Nowości w technice ochrony roślin

Prowadzenie belki ContourControl w opryskiwaczu zawieszanym UF 02

Maksymalna precyzja i wydajność opryskiwacza zawieszanego

W przypadku UF 1602 i 2002 w belkach polowych o szerokościach od 27 m ,AMAZONE obok automatycznego prowadzenia belki DistanceControl oferuje również automatyczne, aktywne prowadzenie belki ContourControl.

Polowy opryskiwacz zawieszany UF 2002 z funkcją ContourControl umożliwiającą w pełni automatyczne prowadzenie belki

Funkcja aktywnego prowadzenia belki ContourControl gwarantuje absolutną precyzję aplikacji przy wysokich prędkościach roboczych i maksymalne wydajności powierzchniowe z dokładnymi, niewielkimi odległościami od powierzchni docelowej, zapewniającymi ograniczenie znoszenia. Jest to ważnym czynnikiem umożliwiającym precyzyjną, wydajną i przyjazną środowisku ochronę roślin nawet w przypadku struktur o średniej lub małej powierzchni.

ContourControl

W pełni automatyczne, aktywne prowadzenie belki polowej ContourControl

Przy aktywnym prowadzeniu belki polowej ContourControl, AMAZONE oferuje przełomowy, w pełni automatyczny i hydrauliczny system prowadzenia belki polowej również dla opryskiwaczy zawieszanych. Pochylenie belki polowej jest sterowane obustronnie przez wstępnie naprężone siłowniki hydrauliczne. Szybko przełączające zawory hydrauliczne ustawiają belkę polową do żądanej pozycji. Powoduje to aktywne ograniczenie zakłóceń i nierówności podłoża oraz ogranicza dalsze czynniki zakłócające występujące podczas jazdy. Na tej samej zasadzie można sterować również siłownikami służącymi do zmiany geometrii belki polowej. W ten sposób belka polowa może podążać za bardzo zmiennymi konturami podłoża, zachowując optymalną odległość od powierzchni docelowej na całej szerokości roboczej.

Odstęp od podłoża poniżej 50 cm, odstęp między rozpylaczami 25 cm 

AmaSwitch z poczwórnym korpusem rozpylaczy i zestawem przedłużającym zapewniającym rzeczywisty rozstaw rozpylaczy co 25 cm

W połączeniu z poczwórnym korpusem AmaSwitch i przy odstępie między rozpylaczami 25 cm możliwe jest precyzyjne zachowanie odstępów od powierzchni docelowej poniżej 50 cm.

Rozkładanie belki Flex

Seryjna, elektryczno-hydrauliczna funkcja składania i rozkładania belki polowej Flex z ContourControl umożliwia niezależne sterowanie każdego punktu składania w belce polowej. Możliwe jest tym samym rozkładanie do zredukowanej szerokości roboczej z fotela operatora ciągnika. Zabezpieczenie przed przeciążeniem układu hydraulicznego jednocześnie spełnia funkcję zabezpieczenia belki w razie kolizji z przeszkodą podczas pracy na zredukowanej szerokości roboczej. Dzięki indywidualnemu sterowaniu siłowników hydraulicznych w punktach składania po każdej stronie belki polowej możliwe jest jednoczesne rozkładanie maksymalnie dwóch segmentów. Ogranicza to znacznie czas przy składaniu i rozkładaniu.

Przyszłościowa technologia

W obszarze opryskiwaczy zawieszanych mogą być wdrażane nowe i innowacyjne technologie, przykładowo aplikacja w uprawach rzędowych lub aplikacja punktowa do zwalczania chwastów.

