12 wrz 2023

Uprawa międzyrzędowa SCHMOTZER

Do pobierania pakietu dla mediów

Precyzyjne pielenie mechaniczne w każdym gospodarstwie

Przesuwna rama liniowa VR 2

Odpowiedni pielnik do każdej uprawy.
Dzięki szerokiemu wyborowi różnych równoległoboków i narzędzi, firma SCHMOTZER oferuje właściwy pielnik dla każdej uprawy.

Firma SCHMOTZER oferuje nową ramę przesuwną dla swoich pielników. Przesuwna rama liniowa VR 2 wyróżnia się bardzo kompaktową budową, dzięki czemu pokazuje swoje zalety podczas pielenia nawet w bardzo trudnych warunkach.

Nowa przesuwna rama liniowa wyróżnia się bardzo długą drogą przesunięcia wynoszącą łącznie 600 mm (300 mm z lewej i 300 mm z prawej). Zwłaszcza na ciasnych uwrociach i polach o nachyleniu poprzecznym, na których ciągnik ma tendencję do zbaczania, pielnik jest prowadzony w sposób optymalny w międzyrzędziach roślin uprawnych, co zapobiega ich uszkodzeniu lub przypadkowemu usunięciu.

Unikalną cechą nowej ramy przesuwnej VR 2 jest jej wyjątkowo kompaktowa budowa. Odstęp od złącza dźwigni dolnych ciągnika do punktu sprzęgania na pielniku wynosi tylko 470 mm. Przez to VR 2 jest o 450 mm krótsza od naszej oferowanej wcześniej równoległobocznej ramy przesuwnej AV 5, a jednocześnie jest najbardziej kompaktową ramą przesuwną tej klasy na rynku. Bardzo kompaktowa konstrukcja w sposób wyraźny skraca odległość środka ciężkości pielnika od ciągnika, zmniejszając jednocześnie siłę dźwigni działającą na ciągnik. Wynika z tego jeszcze więcej pozytywnych efektów. Z jednej strony ciągnik wymaga znacznie mniejszej siły udźwigu. Z drugiej dzięki małej odległości środka ciężkości potrzebny jest dużo mniejszy balast przedni, co jest znaczną zaletą i pozwala uniknąć uszkodzenia podłoża podczas pracy na zboczach. Dodatkowo mniejsza odległość środka ciężkości zapewnia również lepsze prowadzenie na drodze.

Dzięki bardzo małej wysokości konstrukcyjnej ramy przesuwnej, środek ciężkości pielnika znajduje się bardzo blisko ciągnika.
Dzięki bardzo małej wysokości konstrukcyjnej ramy przesuwnej, środek ciężkości pielnika znajduje się bardzo blisko ciągnika.

Dla maksymalnie cichej pracy i optymalnego dopasowania pielnika do podłoża, dla ramy przesuwnej dostępne są koła podporowe w rozmiarach 195/55 R10 i 225/55 R12. Dla indywidualnego zastosowania w uprawach o różnych rozstawach rzędów koła podporowe można ustawić bezstopniowo na rozstaw od 1,50 m do 2,25 m. Dzięki opcjonalnemu zestawowi rozszerzającemu możliwe są nawet rozstawy kół 3 m, dzięki czemu rama przesuwna VR 2 znakomicie nadaje się również do pracy w uprawach zagonowych. Aby rama przesuwna pracowała spokojnie nawet na zboczach, nie przenosząc dużych sił bocznych na ciągnik, dodatkowo na VR 2 można zamontować talerz stabilizujący. W ten sposób siły boczne z ramy przesuwnej są przekazywane na talerz stabilizujący w glebie, a ciągnik jedzie nadal bezpiecznie w swoim śladzie.

Kluczowym elementem nowej ramy przesuwnej VR 2 jest zintegrowany centralny obieg oleju. Zasila on funkcje hydrauliczne sterowania kamery i funkcję Section Control równoległoboków niezbędną ilością oleju. W konsekwencji zwłaszcza pielniki z pełnym wyposażeniem mają zdecydowanie mniejsze wymagania odnośnie wydajności pompy hydraulicznej, ilości oleju i zasilania olejem z ciągnika.

