Wybór właściwych rozpylaczy

podstawą sukcesu w ochronie roślin


Mniejsze znoszenie także przy silnym wietrze
Rozpylacze inżektorowe (ID, TTI) mają relatywnie duże spektrum kropli i właśnie dlatego mogą być stosowane bardzo uniwersalnie. Możliwy jest zakres ciśnienia od 2 do 8 bar. Są uniwersalnie stosowane we wszystkich kulturach i dawkach. Ze względu na grubokropliste aplikowanie cieczy, można używać tych rozpylaczy także przy silnym wietrze.

Gdy najważniejszym czynnikiem aplikacji jest jakość pokrycia, zaleca się stosowanie standardowych lub drobnokroplistych rozpylaczy antyznoszeniowych, jak XR lub AD. Ze względu na skłonność do znoszenia przy ciśnieniu powyżej 3 bar, należy tu postępować wyjątkowo ostrożnie.

Dobrym kompromisem są nowoczesne kompaktowe rozpylacze inżektorowe ID-K albo Airmix: Mają niewielkie skłonności znoszeniowe i spektrum niezbyt dużych kropli pozwalające na pracę z ciśnieniem 2 do 4 bar.

Gdy chodzi o szczególną jakość pokrycia, interesującą alternatywą są rozpylacze o podwójnym, płaskim strumieniu: rozpylacze AVI Twin z agrotop mają podwójny, płaski strumień o niezbyt drobnych kroplach.

Podzielona na dwa strumienie ciecz osadzana jest na przedniej i tylnej stronie roślin, stanowiąc tym samym ciekawą alternatywę w wielu zabiegach.

Przy prędkościach powyżej 10 km/h interesującym trendem praktyki jest rozpylacz TD-HiSpeed z asymetrycznym kątem oprysku.


1) Lechler IDN 120-025
2) TeeJet XRC 110-025
3) Rozpylacz inżektorowy płaskostrumieniowy AirMix 110-04

Więcej odnośników

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat ochrony roślin

Czy to nie brzmi ciekawie?

Zostaw swoje dane kontaktowe*, wkrótce skontaktujemy się z Tobą:
* Twoje dane kontaktowe zostaną wykorzystane jedynie do nawiązania pożądanego przez Państwa kontaktu.