Siewniki AMAZONE – niezwykła historia sukcesu
Siewniki AMAZONE – niezwykła historia sukcesu
Początki historii produkcji siewników sięgają 1949 roku. Inżynier Heinrich Dreyer, syn założyciela firmy, wraz z panem Kademannem, opracował wówczas pierwszy siewnik D1 o szerokości roboczej wynoszącej 2 metry, który został wyposażony w innowacyjne kółko wysiewające Elite do siewu nasion drobnych i normalnych. Siewnik ten zrewolucjonizował siew nasion, ponieważ w przeciwieństwie do ówczesnych siewników w D1 nie trzeba było wymieniać kół wysiewających.
W 1966 roku połączono legendarny siewnik D4 z broną wahadłową RE, wprowadzając po raz pierwszy na rynek aktywny agregat uprawowo-siewny. Model D4 spotkał się z tak dobrym przyjęciem, że już cztery lata później firma AMAZONE produkowała ich około 4000 sztuk rocznie, zdecydowanie wysuwając się na czoło niemieckiego rynku. Początkowo model D4 był dostępny tylko w szerokości 3 m, a później w szerokościach roboczych od 2,5 m do 4 m, a z ramą sprzęgową nawet 8 m. Jego następca, model D7 z roku 1972, został jednym z najczęściej kupowanych siewników na świecie.
Wraz z wprowadzeniem w 1988 roku agregatu uprawowo-siewnego z wałem oponowym RPD Drill-Star firma AMAZONE zaoferowała pierwszy wał oponowy jako alternatywę dla wałów metalowych, prętowych i zębatych. Wał oponowy gwarantował pasmowe zagęszczenie gleby, które jeszcze bardziej zoptymalizowano w 1998 roku dzięki wynalezieniu wału pierścieniowego.
Od deski kreślarskiej i suwaka logarytmicznego do ekranu i oprogramowania
Obecnie cel konstruktorów AMAZONE jest taki sam, jak w przeszłości: rozwijać i wcielać w życie innowacyjne pomysły umożliwiające klientom coraz bardziej precyzyjną, elastyczną i wydajną pracę.
Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie mechanicznych agregatów uprawowo-siewnych jest Cataya z precyzyjnym systemem dozowania, napędzanym elektrycznie wałkiem wysiewającym i centralą regulacyjną do szybkiej regulacji i kalibracji systemu dozowania.
Poza siewnikami mechanicznymi w 1995 r. do oferty dołączył segment siewników pneumatycznych. Podstawę stanowił tu przedni zbiornik z pneumatycznym dozowaniem oraz wałem w połączeniu z kultywatorem wirnikowym i ramą redlic z wałem oponowym. Ten agregat uprawowo-siewny ze zbiornikiem przednim Airstar Avant jest stosowany we współczesnych wersjach o szerokości roboczej do 6 metrów. Później nastąpiły ulepszenia, takie jak renomowany pneumatyczny siewnik nabudowany Airstar AD-P oraz dalsze optymalizacje aż do dzisiejszego modelu Centaya. Siewnik Centaya jest wyposażony w elektrycznie napędzany dozownik nasion i może być wyposażony w redlice dwutalerzowe TwinTeC albo w redlice jednotalerzowe RoTeC pro.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wydajniejsze agregaty uprawowo-siewne i maszyny do biernej uprawy gleby w 2001 roku wprowadzono pneumatyczny wielkopowierzchniowy agregat uprawowo-siewny Cirrus z biernie pracującymi narzędziami o szerokości roboczej od 3 m do 6 m. Sztandarowym produktem z tej gamy jest obecnie przedstawiony już pokrótce model Cirrus Grand o szerokości roboczej 9 m.
Osiągnięcie kolejnego kamienia milowego przez doktora Heinza Dreyera nastąpiło dzięki wprowadzeniu siewnika do siewu bezpośredniego NT i następnego Primera DMC do siewu bezpośredniego, siewu w mulcz i siewu konwencjonalnego w segmencie techniki siewu wielkopowierzchniowego. Wynalezienie redlicy dłutowej umożliwiło od tego momentu siew bezpośredni na nieuprawionych glebach. Poza modelem Primera DMC asortyment siewników zębowych został poszerzony o wprowadzone na rynek w ostatniej dekadzie siewniki z redlicami zębowymi Cayena i Condor. Dzięki specjalnym redlicom i dużym szerokościom roboczym do 15 m obydwa siewniki zapewniają wysoką wydajność na różnych glebach.
Dzięki temu AMAZONE oferuje swoim klientom szeroki zakres siewników i metod siewu w szerokościach roboczych od 2,5 m do 15 m.
Wypowiedzi doktora Heinza Dreyera (* 1932 – † 2023)
Przyjechał nasz przedstawiciel z Francji i powiedział, że musimy zbudować nowy siewnik rzędowy, coś zupełnie nowego. Usiadłem więc do deski kreślarskiej i projektowałem różne siewniki – aż powiedział: To jest to. Właśnie to zbuduj. Był to model D4 – legendarny D4. Dzięki niemu w krótkim czasie przeszliśmy od kilkuset do kilku tysięcy sztuk rocznie i przejęliśmy pozycję lidera rynku.
Marzeniem chyba każdego projektanta jest zaprojektowanie maszyny tak dobrej, że wszyscy konkurenci są zmuszeni ją kopiować przez lata.
Od deski kreślarskiej i suwaka logarytmicznego do ekranu i oprogramowania
Obecnie cel konstruktorów AMAZONE jest taki sam, jak w przeszłości: rozwijać i wcielać w życie innowacyjne pomysły umożliwiające klientom coraz bardziej precyzyjną, elastyczną i wydajną pracę.