Podczas jazdy na zakrętach i na zboczu jest w sposób niezawodny sterowany między poszczególnymi rzędami.
Dzięki długiej drodze przesuwu 600 mm pielnik podczas jazdy na zakrętach i na zboczu jest w sposób niezawodny sterowany między poszczególnymi rzędami.

Ponadto wszystkie komponenty hydrauliczne i elektroniczne są optymalnie zabezpieczone i umiejscowione za osłonami. Aby ułatwić konserwację, wszystkie punkty smarowania zespołu przesuwnego VR 2 zostały połączone, dzięki czemu serwis przebiega błyskawicznie. 

System kamery Smart Vision 

Kamera Smart Vision rozpoznaje rośliny uprawowe od rozmiarów 2 x 2 cm.
Kamera Smart Vision rozpoznaje rośliny uprawowe od rozmiarów 2 x 2 cm.

Przeważająca część dostarczanych obecnie pielników jest wyposażona w automatyczny system sterowania w rzędach uprawy z ramą przesuwną i systemem kamer. System kamery jest sercem układu sterowania, a jego zadaniem jest niezawodne rozpoznawanie roślin i prowadzenie pielnika w mięrzydzędziach uprawy. Aby poradzić sobie z tym ważnym zadaniem firma SCHMOTZER stworzyła system kamery Smart Vision.

Kamera Smart Vision rejestruje wysoce kontrastowy obraz w rozdzielczości Full HD. W ten sposób rzędy uprawy są rozpoznawane w sposób niezawodny od rozmiaru rośliny 2 x 2 cm. Aby zagwarantować jej długą trwałość, kamera jest całkowicie pyłoszczelna, a nawet odporna na mycie myjką wysokociśnieniową.

Aby możliwe było wczesne pielenie upraw zawierających przerwy, kamera została wyposażona w wielorzędowy system rozpoznawania obejmujący nawet 5 rzędów. Ponadto kamerę można wyposażyć w reflektory robocze LED, dzięki czemu pielenie nocą również nie stanowi problemu. Szczególnie interesujące jest to w połączeniu z systemem oprysku pasowego RowSpray. Ponadto opcjonalnie dla systemu kamery dostępny jest czujnik rzędów. Umożliwia on niezawodne i dokładne pielenie przy samym końcu rzędu lub dokładnie na nim, co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku roślin łodygowych, takich jak kukurydza lub słonecznik.

System kamery jest obsługiwany na 10-calowym ekranie o wysokiej rozdzielczości.
System kamery jest obsługiwany na 10-calowym ekranie o wysokiej rozdzielczości.

Aby pielnik nawet na zboczu był prowadzony bezpiecznie dzięki układowi sterowania z kamerą i ramą przesuwną, system kamery został wyposażony w czujnik nachylenia z automatyczną korektą pozycji na zboczu. W konsekwencji możliwe jest pielenie nie tylko na płaskich polach, ale także w trudnym pagórkowatym terenie. Przy tym ustawienie kamery nie jest dla kierowcy bardziej wymagające niż na równym terenie, dzięki czemu nawet operatorzy z mniejszym doświadczeniem mogą bez problemów używać pielnika na zboczach.

System kamery Smart Vision steruje ramą przesuwną metodą modulacji pulsacyjnej (PWM) z wyjątkową precyzją. Prędkość przesunięcia ramy jest przy tym regulowana zależnie od prędkości roboczej. Rejestracja prędkości roboczej odbywa się za pomocą czujnika w kole podporowym ramy przesuwnej.

Obsługa systemu kamery odbywa się w wygodny sposób w kabinie dzięki dużemu 10-calowemu terminalowi z obsługą dotykową. Dla maksymalnej odporności na czynniki zewnętrzne jest on odporny na pył i wodę rozpryskową.

System szybkiej wymiany noży pielących RapidoClip

System szybkiej wymiany noży pielących RapidoClip w polu.
System szybkiej wymiany noży pielących RapidoClip w polu.

