głównie europejskich rynków. Jednocześnie Klaus Dreyer intensywnie troszczył się o rozbudowę i ciągłą modernizację produkcji.

Klaus Dreyer oraz jego żona, Marie Luise Dreyer, do dziś cieszą się znakomitym zdrowiem. Jest on nadal członkiem zarządu Amazone i aktywnie troszczy się o wiele projektów specjalnych firmy. Między innymi odpowiada za firmowe czasopismo Amazone report. Ponadto w ostatnich dekadach stworzył obszerne archiwum dokumentów na temat techniki rolniczej i jej producentów. Jest autorem licznych książek o historii techniki rolniczej i prowadzi stronę internetową www.landtechnik-historisch.de, na której można znaleźć wiele informacji na temat ważnych firm rolniczych w historii. Obok dużego zbioru historycznych maszyn rolniczych Klaus Dreyer od 2022 roku w dawnych pomieszczeniach mieszkalno-gospodarczych należących do gospodarstwa doświadczalnego Amazone w Wambergen tworzy własne muzeum. 

„W wielu aspektach jest on dla mnie wielkim wzorem i nauczył mnie wielu wartościowych rzeczy” – tak Christian Dreyer opisuje swoje relacje z ojcem. Christian Dreyer po maturze najpierw ukończył studia inżynierii gospodarczej, a następnie działał w innych firmach z branży produkcji narzędzi i maszyn. 
W 1994 roku został członkiem zespołu Amazone i pracował między innymi w kierownictwie francuskiego przedstawicielstwa koncernu. W 1996 roku został szefem sprzedaży grupy Amazone, a w roku 1999 został prezesem odpowiedzialnym za sprzedaż i finanse. Również Christian Dreyer od początku intensywnie pracował nad rozbudową międzynarodowej sieci sprzedaży. Pod jego kierownictwem powstało wiele nowych przedstawicielstw i rozpoczęto współpracę z nowymi importerami. Dziś na całym świecie działa 11 międzynarodowych własnych centrali sprzedaży, a w kolejnych 70 krajach Amazone współpracuje z importerami. Dzięki silnej orientacji na rynek międzynarodowy udział eksportu wynosi obecnie 80%, całkowite obroty wynoszą ponad 800 mln euro (2023), a firma zatrudnia łącznie ponad 2500 osób. 

Obok prezesury Amazone Christian Dreyer prowadzi również działalność honorową. Był między innymi prezesem branżowego związku techniki rolniczej VDMA Landtechnik i jest dziś członkiem jego zarządu i prezydium. Prywatnie prowadzi szczęśliwe życie rodzinne z żoną Bettiną Dreyer i dwojgiem dorosłych dzieci. Jego rodzina jest również ściśle związana z Amazone i aktywnie działa w różnych obszarach firmy.
 


dreyer_klaus_mit_christian_stege_fotografie_91_00104_frei_d0_240503
7 maja 2024 roku Klaus Dreyer świętował swoje 90, a jego syn Christian Dreyer 60 urodziny.