12 wrz 2023

Nowe kompaktowe brony talerzowe Catros+ 03 od AMAZONE

Do pobierania pakietu dla mediów

z szerokością roboczą od 4 do 7 m i systemem Smart Frame

Catros+ 7003-2TS z wałem nożowym i wałem podwójnym
Catros+ 7003-2TS z wałem nożowym i wałem podwójnym

Wraz z typem Catros+ 03-2 AMAZONE wprowadza na rynek nowe, składane, zawieszane kompaktowe brony talerzowe o szerokościach roboczych 4, 5, 6 i 7 m. Jednocześnie dostępna jest wersja zaczepiana TS z unoszonym układem jezdnym. Catros znakomicie nadaje się do płytkiej i intensywnie mieszającej uprawy gleby. Lekki uciąg w połączeniu z dużymi prędkościami roboczymi pozwala uzyskać dużą wydajność powierzchniową, a jednocześnie ograniczyć zużycie paliwa. Kompletny program produktów trzeciej generacji obejmuje szerokości robocze od 2,5 do 12 m.

System Smart Frame – wygodny, szybki i precyzyjny

Inteligentna koncepcja ramy Smart Frame System jest szczególnie przyjazna dla użytkownika. Ten nowy sposób regulacji głębokości roboczej umożliwia jednorazowe ustawienie maszyny równolegle do podłoża. Następnie odbywa się ustawienie głębokości roboczej poprzez obrót ramion wsporników talerzy. Aby uzyskać większą głębokość, rzędy talerzy zostają odchylone od ramy. Dla płytszej pracy talerze zostają obrócone w stronę ramy. W ten sposób rama maszyny zawsze pozostaje ustawiona równolegle do podłoża, przez co maszyna pracuje na jednakowej głębokości. 

YT-Thumb-Catros+-7003-2TS

YT-Thumb-Catros+-5003-2


Jest to bardzo wygodne rozwiązanie podczas pracy z maszynami uprawowymi, ponieważ nie ma konieczności dopasowywania głębokości roboczej za pomocą łącznika górnego. W przypadku maszyn zaczepianych system ma te zaletę, że zmiana głębokości roboczej nie ma wpływu na zastosowane narzędzia wstępne. W porównaniu z innymi koncepcjami maszyn, w których głębokość robocza jest zmieniana poprzez zmianę nachylenia całego zespołu, po czym konieczne jest dopasowanie narzędzi wstępnych, system Smart Frame znacznie ułatwia pracę i zwiększa wydajność. To samo dotyczy np. sytuacji, gdy z tyłu stosowane są wały podwójne lub zagarniacz. Dzięki stałej pozycji ramy zmiana głębokości roboczej nie powoduje przechylenia wałów, a nacisk pozostaje identyczny w obu wałach. Ponadto nie zmienia się również ustawienie opcjonalnego zagarniacza tylnego. 

Im głębsza jest praca, tym większy jest odstęp między ramą a ramionami talerzy oraz znajdującym się na końcu wałem. Zapewnia to odpowiednio większą przestrzeń i przepustowość maszyny. 

Prosta i nieskomplikowana regulacja i ustawienie głębokości roboczej
Prosta i nieskomplikowana regulacja i ustawienie głębokości roboczej

Większy prześwit, zawsze idealnie dopasowany do głębokości roboczej
Większy prześwit, zawsze idealnie dopasowany do głębokości roboczej

Dzięki Smart Frame System możliwa jest tym samym hydrauliczna regulacja głębokości roboczej z kabiny ciągnika bez kompromisów w odniesieniu do rezultatu oraz bez uciążliwej korekty. Gwarantuje to użytkownikowi maksymalny komfort, zwłaszcza podczas krótkotrwałej, głębszej pracy na ścieżkach technologicznych lub poprzeczniakach. Sztywne połączenie między obydwoma rzędami talerzy gwarantuje równomierną głębokość roboczą pola talerzy. Dodatkowo rama ma bardzo przejrzystą i otwartą konstrukcję, dzięki czemu możliwa jest stała kontrola wzrokowa narzędzi.