Podstawowe znaczenie w przypadku noży pielących ma trwałość ich ostrej krawędzi tnącej. Przy tym noże pielące muszą być w stanie wykonać całopowierzchniowe cięcie w górnych 2–3 cm podłoża. Gdy noże są zużyte, ich wymiana jest prosta i stosunkowo szybka, dzięki czemu można uniknąć długich przestojów pielnika. Szczególnie w deszczowym sezonie i krótkich oknach pogodowych na pielenie ,przestoje maszyny spowodowane zużyciem powinny być jak najkrótsze. Dodatkowo w zależności od uprawy powinno się stosować noże pielące o różnej szerokości.

Zazwyczaj noże pielące zależnie od producenta są przykręcane, nitowane lub przyspawane do trzonka noża. Systemy te mają jednak wady, jeżeli chodzi o szybkość wymiany, bezpieczne zamocowane noży pielących oraz koszt. Dlatego na rynku rozpowszechniły się już 2 systemy szybkiej wymiany noży pielących. W przypadku tych systemów nóż pielący jest zaczepiany na trzonku noża i zabezpieczany śrubą lub zawleczką. Jednak również w tych wersjach wykonania występuje problem polegający na tym, że narzędzia poluzowują się, a wymiana wymaga większych nakładów pracy ze względu na zużycie systemów zabezpieczających. 

RapidoClip jest pierwszym beznarzędziowym systemem szybkiej wymiany noży pielących.
RapidoClip jest pierwszym beznarzędziowym systemem szybkiej wymiany noży pielących.
Nóż pielący niezawodnie przymocowany do uchwytu redlicy nawet w najtrudniejszych warunkach.
Dzięki sile dźwigni sprężynowej noże pielące utrzymują się w niezawodny sposób na trzonku noża nawet w najtrudniejszych warunkach.

Aby rozwiązać problemy z różnymi sposobami zamocowania noży pielących, stworzono system szybkiej wymiany RapidoClip. Ten opatentowany system jest pierwszym, zupełnie beznarzędziowym systemem wymiany noży pielących. RapidoClip umożliwia prostą i wyjątkowo szybką wymianę noży pielących.

Podobnie, jak w przypadku znanych noży Rapido firmy SCHMOTZER, również nowy system RapidoClip składa się z trzonka i płyty noża, które są ze sobą połączone na wpust sprężynowy. W przypadku nowego systemu RapidoClip zabezpieczenie płyty noża na trzonku odbywa się za pomocą dźwigni sprężynowej RapidoClip. Ta dźwignia sprężynowa dzięki działaniu dźwigni i punktowi obrotu wyfrezowanemu na trzonku noża w sposób niezawodny zaciska płytę noża na trzonku. System ten utrzymuje nóż pielący na trzonku nawet w najtrudniejszych warunkach glebowych.

W celu wymiany noża pielącego należy docisnąć ręcznie dźwignię sprężynową jedną ręką do trzonka noża. W tym momencie zabezpieczenie dźwigni sprężynowej na trzonku noża poluzowuje się i można wyciągnąć je drugą ręką na bok. Następnie można opuścić dźwignię sprężynową i wymontować ją z podłużnego otworu płyty noża. W kolejnym etapie można wysunąć płytę noża do przodu z systemu wpust-wypust i nasunąć nową płytę noża na trzonek. Potem można zacisnąć płytę noża z powrotem dźwignią sprężynową na trzonku. Dzięki RapidoClip można wymienić noże pielnika bez narzędzi w najkrótszym czasie nawet na polu, co jest niezwykłą zaletą tego rozwiązania.

RapidoClip ze zwolnioną dźwignią sprężynową
RapidoClip ze zwolnioną dźwignią sprężynową

Zdejmowanie płyty noża
Zdejmowanie płyty noża

W systemie RapidoClip dodatkowo zmodyfikowano obsypniki, które nadal mogą być zamontowane na trzonku. Obsypniki są mocowane na trzonku za pomocą zacisku śrubowego i można regulować ich intensywność pracy lub całkowicie je dezaktywować za pomocą regulacji na podłużnym otworze.

Pielnik SCHMOTZER Venterra 2K w połączeniu ze zbiornikiem przednim AMAZONE FTender 1600
Pielnik SCHMOTZER Venterra 2K w połączeniu ze zbiornikiem przednim AMAZONE FTender 1600, co umożliwia zwalczanie chwastów i nawożenie w jednym przejeździe.