Aktualności

Cenio3000special_Claas_d0_kw_P7150012_d1_190801

Kultywator Cenio

Nowy lekki i uniwersalny kultywator uprawowy o szerokości od 3 m do 4 m

Cenio3000special_Claas_d0_kw_P7150012_d1_190801

Na targach Agritechnica 2019 firma Amazone wprowadziła na rynek nowy, 3-belkowy, kompaktowy kultywator Cenio. Lekki i uniwersalny kultywator mulczujący jest „młodszym bratem” kultywatora Cenius i uzupełnia ofertę zawieszanych kultywatorów 3-punktowych AMAZONE. Kultywator pracuje na szerokościach roboczych 3 m, 3,5 m i 4 m w wersji sztywnej jako wariant Special z zabezpieczeniem przeciążeniowym sworzniem ścinalnym oraz jako wersja Super z zabezpieczeniem przeciążeniowym ze sprężyną dociskową. Cenio może pracować z mocą w zakresie od 105 do 190 KM mocy silnika. Pomimo bardzo wytrzymałej konstrukcji ramy, Cenio wymaga znacznie mniejszej siły udźwigu niż inne kultywatory. Dzięki temu doskonale nadaje się do uprawy gleby przy użyciu małych i średnich ciągników.

Cenio można stosować uniwersalnie od 5 do 25 cm głębokości roboczej w płytkiej uprawie ścierniska, jak również w uprawie gleby średnio głębokiej mieszającej oraz głęboko spulchniającej. Dzięki różnym opcjom wyposażenia można dostosować kultywator mulczujący do najróżniejszych warunków eksploatacji.

Elastyczne zaczepianie

Cenio3000special_Claas_d0_kw_GOPR0287-3_d1_190801_p50
Stal sprężynowa, zawieszenie sprężynowe

Już podczas zaczepiania kultywatora na ciągniku Cenio oferuje wysoki stopień elastyczności. Dla klientów dostępne są dwa punkty sprzęgania o różnej wysokości, zarówno do łącznika górnego, jak i łącznika dolnego. Oznacza to, że nawet w przypadku mniejszych ciągników zawsze można osiągnąć optymalną linię ciągu i wystarczająco dużą wysokość podnoszenia. Dodatkowo sworznie kategorii 3 w punktach połączenia na dźwigniach dolnych są obracane do wewnątrz lub na zewnątrz w celu szybkiej zmiany kategorii 3 na 3N.

Pole zębów – optymalne spulchnienie gleby i wymieszanie resztek pożniwnych

Cenio ma rozstaw 30 cm. I tak maszyna przy dużych ilościach pozostałości pożniwnych pracuje bez zapychania się i miesza materiały organiczne z glebą w sposób niezawodny. Kultywator w wersji Cenio Special jest wyposażony w sworznie ścinalne. W Cenio Super ochrona przed przeciążeniami składa się z nowo zaprojektowanego automatycznego zabezpieczenia przed kamieniami, które przy progu zadziałania 450 kg spełnia najwyższe wymagania w tym segmencie. Nawet w suchych i trudnych warunkach głębokość robocza jest utrzymywana na bardzo dobrym poziomie.

Zęby kultywatora Cenio mają grządziel znaną z kultywatora Cenius. Dzięki specjalnemu kształtowi grządzieli, która ostrożnie podnosi glebę na czubku lemiesza i przechodzi w kąt natarcia w obszarze blachy prowadzącej, kultywator Cenio jest bardzo łatwy w uciągu, a tym samym oszczędny pod względem zużycia paliwa. Z drugiej strony ten kształt grządzieli zapewnia też doskonałe wmieszanie, dzięki czemu pozostałości pożniwne zostają optymalnie wmieszane w podłoże. Wszystkie znane warianty redlic kultywatora Cenius są dostępne jako narzędzia robocze. Dlatego maszyna może być wykorzystywana zarówno do płytkiego zrywania ścierniska np. z czubkami skrzydełkowymi 350 mm C-Mix, jak i do uprawy do głębokości roboczej 25 cm np. z czubkami 80 mm C-Mix. Wygodny system szybkiej wymiany redlic C-Mix-Clip jest również dostępny dla kultywatora Cenio.