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Szybkie i dokładne prowadzenie belki polowej w celu uzyskania maksymalnej wydajności powierzchniowej
  • Odstęp od powierzchni docelowej poniżej 50 cm w połączeniu z AmaSwitch, poczwórny korpus rozpylaczy i 25-centymetrowy odstęp między rozpylaczami dla zmniejszenia znoszenia
  • System Flex umożliwiający bardzo szybkie składanie i rozkładanie belki polowej
  • Redukcja szerokości roboczej ze zintegrowaną ochroną przed kolizją do zastosowania w różnych systemach ścieżek technologicznych
  • Przyszłościowa technologia znakomicie przygotowana do aplikacji rzędowej i punktowej

Dokładny odstęp od docelowej powierzchni zmniejszający znoszenie


Więcej informacji + Mniej informacji -

DirectInject dla samojezdnego opryskiwacza polowego Pantera

Zależne od zapotrzebowania dozowanie produktów za naciśnięciem przycisku

Pantera 4504 i 7004 są teraz dostępne z nową funkcją bezpośredniego dozowania DirectInject, która umożliwia elastyczne, szybkie i zależne od zapotrzebowania dozowanie dodatkowych preparatów.

DirectInject na maszynie Pantera 4504 między kabiną a zbiornikiem cieczy roboczej

W czasach, w których ochrona roślin jest coraz trudniejsza ze względu na ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin i coraz surowsze wymagania, a w gospodarstwie trzeba oszczędzać czas i koszty, DirectInject pozwala doskonale poradzić sobie z aktualnymi i przyszłymi wyzwaniami.

Podczas aplikacji cieczy roboczej za naciśnięciem przycisku można dozować dodatkowy produkt. Szczególną cechą tego rozwiązania jest krótki odcinek reakcji między aktywacją a aplikacją produktu dodatkowego, który wynosi jedynie ok. 30–50 m. 2 oddzielne przewody cieczy roboczej i cieczy roboczej+komponentu dodatkowego systemu DirectInject sprawiają, że mieszanina jest niezawodnie dostarczana do korpusów rozpylaczy poprzez wiele miejsc zasilania ułożonych wzdłuż belki polowej. Obydwa przewody cieczy roboczej są przełączane naprzemiennie za pomocą zaworów, dzięki czemu zawsze tylko jeden przewód aktywnie tłoczy ciecz roboczą. 

W pełni zintegrowana obsługa dozowania bezpośredniego poprzez terminal ISOBUS
Punkty zasilania 2 przewodów cieczy roboczej w przewodzie pierścieniowym

Szczególnie w przypadku oprysku gniazd chwastów ten krótki czas reakcji jest po prostu niezbędny. Ponadto system ułatwia elastyczne zastosowanie środków ochrony roślin w wielu codziennych sytuacjach, np. gdy konieczna jest specjalna procedura oprysku przy granicach pola, gdy trzeba dozować produkty na obszarach o szczególnych wymaganiach, lub gdy produkt musi być dozowany w sposób zmienny, niezależnie od dawki mieszanki głównej. 

Pełna integracja systemu z obiegiem cieczy i systemem obsługi sprawia, że jego mycie jest niezawodne i może być przeprowadzane z kabiny.

Zwłaszcza opryskiwacz samojezdny, który dzięki dużemu prześwitowi i hydraulicznej regulacji rozstawu kół jest często stosowany nie tylko przez duże gospodarstwa, ale także firmy usługowe, dzięki DirectInject staje się jeszcze bardziej uniwersalny i wydajny.


Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Elastyczne, szybkie i odpowiadające zapotrzebowaniu stosowanie środka ochrony roślin
  • Oszczędność: 
    • Czas i koszty pracy
    • Koszty maszyn
    • Środki ochrony roślin
  • Ochrona środowiska
  • Maszyna samojezdna i system dozowania bezpośredniego jako doskonała kombinacja zapewniająca maksymalną wydajność i elastyczność


Więcej informacji + Mniej informacji -

Uprawa międzyrzędowa SCHMOTZER

Precyzyjne pielenie mechaniczne w każdym gospodarstwie

Przesuwna rama liniowa VR 2

Dzięki szerokiemu wyborowi różnych równoległoboków i narzędzi, firma SCHMOTZER oferuje właściwy pielnik dla każdej uprawy.

