Zagęszczanie kierunkowe (pasmowe)
Pasmowe zagęszczenie gleby
Dzięki zagęszczaniu pasmowemu możliwe jest stworzenie optymalnego stanu gleby, który dopasowuje się do aktualnych warunków pogodowych i tym samym zapewnia warunek szybkich i równomiernych wschodów roślin. Zagęszczanie pasmowe jest tym samym gwarancją terminowego zamówienia. Ponadto pozostawiane są jednorodne i dobrze zagęszczone pasma bez odcisków bieżnika. W porównaniu do wałów z profilami na całej powierzchni jest to decydująca zaleta, która wpływa przede wszystkim na spokojny bieg redlic.
Gwarancja skutecznego siewu!
- W przypadku dużej suszy – zasada pompy wodnej:
Zagęszczanie gleby zapewnia prawidłowe parametry gleby bezpośrednio w rzędzie wysiewu. Kiełki uzyskują wtedy wodę kapilarną także podczas suszy. Zagęszczanie pasmowe zapewnia warunki, w których gleba pracuje jak pompa wodna. - Przy dużej wilgotności – odprowadzanie wody:
Luźna gleba bardzo dobrze wchłania wodę i magazynuje ją. Duże ilości opadów łatwo wsiąkają w glebę w strefy luźne, niezwałowane. Zapobiega to także erozji gleby. Gleba spełnia w takim przypadku rolę systemu drenażowego. Także w przypadku ciężkiej, mokrej gleby, ilość luźnej gleby pomiędzy rzędami siewu pozostaje wystarczająca do zakrycia nasion. - Wymiana gazowa – zasada płuc:
W luźnej glebie odbywa się wymiana gazów, sprawiająca, że korzonki mogą oddychać.