Udowodnione korzyści ekonomiczne i ekologiczne
Dokładny rozdział nawozu również na zboczu
Jednorodny łan na zboczu
Dokładny rozdział nawozu na całej szerokości roboczej stanowi podstawę jednorodnego, efektywnego w kontekście zasobów łanu, a także pozwala optymalnie wykorzystać pełen potencjał plonu. Dzisiejsza technologia radzi sobie z tym bez problemu na płaskim terenie. Przy skrajnych nachyleniach zbocza topografia ma jednak nadal istotny wpływ na strumień rozsiewanego materiału oraz wpływa na rozdział nawozu na powierzchni. Aby przeciwdziałać temu efektowi, AMAZONE w przypadku rozsiewaczy ZA-V oferuje prosty, a jednocześnie wydajny zestaw do rozsiewania na zboczu.
Proste wyposażenie specjalne o wyjątkowej efektywności
Droga ziarna nawozu aż do powierzchni docelowej jest zdefiniowana w sposób optymalny. Po otwarciu zasuwy rozsiewany materiał spada swobodnie na zdefiniowany punkt tarczy rozsiewającej. Ziarno jest przyśpieszane przez łopatki i rozdzielane na powierzchni.
Podczas rozsiewania na zboczach możliwe są różne scenariusze. Zarówno podczas rozsiewania pod górę, jak i w dół zbocza kształt strumienia jest inny, niż na terenie płaskim. To samo dotyczy rozsiewania w poprzek zbocza. W tych sytuacjach roboczych w wyniku pochylenia rozsiewacza materiał jest podawany na inne miejsce tarczy rozsiewającej. Podczas gdy w wypoziomowanym rozsiewaczu nawóz trafia na tarczę rozsiewającą pod kątem prostym, na skrajnie pochylonym terenie miejsce zderzenia z tarczą przesuwa się, co ma bezpośredni wpływ na kształt strumienia. Dzięki zastosowaniu zestawu do rozsiewania na zboczach nawóz jest prowadzony niemal do samej tarczy, co pozwala zminimalizować efekt przechylenia.
Udowodnione korzyści ekonomiczne i ekologiczne
Rozdział poprzeczny nawozu na zboczu można łatwo zoptymalizować poprzez zastosowanie prostego wyposażenia specjalnego. Zastosowanie zestawu do rozsiewania na zboczach pozwala w szczególności poprawić zasięg rozrzutu nawozu i jego rozdział poprzeczny. Jak pokazała szeroko zakrojona próba polowa InnovationFarm w Austrii, zestaw do rozsiewania poprzecznego poprawia rozdział przy wysiewie w poprzek skrajnie nachylonych zboczy o co najmniej 5 punktów procentowych współczynnika zmienności. Udowodniono to zarówno przy aplikacji w poprzek zbocza, jak i podczas nawożeniu pod górę i z góry. Obok aspektów ekonomicznych ważne są też korzyści ekologiczne dla środowiska naturalnego (InnovationFarm, 2022).
Udowodniona precyzja
InnovationFarm w austriackim Wieselburgu zajął się w 2022 roku tematem rozsiewania nawozu na zboczach. Praktyczne próby polowe pozwoliły zbadać wpływ nachylenia zbocza na rozdział poprzeczny. Wykorzystano rozsiewacze nawozu z typoszeregu ZA-V z zestawem do rozsiewania na zboczu oraz bez niego.
Więcej informacji i szczegółów na temat przeprowadzonych prób, ich wyników oraz samej placówki badawczej można znaleźć na stronie internetowej InnovationFarm.
Obszerny raport z testu znajduje się w czasopiśmie Landwirt 22/2022.
Studium użycia: rozsiew na zboczu
- Pochylenie: 9 stopni lub 16%
Rezultat: Jazda pod górę i z góry
Rezultat: Jazda w poprzek zbocza
Dzięki prostym rozwiązaniom technicznym można zoptymalizować rozdział poprzeczny nawozu. Zastosowanie zestawu do rozsiewania na zboczu pozwala poprawić w szczególności zasięg wyrzutu oraz rozkład ilościowy
Podczas przeprowadzanych prób uzyskano poprawę rozdziału poprzecznego dochodzącą do 5 punktów procentowych współczynnika zmienności. Obok aspektów ekonomicznych ważne są też korzyści ekologiczne dla środowiska naturalnego.
Jazda poprzeczna z zestawem do rozsiewania na zboczu: W wersji z zestawem do rozsiewania na zboczu stwierdzono współczynnik zmienności wynoszący 4,9%.
Tutaj można zaobserwować udoskonalony, symetryczny rozkład ilościowy z zestawem do rozsiewania na zboczu w porównaniu z wyposażeniem standardowym.
h1 ihsddkhskjhhsdhasdhkasdhkajds
h2 jkhfhsdfhsdjhfjsdhshdkfj
h3 jkdshfkjhsdfhsdhfsdh
strong