Firma SCHMOTZER oferuje nową ramę przesuwną dla swoich pielników. Przesuwna rama liniowa VR 2 wyróżnia się bardzo kompaktową budową, dzięki czemu pokazuje swoje zalety podczas pielenia nawet w bardzo trudnych warunkach.

Nowa przesuwna rama liniowa wyróżnia się bardzo długą drogą przesunięcia wynoszącą łącznie 600 mm (300 mm z lewej i 300 mm z prawej). Zwłaszcza na ciasnych uwrociach i polach o nachyleniu poprzecznym, na których ciągnik ma tendencję do zbaczania, pielnik jest prowadzony w sposób optymalny w międzyrzędziach roślin uprawnych, co zapobiega ich uszkodzeniu lub przypadkowemu usunięciu.

Unikalną cechą nowej ramy przesuwnej VR 2 jest jej wyjątkowo kompaktowa budowa. Odstęp od złącza dźwigni dolnych ciągnika do punktu sprzęgania na pielniku wynosi tylko 470 mm. Przez to VR 2 jest o 450 mm krótsza od naszej oferowanej wcześniej równoległobocznej ramy przesuwnej AV 5, a jednocześnie jest najbardziej kompaktową ramą przesuwną tej klasy na rynku. Bardzo kompaktowa konstrukcja w sposób wyraźny skraca odległość środka ciężkości pielnika od ciągnika, zmniejszając jednocześnie siłę dźwigni działającą na ciągnik. Wynika z tego jeszcze więcej pozytywnych efektów. Z jednej strony ciągnik wymaga znacznie mniejszej siły udźwigu. Z drugiej dzięki małej odległości środka ciężkości potrzebny jest dużo mniejszy balast przedni, co jest znaczną zaletą i pozwala uniknąć uszkodzenia podłoża podczas pracy na zboczach. Dodatkowo mniejsza odległość środka ciężkości zapewnia również lepsze prowadzenie na drodze.

Dzięki bardzo małej wysokości konstrukcyjnej ramy przesuwnej, środek ciężkości pielnika znajduje się bardzo blisko ciągnika.

Dla maksymalnie cichej pracy i optymalnego dopasowania pielnika do podłoża, dla ramy przesuwnej dostępne są koła podporowe w rozmiarach 195/55 R10 i 225/55 R12. Dla indywidualnego zastosowania w uprawach o różnych rozstawach rzędów koła podporowe można ustawić bezstopniowo na rozstaw od 1,50 m do 2,25 m. Dzięki opcjonalnemu zestawowi rozszerzającemu możliwe są nawet rozstawy kół 3 m, dzięki czemu rama przesuwna VR 2 znakomicie nadaje się również do pracy w uprawach zagonowych. Aby rama przesuwna pracowała spokojnie nawet na zboczach, nie przenosząc dużych sił bocznych na ciągnik, dodatkowo na VR 2 można zamontować talerz stabilizujący. W ten sposób siły boczne z ramy przesuwnej są przekazywane na talerz stabilizujący w glebie, a ciągnik jedzie nadal bezpiecznie w swoim śladzie.

Kluczowym elementem nowej ramy przesuwnej VR 2 jest zintegrowany centralny obieg oleju. Zasila on funkcje hydrauliczne sterowania kamery i funkcję Section Control równoległoboków niezbędną ilością oleju. W konsekwencji zwłaszcza pielniki z pełnym wyposażeniem mają zdecydowanie mniejsze wymagania odnośnie wydajności pompy hydraulicznej, ilości oleju i zasilania olejem z ciągnika.

Dzięki długiej drodze przesuwu 600 mm pielnik podczas jazdy na zakrętach i na zboczu jest w sposób niezawodny sterowany między poszczególnymi rzędami.

Ponadto wszystkie komponenty hydrauliczne i elektroniczne są optymalnie zabezpieczone i umiejscowione za osłonami. Aby ułatwić konserwację, wszystkie punkty smarowania zespołu przesuwnego VR 2 zostały połączone, dzięki czemu serwis przebiega błyskawicznie. 

