BRAK WIATRU za naciśnięciem przycisku

nur-bei-amazone
Precyzyjne nawożenie z WindControl

Z wiatrem mamy do czynienia na całym świecie. Wg profesora dr Karla Wilda z Wyższej Szkoły Technologii i Nauki w Dreźnie (HTW Dresden) wpływ wiatru na wachlarz rozsiewu jest monitorowany i kompensowany w sposób ciągły za pomocą WindControl. W ten sposób nawet przy trudnych warunkach wietrznych można uzyskać optymalny kształt strumienia nawozu. 

Problem: Z wiatrem mamy do czynienia wszędzie

Czasami wieje on mocniej, czasami słabiej, z różnych kierunków, ze stałą prędkością, a potem porywiście. Oznacza to, że podczas rozsiewu nawozu nawet na jednej ścieżce technologicznej panują różne warunki wietrzne, a także zmienia się kierunek wiatru. Podczas rozsiewania nawozu wiatr jest parametrem, na który użytkownik nigdy nie ma bezpośredniego wpływu. W praktyce staramy się nawozić w dni, w których wiatr jest spokojniejszy, ale nawet wtedy ma on wpływ na obraz rozsiewu. Przy bocznym wietrze wachlarz rozsiewu zostaje z jednej strony skrócony, a z drugiej rozciągnięty, przez co staje się asymetryczny. WindControl ma na celu takie dopasowanie ustawień rozsiewacza w każdym momencie, aby uzyskać symetryczny, a tym samym bardziej precyzyjny kształt obrazu rozsiewu. 

windcontrol_aus
Bez WindControl
windcontrol_an
Z WindControl

Rozwiązanie: WindControl

Zamontowany na maszynie czujnik wiatru o wysokiej częstotliwości rejestruje zarówno prędkość, jak i kierunek wiatru i przekazuje te informacje do komputera roboczego. Na podstawie tych danych oblicza on nowe wartości nastawcze dla systemu dozowania i prędkości obrotowej tarcz rozsiewających, które następnie są dopasowywane automatycznie. Przy wietrze bocznym obroty tarczy od strony wiatru są podwyższane, a pozycja systemu dozowania przesuwana na zewnątrz. Równocześnie z drugiej strony maszyny obroty tarczy są redukowane a system dozowania obracany jest do środka. W ten sposób układ automatycznie przeciwdziała wpływowi wiatru, przywracając optymalny rozdział poprzeczny. Za pomocą WindControl uzyskuje się bardzo równomierną dokładność rozdziału nawet przy dużym poziomie wiatru. Ponadto dzięki WindControl powiększa się okno czasowe dla nawożenia w nie zawsze optymalnych warunkach. Obok wszystkich ważnych parametrów zawsze mamy do dyspozycji aktualne parametry wiatru, takie jak jego kierunek, siła i porywy. Ponadto WindControl przekazuje użytkownikowi automatyczne ostrzeżenie przy silnym wietrze, w czasie gdy system nie jest w stanie skorygować wpływu wiatru lub podczas często zmieniających się jego porywów.

Czujnik wiatru jest automatycznie wysuwany i wsuwany, gdy tarcze rozsiewające są włączane lub wyłączane. W rozłożonym stanie czujnik wiatru wystaje poza kabinę ciągnika, aby nie dokonywać pomiarów w turbulencjach ciągnika. W stanie złożonym znajduje się on z kolei między ciągnikiem a rozsiewaczem, dzięki czemu jest zabezpieczony podczas jazdy drogowej przed zwisającymi gałęziami. 

Praktyczny test WindControl: Wydajność

Parametry brzegowe i rezultaty

windcontrol-ergebnis

 • Rozmiar pola 70 ha
 • Prędkości wiatru do 27 km/h
 • WindControl poprawia rozdział poprzeczny na 70% powierzchni*
 • Oznacza to zwiększenie plonu na poziomie 24 €/ha dzięki WindControl*

* wyniki oparte na długoletnich doświadczeniach


windcontrol-praxistest

Przykładowa uprawa:

 • Wielkość uprawy: 500ha
 • Ø plon pszenicy: 7,8 t/ha
 • Ø zysk: 280 euro/t

W sezonie na rozsiew wieje niemal bez przerwy. Na 70-hektarowym polu, podczas rozsiewu, zmierzone podmuchy wiatru dochodziły do 27 km/h. Średnia prędkość wiatru wyniosła 14 km/h. Podczas rozsiewu WindControl kompensował wpływ wiatru na 70% powierzchni, zapewniając w ten sposób optymalizację rozdziału poprzecznego o 5,6% punktów. Jedynie na 30% nie była potrzebna optymalizacja. W rezultacie poprawia się dostarczanie składników odżywczych i łany są bardziej jednolite. 

Na podstawie wieloletnich badań, których przedmiotem była zależność między rozmieszczeniem nawozów a wielkością plonu, można stwierdzić, że zysk może wynieść ~1,1% (Δ VK 5% = 1% wzrostu plonu). Przekłada się to na kwotę 24 euro/ha dzięki zastosowaniu WindControl. 