Głębokość robocza pola zębów jest regulowana mechanicznie na maszynie lub opcjonalnie hydraulicznie z kabiny ciągnika, a czytelna skala zapewnia kierowcy dobrą orientację. Z tym wyposażeniem można szybko i wygodnie reagować na różne sytuacje podczas pracy. I tak np. można głębiej uprawiać ścieżki technologiczne i poprzeczniaki bez zsiadania z ciągnika.

Wyrównanie gleby osiągane jest dzięki stalowym elementom sprężystym lub talerzom równającym

Cenio3000super_Case_Cataya_Fendt_d0_kw_DJI_0931_d1_190801
Cenio 3000 Super podczas pracy

Do wyrównywania podłoża za zębami klient ma do dyspozycji różne narzędzia. W ten sposób Cenio można wyposażyć w stalowe elementy sprężyste, które dzięki elastycznemu zawieszeniu optymalnie dopasowują się do podłoża, a także są w stanie omijać przeszkody. Stalowe elementy sprężyste wyrównują podłoże za zębami, przez co powstaje równomierna powierzchnia pola, a biegnący za nim wał zapewnia równomierne zagęszczanie.

Alternatywnie w części wyrównującej dostępne są ząbkowane, wklęsłe talerze o średnicy 410 mm do pracy w warunkach bardzo dużego udziału resztek pożniwnych. Ze względu na drobne ząbki mają one bardzo wydajny napęd własny, a jednocześnie skutecznie zapewniają gruzełkowatą strukturę gleby. Talerze są wyposażone w bezobsługowe łożyska, przez co nie jest konieczne wspinanie się do maszyny w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. 

Regulację zespołu niwelacyjnego można przeprowadzić bardzo łatwo ręcznie korzystając z otworów z zatrzaskami po prawej i lewej stronie maszyny lub automatycznie przez zmianę głębokości roboczej kultywatora. Przy tym jednostka równająca jest połączona z zespołem ramy specjalnym mechanizmem w taki sposób, że jej głębokość robocza automatycznie zmienia się przy zmianie głębokości roboczej kultywatora.

Wysokość elementów skrajnych zespołu równania można regulować oddzielnie. Uzyskuje się przez to absolutnie równy obraz pracy, nawet przy jeździe ślad przy śladzie.

Bogata oferta wałów do zagęszczania

W celu zapewnienia idealnego zagęszczania klienci mogą wybrać swój preferowany wał spośród 10 dostępnych modeli. Wały są połączone z kultywatorem za pomocą uchwytów zaciskowych oraz wypróbowanego i sprawdzonego systemu szybkiej wymiany, dzięki czemu można je szybko wymieniać na różnorodnych glebach. Wyposażenie specjalne w zależności od wału obejmuje różne systemy zagarniaczy.

Jeśli poplony mają być wysiewane bezpośrednio przy pierwszym zerwaniu ścierniska, kultywator można wyposażyć w razie potrzeby w uniwersalny siewnik nabudowany GreenDrill 200.

Więcej informacji + Mniej informacji -
Pług Teres 300 z 5 korpusami podczas pracy

Nowy pług ze stopniową regulacją szerokości Teres 300

Pług z ręczną regulacją szerokości pracy oraz rozszerzeniem o program korpusów SpeedBlade

Pług Teres 300 z 5 korpusami podczas pracy
Pług Teres 300 z 5 korpusami podczas pracy

Oferta pługów Teres została rozszerzona o nowe produkty, czyli pługi z ręczną regulacją szerokości pracy. W 2022 r. zaprezentowano Teres jako nowy pług AMAZONE, początkowo z bezstopniową regulacją szerokości roboczej.

Te nowe pługi ze stopniową zmianą szerokości są bardzo dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw, które podczas pracy nie potrzebują dopasowywać szerokości roboczej. W ten sposób AMAZONE wraz z nową wersją Teres oferuje pług zawieszany z 4, 5 lub 6 korpusami i bezstopniową, ew. ręczną regulacją szerokości pracy dla ciągników o mocy do 300 KM. W przypadku tych nowych pługów można ustawić szerokość roboczą na 35, 40, 45 lub 50 cm dla każdego korpusu pługa.