System kamery Smart Vision 

Kamera Smart Vision rozpoznaje rośliny uprawowe od rozmiarów 2 x 2 cm.

Przeważająca część dostarczanych obecnie pielników jest wyposażona w automatyczny system sterowania w rzędach uprawy z ramą przesuwną i systemem kamer. System kamery jest sercem układu sterowania, a jego zadaniem jest niezawodne rozpoznawanie roślin i prowadzenie pielnika w mięrzydzędziach uprawy. Aby poradzić sobie z tym ważnym zadaniem firma SCHMOTZER stworzyła system kamery Smart Vision.

Kamera Smart Vision rejestruje wysoce kontrastowy obraz w rozdzielczości Full HD. W ten sposób rzędy uprawy są rozpoznawane w sposób niezawodny od rozmiaru rośliny 2 x 2 cm. Aby zagwarantować jej długą trwałość, kamera jest całkowicie pyłoszczelna, a nawet odporna na mycie myjką wysokociśnieniową.

Aby możliwe było wczesne pielenie upraw zawierających przerwy, kamera została wyposażona w wielorzędowy system rozpoznawania obejmujący nawet 5 rzędów. Ponadto kamerę można wyposażyć w reflektory robocze LED, dzięki czemu pielenie nocą również nie stanowi problemu. Szczególnie interesujące jest to w połączeniu z systemem oprysku pasowego RowSpray. Ponadto opcjonalnie dla systemu kamery dostępny jest czujnik rzędów. Umożliwia on niezawodne i dokładne pielenie przy samym końcu rzędu lub dokładnie na nim, co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku roślin łodygowych, takich jak kukurydza lub słonecznik.

System kamery jest obsługiwany na 10-calowym ekranie o wysokiej rozdzielczości.

Aby pielnik nawet na zboczu był prowadzony bezpiecznie dzięki układowi sterowania z kamerą i ramą przesuwną, system kamery został wyposażony w czujnik nachylenia z automatyczną korektą pozycji na zboczu. W konsekwencji możliwe jest pielenie nie tylko na płaskich polach, ale także w trudnym pagórkowatym terenie. Przy tym ustawienie kamery nie jest dla kierowcy bardziej wymagające niż na równym terenie, dzięki czemu nawet operatorzy z mniejszym doświadczeniem mogą bez problemów używać pielnika na zboczach.

System kamery Smart Vision steruje ramą przesuwną metodą modulacji pulsacyjnej (PWM) z wyjątkową precyzją. Prędkość przesunięcia ramy jest przy tym regulowana zależnie od prędkości roboczej. Rejestracja prędkości roboczej odbywa się za pomocą czujnika w kole podporowym ramy przesuwnej.

Obsługa systemu kamery odbywa się w wygodny sposób w kabinie dzięki dużemu 10-calowemu terminalowi z obsługą dotykową. Dla maksymalnej odporności na czynniki zewnętrzne jest on odporny na pył i wodę rozpryskową.

System szybkiej wymiany noży pielących RapidoClip

System szybkiej wymiany noży pielących RapidoClip w polu.

Podstawowe znaczenie w przypadku noży pielących ma trwałość ich ostrej krawędzi tnącej. Przy tym noże pielące muszą być w stanie wykonać całopowierzchniowe cięcie w górnych 2–3 cm podłoża. Gdy noże są zużyte, ich wymiana jest prosta i stosunkowo szybka, dzięki czemu można uniknąć długich przestojów pielnika. Szczególnie w deszczowym sezonie i krótkich oknach pogodowych na pielenie ,przestoje maszyny spowodowane zużyciem powinny być jak najkrótsze. Dodatkowo w zależności od uprawy powinno się stosować noże pielące o różnej szerokości.

