Uprawa gleby staje się coraz ważniejszym tematem w procesie zabiegów w gospodarstwach rolnych. Im większe problemy z suszą, odpornością i wymaganiami dotyczącymi ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, tym ważniejsza staje się właściwa metoda uprawy gleby.
Szczególne znaczenie ma tutaj pierwsza uprawa ścierniska. Są tu bowiem poważne wyzwania. Z jednej strony celem jest stworzenie optymalnego podłoża do kiełkowania niedomłotów i nasion chwastów. Oznacza to, że rośliny niepożądane dla następnej uprawy mogą wschodzić bezpośrednio po uprawie ścierniska i być zwalczane mechanicznie w drugim zabiegu uprawy.
Bardzo płytka uprawa jest niezwykle ważna , ponieważ zapewnia optymalne warunki do kiełkowania starych nasion rzepaku, niedomłotów zbóż i nasion chwastów oraz ogranicza rozprzestrzenianie się uciążliwego zachwaszczenia na obszarach z występowaniem wyczyńca polnego i miotły zbożowej.
Ponadto również rozkład materiału organicznego ma ogromne znaczenie dla higieny pola. Dobry proces rozkładu ogranicza przenoszenie chorób grzybowych i szkodników. Z tego względu ważne jest cięcie lub rozdrabnianie materii organicznej w pierwszym etapie uprawy.