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Prosta i nieskomplikowana regulacja i ustawienie głębokości roboczej
  • Całkowicie niezależna regulacja głębokości roboczej narzędzia wstępnego i głównego
  • Pierwszy i drugi rząd talerzy zawsze na tej samej głębokości
  • Wygodny sposób przy częstych zmianach głębokości roboczej np. w celu pracy głębiej w ścieżkach technologicznych lub na poprzeczniaku
  • Większy prześwit, zawsze idealnie dopasowany do głębokości roboczej

Narzędzia wstępne gotowe do pracy

Zaczepiana kompaktowa brona talerzowa Catros+ 03-2TS z unoszonym układem jezdnym dzieli się na 3 segmenty: opcjonalne narzędzia wstępne, zespół talerzy i wał uprawowy. Narzędziami wstępnymi mogą być wał nożowy lub Crushboard. Wyjątkowo stabilny wał nożowy z bezobsługowymi łożyskami optymalnie sprawdza się przy rozdrabnianiu materiału organicznego takiego jak ściernisko rzepaku, kukurydzy lub poplony. Poszczególne segmenty wału zapewniają optymalne dopasowanie do podłoża. Jeżeli priorytetem jest uprawa przedsiewna, można wybrać Crushboard.

Właściwy talerz dla każdego zastosowania

Dzięki talerzowi o średnicy 510 mm Catros+ może pracować z głębokościami roboczymi od 5 do 14 cm i może być stosowany na polach o różnej charakterystyce. Płytkie zrywanie ścierniska, uprawa przedsiewna, ale także średnio głęboka uprawa gleby i wmieszanie materiału organicznego i gnojowicy. W zależności od preferencji można wybrać talerze gładkie, drobno lub grubo ząbkowane. W przypadku bardzo płytkiej uprawy od 2 do 8 cm nowy Catros+ 03 może być dodatkowo wyposażony w talerz X-Cutter-Disc o średnicy 480 mm. Profil falisty gwarantuje całopowierzchniowe przecinanie oraz wysoką intensywność mieszania.

Jednocześnie pakiet „pro” umożliwia wmieszanie gnojowicy

Catros+ 7003-2 z pakietem „pro” i podwójnym zagarniaczem
Catros+ 7003-2 z pakietem „pro” i podwójnym zagarniaczem

Jednoczesne wmieszanie gnojowicy podczas jej aplikacji zmniejsza utratę składników odżywczych, oszczędzając środowisko. Dlatego AMAZONE oferuje pakiet „pro” dla kompaktowych zawieszanych bron talerzowych Catros+ o szerokościach roboczych 5 m, 6 m i 7 m. W przypadku maszyn o szerokościach roboczych 6 i 7 m ponadto możliwe jest zastosowanie podwójnego zagarniacza. Zapewnia on szybsze wysuszenie i podgrzewanie gleby. Jednocześnie zredukowana została masa maszyny.

Trwałość i łatwa obsługa

Catros+ 03-2 po złożeniu do transportu
Catros+ 03-2 po złożeniu do transportu

Specjalne bezobsługowe ślizgowe pierścienie uszczelniające na łożyskowaniach talerzy Catros ograniczają nakład na konserwację do minimum, zapewniając jednocześnie wysoką trwałość. Dzięki niezależnemu zawieszeniu pojedynczych talerzy ich łożyska zawsze są osłonięte przed strumieniem ziemi, co chroni je przed zużyciem i zapewnia duży prześwit i przepustowość. Wstępnie naprężone gumowe elementy sprężynujące i oddzielne zawieszenie poszczególnych talerzy pozwala ponadto optymalnie dopasować maszynę do konturów podłoża i stanowi bezobsługowe zabezpieczenie przeciążeniowe.

Wały dla różnych wymagań

Aby uzyskać doskonałe zagęszczanie, w zależności od lokalizacji i wymagań można wybierać różne wały i zagarniacze z szerokiej oferty produktów AMAZONE. 

Opcjonalnie możliwa jest kombinacja z siewnikiem nabudowanym GreenDrill dla jednoczesnego wysiewu nasion drobnych i poplonów. Dozowanie odbywa się za pomocą talerza odbojowego znajdującego się przed wałem.

Nowość na targach Agritechnica 2023: Kompaktowe brony talerzowe Catros+ 03

AMAZONE Catros+ 5003-2 podczas zrywania ścierniska
AMAZONE Catros+ 5003-2 podczas zrywania ścierniska