Zazwyczaj noże pielące zależnie od producenta są przykręcane, nitowane lub przyspawane do trzonka noża. Systemy te mają jednak wady, jeżeli chodzi o szybkość wymiany, bezpieczne zamocowane noży pielących oraz koszt. Dlatego na rynku rozpowszechniły się już 2 systemy szybkiej wymiany noży pielących. W przypadku tych systemów nóż pielący jest zaczepiany na trzonku noża i zabezpieczany śrubą lub zawleczką. Jednak również w tych wersjach wykonania występuje problem polegający na tym, że narzędzia poluzowują się, a wymiana wymaga większych nakładów pracy ze względu na zużycie systemów zabezpieczających. 

RapidoClip jest pierwszym beznarzędziowym systemem szybkiej wymiany noży pielących.
Dzięki sile dźwigni sprężynowej noże pielące utrzymują się w niezawodny sposób na trzonku noża nawet w najtrudniejszych warunkach.

Aby rozwiązać problemy z różnymi sposobami zamocowania noży pielących, stworzono system szybkiej wymiany RapidoClip. Ten opatentowany system jest pierwszym, zupełnie beznarzędziowym systemem wymiany noży pielących. RapidoClip umożliwia prostą i wyjątkowo szybką wymianę noży pielących.

Podobnie, jak w przypadku znanych noży Rapido firmy SCHMOTZER, również nowy system RapidoClip składa się z trzonka i płyty noża, które są ze sobą połączone na wpust sprężynowy. W przypadku nowego systemu RapidoClip zabezpieczenie płyty noża na trzonku odbywa się za pomocą dźwigni sprężynowej RapidoClip. Ta dźwignia sprężynowa dzięki działaniu dźwigni i punktowi obrotu wyfrezowanemu na trzonku noża w sposób niezawodny zaciska płytę noża na trzonku. System ten utrzymuje nóż pielący na trzonku nawet w najtrudniejszych warunkach glebowych.

W celu wymiany noża pielącego należy docisnąć ręcznie dźwignię sprężynową jedną ręką do trzonka noża. W tym momencie zabezpieczenie dźwigni sprężynowej na trzonku noża poluzowuje się i można wyciągnąć je drugą ręką na bok. Następnie można opuścić dźwignię sprężynową i wymontować ją z podłużnego otworu płyty noża. W kolejnym etapie można wysunąć płytę noża do przodu z systemu wpust-wypust i nasunąć nową płytę noża na trzonek. Potem można zacisnąć płytę noża z powrotem dźwignią sprężynową na trzonku. Dzięki RapidoClip można wymienić noże pielnika bez narzędzi w najkrótszym czasie nawet na polu, co jest niezwykłą zaletą tego rozwiązania.

RapidoClip ze zwolnioną dźwignią sprężynową

Zdejmowanie płyty noża

W systemie RapidoClip dodatkowo zmodyfikowano obsypniki, które nadal mogą być zamontowane na trzonku. Obsypniki są mocowane na trzonku za pomocą zacisku śrubowego i można regulować ich intensywność pracy lub całkowicie je dezaktywować za pomocą regulacji na podłużnym otworze.

Pielnik SCHMOTZER Venterra 2K w połączeniu ze zbiornikiem przednim AMAZONE FTender 1600, co umożliwia zwalczanie chwastów i nawożenie w jednym przejeździe.


Więcej informacji + Mniej informacji -

Nowa belka Super L3 teraz o szerokości roboczej do 48 m

Najwyższa precyzja dzięki nowej funkcji wyrównania drgań z ContourControl i SwingStop Plus

Maksymalna szerokość robocza przy najlepszej pozycji belki polowej 

Belka polowa Super L3 o szerokości 48 m – optymalny wynik aplikacji bez znoszenia dzięki dokładnemu prowadzeniu belki polowej nad łanem

Dla spełnienia skrajnych wymagań przy jednocześnie absolutnie spokojnej pozycji belki polowej, AMAZONE wprowadziło belkę polową Super L3. Linia produktów obejmowała do tej pory belki polowe o szerokościach roboczych 36–42 m. Teraz zaoferowano również wersje o szerokości 30 m, 33 m, 45 m i 48 m. Przy wersjach 45 m i 48 m zaprezentowano również całkowicie nową funkcję wyrównania drgań, która zostanie wprowadzona seryjnie we wszystkich belkach polowych Super L3 od szerokości 39 m. 