Potrzebujemy Twojej zgody

Ta zawartość jest przegotowana przez zewnętrzny serwer. Przy aktywacji treści będą przetwarzane dane osobowe i wstawiane pliki Cookies.

Pług charakteryzuje się prostą regulacją, łatwością uciągu i doskonałym rezultatem pracy. Ponadto, nowe korpusy pługa zapewniają niższe koszty związane ze zużyciem przy wyższych prędkościach. 

Prosta i wygodna regulacja zapewnia doskonały rezultat pracy 

Teres 300 i 300 S są seryjnie wyposażone w ręczną regulację szerokości pracy oraz opcjonalnie w hydrauliczne dopasowanie szerokości roboczej pierwszego korpusu. W ten sposób korpus przedni można ustawić wygodnie z fotela operatora i dostosować do zmiennych warunków glebowych lub nachylenia terenu. 

Ogromną zaletą, jeżeli chodzi o komfort i precyzję, jest równoległoboczny układ centrum regulacji. Dzięki temu po ustawieniu szerokości roboczej pierwszego korpusu nie ma potrzeby dostosowania punktu ciągu. Punkt ciągu jest dopasowywany automatycznie przez równoległobok. 

Optymalne hydrauliczne dopasowanie szerokości roboczej pierwszego korpusu
Optymalne hydrauliczne dopasowanie szerokości roboczej pierwszego korpusu

Innowacyjne korpusy pługa SpeedBlade

Również w tych typach maszyn zamontowane są nowe korpusy pługa SpeedBlade z opatentowaną, wyjątkowo dużą piersią odkładnicy. Korpusy pługa SpeedBlade charakteryzują się minimalnym zużyciem korpusu głównego. Przy zwiększeniu prędkości roboczej np. z 6 km/h do 8 km/h główny punkt zużycia automatycznie przesuwa się w kierunku środka korpusu pługa. Główny punkt zużycia korpusu SpeedBlade, nawet przy dużych prędkościach, znajduje się na powiększonej piersi odkładnicy, a nie w obszarze listwy czy litego korpusu.

W związku z tym podczas użytkowania modelu Teres przy większych prędkościach, w pierwszej kolejności należy wymienić tylko przednią część odkładnicy, gdy ulegnie ona zużyciu. Pozwala to zaoszczędzić duże koszty wymiany części ścieralnych w porównaniu z innymi konstrukcjami.

Ponadto korpusy pługa SpeedBlade dzięki unikatowemu procesowi hartowania ©plus i dodatkowi węgla są ekstremalnie twarde i wskutek tego nie ulegają szybkiemu zużyciu. Np. w przypadku odkładnicy uzyskuje się bardzo dużą twardość, a tym samym gładką powierzchnię z przodu. Pozwala to ograniczyć siłę uciągu, a tym samym zużycie paliwa. Jednocześnie pozwala to wydłużyć czasy pracy i skrócić czasy wymiany. Tylna strona pozostaje względnie miękka, a przez to odpowiednio elastyczna i odporna na uderzenia. 

Dla różnych warunków zastosowania dostępne są różne korpusy, przedpłużki i kroje tarczowe.

Teres 300 z bocznym kołem podporowym świetnie sprawdza się podczas orki przy granicy pola
Teres 300 z bocznym kołem podporowym świetnie sprawdza się podczas orki przy granicy pola

Trwałość w eksploatacji

Teres jest wyposażony w stabilną ramę o wymiarach 150 x 150 x 8,8 m. Drążona, duża oś obrotu o średnicy 130 mm jest osadzona na dwóch łożyskach wielkowymiarowych. To znacznie zwiększa trwałość.

Dodatkowo Teres jest wyposażony w oś montażową ProtectShaft ze zintegrowaną kulą. Łożyska przegubowe działają jak elementy tłumiące i chronią pług na poprzeczniaku i podczas jazdy po drogach.

Pług Teres ma do wyboru dwie wersje zabezpieczenia przeciążeniowego. Z jednej strony jest to zabezpieczenie przed przeciążeniami ze sworzniem ścinanym o sile ścinania 4400 kg, a z drugiej hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe non stop dla intensywnych warunków pracy i kamienistej gleby.