NOWOŚĆ Teraz także niezależnie od ArgusTwin

WindControl

windcontrol-ampel (1)

 • Większa wydajność dzięki dłuższym oknom czasowym
 • Zwiększenie plonu dzięki zoptymalizowanemu rozdziałowi poprzecznemu
 • Bezpieczeństwo zastosowania dzięki automatycznemu systemowi ostrzegania

Sygnalizator WindControl

 • Kolor zielony: Rozsiewanie bez ograniczeń
 • Żółty: Zwiększona regulacja w obszarze granicznym
 • Czerwony: Zakończ rozsiewanie!Potrzebujemy Twojej zgody

Ta zawartość jest przegotowana przez zewnętrzny serwer. Przy aktywacji treści będą przetwarzane dane osobowe i wstawiane pliki Cookies.

ArgusTwin

Ciągłe monitorowanie i optymalizacja rozdziału poprzecznego każdej z tarcz rozsiewających dzięki łącznie 14 czujnikom radarowym. Wpływ zmiennych właściwości i zróżnicowanej jakości nawozu, wahań wilgotności powietrza oraz różnych stopni nachylenia terenu jest kompensowany automatycznie, a wytworzony strumień rozsiewu ma niezwykle dokładny rozdział poprzeczny.

Profesjonalna technologia ważenia

Precyzyjny monitoring i kontrola ilości rozsiewu dzięki technologii ważenia z częstotliwością 200 Hz i czujnikowi nachylenia. Wprowadź ilość rozsiewu, rozpocznij pracę i dozuj odpowiednią dawkę nawet w obszarach granicznych oraz na klinach, zachowując doskonałą kontrolę nad stopniem napełnienia zbiornika.

NOWOŚĆ: Technika ważenia ProfisPro z FlowControl

ProfisPro łączy w sobie zaletę techniki ważenia oraz kontroli momentu obrotowego FlowControl: Regulacja dawki odbywa się nie tylko poprzez ważenie, ale również rejestrację momentów obrotowych na tarczach rozsiewających. Gwarantuje to precyzyjną dawkę od pierwszej sekundy. Dodatkowo rozsiewacz z ProfisPro dysponuje szybkim monitorowaniem i oddzielną regulacją obydwu otworów wylotowych.

Zintegrowany z talerzami system rozsiewu granicznego AutoTS

AutoTS w obszarze granicznym gwarantuje użytkownikom znacznie wyższy plon, niż w dotychczasowych metodach rozsiewu granicznego. Podczas jazdy można wygodnie z kabiny ciągnika przełączać między rozsiewaniem normalnym a granicznym, a także w dowolnym momencie aktywować w zależności od potrzeb rozsiew krawędziowy, graniczny lub przy rowie. AMAZONE zapewnia wartości nastawcze dla wszystkich tych metod rozsiewu.

Automatyczne przełączanie sekcji szerokości GPS-Switch i DynamicSpread

gps-switch

Dzięki różnym prędkościom obrotowym tarcz rozsiewających system Hydro umożliwia zastosowanie WindControl i zapewnia zoptymalizowany rozdział poprzeczny przy rozsiewaniu krawędziowym, granicznym i przy rowie. Automatyczne przełączanie sekcji szerokości nawet ze 128 sekcjami składającymi się na cały wachlarz umożliwia bardzo precyzyjne przełączanie w klinach pola oraz na poprzeczniakach. Możliwe jest też rozsiewanie z pojedynczych, zewnętrznych sekcji szerokości.

NOWOŚĆ: HeadlandControl

 • Zwiększenie poprzeczniaka dla optymalizacji punktów włączania i wyłączania
 • Zoptymalizowany rozdział poprzeczny dzięki kompensacji stref nakładania się na poprzeczniaku

Terminal obsługowy AmaTron 4

amatron-4-und-twin

AMAZONE stworzył terminal ISOBUS, z którym wygodne nawożenie jest czymś oczywistym – AmaTron 4 z 8-calowym kolorowym wyświetlaczem wielodotykowym. 12 przycisków w wyświetlaczu dotykowym i kolejnych 12 klawiszy umożliwia intuicyjną obsługę w trybie noc-dzień.

 • GPS-Switch: Automatyczne przełączanie obsługujące maks. 128 sekcji szerokości, oznaczanie przeszkód 
 • GPS-Maps&Doc: Łatwe i precyzyjne przetwarzanie dokumentacji i kart aplikacyjnych
 • Zastosowanie technologii czujników Online-N – przystosowana do nawożenia zmiennego w celu wsparcia odżywiania roślin zgodnie z ich potrzebami

Rozszerzenie wyświetlacza AmaTron Twin

Nowa aplikacja do wygodniejszej prezentacji pola dzięki zintegrowaniu własnego tabletu.

SYMULACJA WINDCONTROL

WindControl

Rozsiewacz zawieszany AMAZONE ZA-TS z WindControl

Potrzebujemy Twojej zgody

Ta zawartość jest przegotowana przez zewnętrzny serwer. Przy aktywacji treści będą przetwarzane dane osobowe i wstawiane pliki Cookies.

ZA-M_1001_plus_500_Claas_dx_cl_207889-6_d2_190218

Agrotechnika

AMAZONE jako producent maszyn budowlanych o ponad 130-letnim doświadczeniu oferuje szeroki program maszyn do uprawy, siewu, nawożenia i ochrony roślin dla różnych rozmiarów gospodarstw oraz dla każdego typu gleby, jak również optymalnie dostosowane...

Czy to nie brzmi ciekawie?

Zostaw swoje dane kontaktowe*, wkrótce skontaktujemy się z Tobą:
* Twoje dane kontaktowe zostaną wykorzystane jedynie do nawiązania pożądanego przez Państwa kontaktu.