Duże szerokości robocze i maksymalna stabilność przy jednocześnie niskiej masie własnej

Specjalna budowa profilowa belki polowej AMAZONE zapewnia maksymalną stabilność przy niskiej masie własnej. Wysięgniki wewnętrzne belki Super L3 jest wykonany ze stali. Dla minimalnej masy całkowitej, wysięgniki zewnętrzne są wykonane z aluminium. Zaletą lekkich wysięgników zewnętrznych jest to, że ich części zewnętrzne mają niewielką masę, którą trzeba prowadzić spokojnie nad łanem. Zwłaszcza w przypadku dużych szerokości roboczych szczególnie ważne jest dla segmentów zewnętrznych spokojne prowadzenie belki. Aby uzyskać maksymalną stabilność przy niskiej masie własnej, profile przedostatniego wysięgnika belki polowej Super L3 o szerokości 48 m są wykonane z włókna węglowego. 

Wysięgnik zewnętrzny z aluminium i przedostatni wysięgnik zewnętrzny z włókna węglowego
Belka polowa Super-L3 o szerokości 48 m – wysięgnik zewnętrzny z aluminium i przedostatni wysięgnik zewnętrzny z włókna węglowego

Nowy system wyrównywania drgań

Najwyższa precyzja dzięki nowej funkcji wyrównania drgań z ContourControl i SwingStop Plus

System wyrównywania drgań znajduje się pośrodku belki polowej i łączy równoległobok z lewym i prawym wysięgnikiem. Aby spełnić coraz większe wymagania odnośnie wysokich wydajności aplikacji przy dużych prędkościach roboczych, system wyrównywania drgań jest bardzo solidnie wykonany. 

Nowy system wyrównywania drgań jest zawsze wyposażony seryjnie w aktywny system prowadzenia beli polowej ContourControl oraz aktywne tłumienie drgań SwingStop plus. 

Nowy system wyrównywania drgań belki Super L3 od szerokości 39 m
Nowy system wyrównywania drgań belki Super L3 od szerokości 39 m

ContourControl – redukcja pionowych ruchów belki polowej 

System aktywnego prowadzenia belki polowej ContourControl firmy AMAZONE działa całkowicie automatycznie. Wymóg maksymalnej precyzji podczas aplikacji jest spełniony dzięki najmniejszym odległościom od powierzchni docelowej, nawet przy dużych prędkościach i szerokościach roboczych. Aktywny system prowadzenia belki polowej ContourControl w połączeniu z nowym systemem wyrównywania drgań dla belki Super L3 o szerokości od 39 m zawsze obejmuje system składania Flex 2. Podstawą funkcji prowadzenia belki polowej jest szybkodziałający system hydrauliczny z 6 czujnikami, który umożliwia szybką zmianę pochylenia i geometrii belki.

Zalety ContourControl: 

  • Optymalny rozkład poprzeczny 
  • Precyzyjne, bardzo szybkie automatyczne sterowanie wysokością 
  • Odstęp od powierzchni docelowej poniżej 50 cm – mniejsze znoszenie 
  • Bardzo precyzyjne składanie i rozkładanie 
  • Najwyższa precyzja przy dużych prędkościach roboczych 
  • Eleganckie prowadzenie belki przy dużych szerokościach roboczych

Belka polowa Super L3 o szerokości 48 m – kompaktowe wymiary w pozycji transportowej

SwingStop plus – nowy aktywny system wyrównania drgań ograniczający symetryczne i asymetryczne poziome drgania belki polowej

Aby spełnić coraz surowsze wymagania odnośnie poziomego wyrównania belki, wynikające między innymi z większych szerokości i prędkości roboczych, nowy system wyrównywania drgań belki Super L3 od szerokości 39 m obejmuje aktywny system tłumienia drgań SwingStop plus. Oddziaływania zewnętrzne, takie jak nierówności terenu, jazda po zakrętach, procesy przyspieszenia oraz rosnące prędkości robocze, zwłaszcza w przypadku szerokich belek polowych powodują ich ogromne obciążenie w kierunku poziomym. Może to spowodować ruchy poziome wysięgników belki polowej, a tym samym bardzo negatywnie wpływać na rozkład wzdłużny na końcach belki polowej.