Regulacja głębokości pracy odbywa się ręcznie albo hydraulicznie za pomocą koła podporowego. Tutaj AMAZONE dla nowych typów produktów Teres oferuje zarówno koło boczne wahadłowe i koło Kombi, jak i tylne wahadłowe koło podporowe. Aby umożliwić dokładne kopiowanie głębokości i niezawodny napęd własny, program Teres obejmuje również różne opony o różnych średnicach i profilach. W przypadku szczególnie trudnych warunków kopiowania głębokości dostępna jest specjalna opona o profilu ciągnikowym o wymiarach 785 x 350 mm. 

Rozszerzenie programu korpusów pługa SpeedBlade

Rozszerzenie programu korpusów pługa SpeedBlade: 

Rozszerzenie programu korpusów pługa SpeedBlade

Program korpusów dla Teres 300 i Tyrok 400 zostaje rozszerzony o korpusy pługa SpeedBlade XWL 35. Sam kształt korpusu jest już bardzo dobrze znany z pługa Cayros i sprawdził się na glebach o odpowiedniej charakterystyce. WXL 35 również ma powiększoną pierś odkładnicy, przez co korpus nie ulega intensywnemu zużyciu nawet przy dużych prędkościach roboczych. Również przy wyższych prędkościach główne miejsce zużycia zawsze znajduje się na piersi odkładnicy, a nie na całym korpusie. W pierwszym etapie wystarczy wymienić samą pierś odkładnicy, co pozwala zaoszczędzić znaczne koszty.

WXL 35 dzięki silnie skręconej odkładnicy znakomicie nadaje się do wielu gleb, zwłaszcza o charakterystyce od średniej do ciężkiej. Przy tym dobrze oczyszcza bruzdę i jest lekki w uciągu. WXL 35 pokazuje swoje zalety szczególnie tam, gdzie jest dużo pozostałości pożniwnych i duże ilości materiału organicznego. 

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Nowy pług z prostą, ręczną regulacją szerokości pracy
  • Wydajność przy dużych prędkościach roboczych oraz minimalne zużycie dzięki korpusom pługa SpeedBlade z powiększoną piersią odkładnicy i metodzie hartowania ©plus 
  • Brak konieczności regulacji punktu ciągu przy zmianie ustawienia pierwszego korpusu
  • Duża trwałość dzięki resorowanej osi montażowej ProtectShaft
  • Łatwe ustawianie pierwszego korpusu dzięki bezstopniowej regulacji hydraulicznej 


Więcej informacji + Mniej informacji -
Trzybelkowy Cenio 4000-2 pozwalający optymalnie wymieszać resztki pożniwne

Nowy składany, uniwersalny kultywator zawieszany Cenio 4000-2

Trzybelkowy Cenio 4000-2 pozwalający optymalnie wymieszać resztki pożniwne
Trzybelkowy Cenio 4000-2 pozwalający optymalnie wymieszać resztki pożniwne

Firma AMAZONE prezentuje na targach Agritechnika 2023 nowy Cenio 4000-2, składany kultywator mulczujący o 4-metrowej szerokości roboczej. Seria Cenio, która do tej pory składała się ze sztywnych maszyn o szerokości 3 m, 3,5 m i 4 m, została uzupełniona o 4-metrową wersję składaną hydraulicznie. Cenio może współpracować z ciągnikami o mocy od 105 do 275 KM.

Potrzebujemy Twojej zgody

Ta zawartość jest przegotowana przez zewnętrzny serwer. Przy aktywacji treści będą przetwarzane dane osobowe i wstawiane pliki Cookies.

YT-Thumb-Anbaugrubber-Cenio-4000-2

Pole zębów – optymalne wymieszanie resztek pożniwnych i spulchnianie gleby 

Zawieszony 3-punktowo Cenio jest trzybelkowym kultywatorem mulczującym, który może uniwersalnie pracować z różnymi redlicami na głębokość roboczą od 5 do 30 cm. Dzięki temu ten kultywator pracuje optymalnie zarówno podczas płytkiej uprawy ścierniska, jak i w czasie średnio głębokiej i głębokiej uprawy gleby. Przy rozstawie zębów 30 cm Cenio pracuje bez zapychania się nawet przy dużych ilościach resztek pożniwnych i równomiernie miesza z glebą pozostałości materii organicznej.