Symetryczne drgania zwłaszcza podczas jazdy na wprost
Asymetryczne drgania zwłaszcza podczas jazdy po zakrętach i po jej zakończeniu

Ponieważ ruchy poziome silniej występują na zewnątrz belki polowej, ten efekt bardzo zwiększa się w przypadku belek polowych o dużej szerokości. Aby zmniejszyć te drgania poziome, SwingStop plus mierzy za pomocą czujników przyspieszenia występujące w wysięgnikach belki polowej. Obydwa aktywnie działające siłowniki hydrauliczne systemu stabilizacji aktywnie wyrównują te drgania i zapewniają bardzo stabilne położenie belki polowej w poziomie. W przypadku SwingStop plus obydwie strony belki polowej są sterowane oddzielnie. 

SwingStop plus jest w stanie bardzo efektywnie wyrównywać drgania symetryczne, występujące np. podczas przyśpieszania i hamowania. Nowa konstrukcja systemu wyrównania drgań umożliwia teraz indywidualne sterowanie obydwoma segmentami belki polowej. W przypadku SwingStop plus każdy z wysięgników ma siłownik hydrauliczny aktywnie przeciwdziałający drganiom występującym w tych wysięgnikach. Tym samym w sposób niezawodny są kompensowane również asymetryczne drgania belki polowej występujące podczas jazdy na zakrętach. 

System wyrównania drgań – widok od dołu belki Super L3 od 39 m 

System wyrównania drgań – 
widok od dołu belki Super L3 od 39 m 

  1. Siłownik zmiany geometrii: Zmiana geometrii na + i - prawego wysięgnika belki polowej
  2. Siłownik nachylania: Regulacja nachylenia całej belki polowej, we współpracy z siłownikiem zmiany geometrii  Zmiana geometrii na + i -lewego wysięgnika
  3. Siłownik SwingStop plus z lewej: aktywne wyrównywanie drgań lewego wysięgnika
  4. Siłownik SwingStop plus z prawej: aktywne wyrównywanie drgań prawego wysięgnika

Belka polowa Super L3 o szerokości 48 m w uprawie ziemniaków
Belka polowa Super L3 o szerokości 48 m w uprawie ziemniaków

Zalety układu SwingStop plus: 

  • Optymalny rozkład wzdłużny 
  • Redukcja poziomych ruchów belki polowej zapewnia stabilne położenie belki w poziomie 
  • Bardzo szybki i precyzyjny system pracy nawet przy dużych prędkościach roboczych 
  • Najwyższy poziom wydajności przy najwyższej precyzji
  • Aktywna redukcja drgań symetrycznych i asymetrycznych

Połączenie ContourControl i SwingStop plus zapewnia bardzo spokojne ułożenie belki przy maksymalnej szerokości roboczej. W ten sposób zagwarantowane są znakomite rezultaty aplikacji przy maksymalnej wydajności powierzchniowej.

Przełączanie rozpylaczy w systemach AmaSwitch lub AmaSelect

Belka polowa Super L3 o szerokości od 39 m jest seryjnie wyposażona w obsługiwany ręcznie system przełączania poszczególnymi rozpylaczami AmaSwitch lub analogiczny system elektryczny AmaSelect (z oświetleniem LED każdego rozpylacza), a także w obieg wysokociśnieniowy DUS pro. Opcjonalnie dla obydwu typów układu rozpylaczy możliwy jest rozstaw 25 cm między rozpylaczami.

Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts
  • Niezwykle stabilna i jednocześnie lekka belka polowa o kompaktowej konstrukcji profilowej
  • Duża wydajność powierzchniowa przy maksymalnej precyzji dzięki ContourControl i SwingStop plus
  • Alternatywne precyzyjne przełączanie rozpylaczy AmaSwitch lub AmaSelect
  • Optymalny rezultat aplikacji

Przegląd belek polowych Super L3
Przegląd belek polowych Super L3

Więcej informacji + Mniej informacji -

Hydrauliczny napęd pompy dla opryskiwaczy zawieszanych UF 1602 i UF 2002

Maksymalny komfort korzystania z opryskiwacza zawieszanego

Oszczędzające paliwo zastosowanie UF 2002 z hydraulicznym napędem pompy w pagórkowatym terenie

W przypadku opryskiwaczy zawieszanych UF 1602 i UF 2002 AMAZONE oferuje w połączeniu z pakietem Comfort w pełni zintegrowany z układem hydraulicznym napęd pompy. 

Hydrauliczny napęd pompy zastępuje wałek odbioru mocy i sprawia, że montaż na różnych ciągnikach jest wyjątkowo prosty i bezobsługowy.

Obsługa i regulacja

Regulacja hydraulicznego napędu pompy odbywa się poprzez system Load Sensing opryskiwacza. Obsługa odbywa się w całości poprzez oprogramowanie ISOBUS maszyny UF 02. Dla napełniania, mieszania i oprysku można zapisać różne prędkości obrotowe pompy. Po wybraniu jednej z wcześniej wymienionych funkcji pompa automatycznie udostępnia prędkość obrotową pompy i utrzymuje ją niezależnie od prędkości obrotowej ciągnika. Skutecznie zapobiega się prędkościom obrotowym przekraczającym maksymalną wartość wynoszącą 540 obr./min.

Zapotrzebowanie oleju dla hydraulicznego napędu pompy wynosi do 50 l/min.

Napełnianie

Na początku napełniania można uruchomić pompę wygodnie z TwinTerminal 3.0 w SmartCenter opryskiwacza UF. Pompa uruchamia się przy tym bardzo łagodnie. Prędkość obrotowa pompy jest regulowana w pełni automatycznie i szybko osiąga wcześniej zapisaną wartość. Prędkość obrotowa ciągnika nie ma przy tym żadnego znaczenia. Zawsze można w pełni i bez obaw korzystać z maksymalnej mocy zasysania, ponieważ sterowanie automatycznie ogranicza prędkości obrotowe do wartości 540 obr./min. Opcjonalnie można wyłączyć pompę automatycznie dzięki oprogramowaniu po osiągnięciu zadanego poziomu napełniania.

Aplikacja w polu

Hydrauliczny napęd pompy 300 l/min w UF 02

Podczas aplikacji środków ochrony roślin na pagórkowatym terenie obroty pompy opryskiwacza utrzymywane są w ustawionym zakresie niezależnie od obrotów silnika ciągnika np. przy jeździe pod górę z wysoką prędkością obrotową ciągnika i przy jeździe w dół z niską prędkością obrotową ciągnika. Gwarantuje to optymalny rezultat aplikacji, ogranicza zużycie paliwa i chroni pompę przed nadmiernym obciążeniem przez zbyt wysokie prędkości obrotowe.


Bulb_hnien_Version1-kl-3_rechts

  • Napęd pompy niezależny od ciągnika
  • Oszczędzanie pompy dzięki ograniczeniu prędkości obrotowej
  • Łatwe agregatowanie z ciągnikiem
  • Oszczędność paliwa
  • Nie wymaga konserwacji


 

Więcej informacji + Mniej informacji -

Więcej odnośników

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat ochrony roślin

Czy to nie brzmi ciekawie?

Zostaw swoje dane kontaktowe*, wkrótce skontaktujemy się z Tobą:
* Twoje dane kontaktowe zostaną wykorzystane jedynie do nawiązania pożądanego przez Państwa kontaktu.