Zęby C-Mix-Special i C-Mix-Super

Cenio 4000-2 z zębami C-Mix-Super
Cenio 4000-2 z zębami C-Mix-Super

Cenio w wersji Special jest wyposażony w zabezpieczenie przeciążeniowe ze sworzniami ścinanymi. W wersji wyposażenia Super ma on z kolei sprężynowe zabezpieczenie przeciążeniowe o sile wyzwalania 500 kg. Dzięki tej ochronie przed przeciążeniami Cenio jest optymalnie zabezpieczony na glebach kamienistych, a zęby nawet w najtrudniejszych warunkach utrzymują ustawioną głębokość roboczą. 

Narzędzia do najróżniejszych obszarów zastosowań

Jako narzędzia w Cenio dostępne są wersje redlic z systemu C-Mix 3. Do płytkiego zrywania ścierniska nadają się gęsiostopki o szerokości 320 mm lub redlice skrzydełkowe C-Mix o szerokości 360 mm, do uprawy gleby redlice C-Mix o szerokości 100 mm lub 80 mm, a do głębokiego spulchniania do 30 cm redlice C-Mix o szerokości 40 mm. Dzięki szerokiemu wyborowi redlic Cenio może być uniwersalnie stosowany w gospodarstwie, przez co można optymalnie wykorzystać jego zalety. 

Wygodna regulacja pozwalająca uzyskać optymalny rezultat pracy

Cenio 4000-2 porusza się pewnie również na drodze
Cenio 4000-2 porusza się pewnie również na drodze

W Cenio 4000-2 regulacja głębokości roboczej odbywa się hydraulicznie z kabiny ciągnika. Poprzez hydrauliczną regulację głębokości roboczej można ją dostosować do areału i warunków glebowych. Orientację ułatwia czytelna skala.

Zawsze wyrównany rezultat pracy dzięki zespołowi talerzy

Glebę za zębami wyrównuje pole drobno ząbkowanych talerzy o średnicy 410 mm. Są one wyposażone w wydajny napęd własny, przez co jednocześnie łatwo kruszą grudki ziemi. Ich łożyskowanie jest bezobsługowe.

Regulacja talerzy równających odbywa się automatycznie przy zmianie głębokości roboczej. Dzięki zawieszeniu pola talerzy na równoległoboku, głębokość robocza zespołu równającego dopasowuje się automatycznie po zmianie głębokości roboczej zębów. Dlatego jakość równania pozostaje niezmienna pomimo zmiany głębokości roboczej, co dodatkowo odciąża operatora. 

Odpowiedni wał do każdej gleby 

Kultywator zawieszany 4000-2 14 15 Odpowiednie zagęszczanie na każdej glebie dzięki szerokiej ofercie wałów
Odpowiednie zagęszczanie na każdej glebie dzięki szerokiej ofercie wałów

Aby zagęścić glebę, mamy do wyboru 7 wałów. Dzięki szerokiej ofercie wałów można znaleźć idealny wał do danych warunków zastosowania. W przypadku znacznych różnic w charakterystyce gruntu w ramach jednego gospodarstwa można szybko wymienić wał bez dużych nakładów pracy dzięki systemowi szybkiej wymiany. Ponadto wały w ramach wyposażenia specjalnego można uzupełnić o jednorzędowy system zagarniaczy.

4-metrowy Cenio składany hydraulicznie jest uniwersalnym i elastycznie stosowanym kultywatorem o dużej wydajności, również w przypadku bardziej rozdrobnionej struktury pól.

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Uniwersalne zastosowanie, zaczynając od płytkiej uprawy pożniwnej a kończąc na głębokim spulchnianiu dzięki bogatej ofercie czubków zębów 
  • Wygodne ustawianie głębokości roboczej z kabiny dzięki seryjnemu wyposażeniu w hydrauliczny system regulacji
  • Wyrównanie dzięki automatycznemu dopasowaniu zespołu talerzy przy zmianie głębokości roboczej
  • Długa trwałość dzięki solidnej konstrukcji ramy 
  • Ukierunkowane zagęszczanie w każdych warunkach dzięki dużej ofercie wałów


Więcej informacji + Mniej informacji -
Redlica skrzydełkowa 360 mm od AMAZONE w trzech różnych pozycjach montażu

Nowa redlica skrzydełkowa 360 mm od AMAZONE dla kultywatorów Cenio i Cenius

Redlica skrzydełkowa 360 mm od AMAZONE w trzech różnych pozycjach montażu
Redlica skrzydełkowa 360 mm od AMAZONE w trzech różnych pozycjach montażu

Nowa redlica skrzydełkowa AMAZONE dla kultywatorów Cenio i Cenius jest teraz dostępna w szerokości 360 mm. Dzięki redlicy skrzydełkowej również za pomocą kultywatora mulczującego można zrywać płytko ściernisko na całej powierzchni, przerywając połączenia kapilarne w glebie. Zapobiega się w ten sposób wysuszeniu gleby w okresie letnim. Dodatkowo samosiewy zbóż i chwastów dzięki płytkiej obróbce mają doskonałe warunki do kiełkowania.

Redlica skrzydełkowa z 3 pozycjami montażowymi

Redlica skrzydełkowa o szerokości 360 mm można montować w 3 różnych pozycjach na różnej wysokości pod różnym kątem na zębach kultywatorów mulczujących Cenius i Cenio. 

Aby umożliwić płytkie podcinanie ścierniska, można zamontować redlicę skrzydełkową na dolnym otworze zęba. W ten sposób redlica skrzydełkowa jest ustawiona prawie równolegle do podłoża, dzięki czemu pracuje bardzo płytko na głębokości od 5 cm do 15 cm.

Nowa redlica skrzydełkowa 360 umożliwia płytką pracę i przecinanie materii organicznej w poz. 1.
Nowa redlica skrzydełkowa 360 umożliwia płytką pracę i przecinanie materii organicznej w poz. 1.

Optymalne zagłębianie się w podłoże dzięki lepszemu kątowi natarcia czubka redlicy w poz. 2 nawet na bardzo suchych glebach.
Optymalne zagłębianie się w podłoże dzięki lepszemu kątowi natarcia czubka redlicy w poz. 2 nawet na bardzo suchych glebach.

Stromy kąt natarcia w poz. 3 umożliwia jeszcze lepsze wymieszanie materii organicznej z glebą.
Stromy kąt natarcia w poz. 3 umożliwia jeszcze lepsze wymieszanie materii organicznej z glebą.

W przypadku bardzo suchych warunków i bardzo twardego podłoża w połączeniu z bardzo głęboką pozycją montażu redlic skrzydełkowych zagłębianie się kultywatorów mulczujących może być utrudnione. Z tego powodu istnieje druga pozycja montażu redlic skrzydełkowych. W ten pozycji redlice skrzydełkowe są przykręcane trochę wyżej, niż w pierwszej pozycji. Dzięki wyższej pozycji montażu czubek redlicy pracuje nieco głębiej niż redlica skrzydełkowa, co może powodować większy kąt pracy i ułatwiać zagłębianie się kultywatora w glebę. 

Dla lepszego wymieszania gleby można zamontować redlice skrzydełkowe w trzeciej pozycji montażowej. W tej pozycji skrzydełka są ustawione pod bardziej stromym kątem, niż w drugiej. Dzięki temu kątowi natarcia kultywator jeszcze bardziej intensywnie miesza materię organiczną z glebą, co stymuluje proces rozkładu.

Dzięki 3 pozycjom montażu redlic skrzydełkowych kultywator mulczujący może być stosowany w gospodarstwach o bardzo zróżnicowanych warunkach glebowych.

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Umożliwia jeszcze bardziej uniwersalne zastosowanie kultywatora mulczującego
  • Właściwości robocze podczas płytkiego zrywania ścierniska dzięki płaskiemu ustawieniu skrzydeł.
  • Dzięki możliwości stromego ustawienia redlic zapewnione jest optymalne zagłębianie się kultywatora do pozycji roboczej nawet na bardzo suchej glebie
  • Lepsze wymieszanie resztek pożniwnych


Więcej informacji + Mniej informacji -

Więcej odnośników

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat uprawy gleby

Czy to nie brzmi ciekawie?

Zostaw swoje dane kontaktowe*, wkrótce skontaktujemy się z Tobą:
* Twoje dane kontaktowe zostaną wykorzystane jedynie do nawiązania pożądanego przez Państwa kontaktu.