Większa niezawodność plonu z właściwą strategią wysiewu
Ten uniwersalny siewnik nabudowany GreenDrill firmy AMAZONE daje rolnikom do ręki potężne narzędzie pozwalające sprostać aktualnym wyzwaniom w uprawie roślin.
Doskonały siew to najlepsza gwarancja wysokiego plonu. To, co wydaje się proste na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości jest bardzo skomplikowane. Dziś założenie upraw rolniczych, a zwłaszcza precyzyjny siew dopasowany do lokalnych warunków, jest dużo bardziej skomplikowanym zadaniem, niż jeszcze kilka lat temu. Zmiany klimatyczne, których konsekwencją jest dużo większe ryzyko ulewnych deszczów lub okresów suszy, ma tak samo duży wpływ na strategię wysiewu, jak rosnące wymagania odnośnie ochrony środowiska i przyrody. Rolnicy muszą ponadto pamiętać, że zaniedbania podczas zakładania uprawy można skompensować jedynie w niewielkim stopniu poprzez późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Dzieje się tak dlatego, że przepisy prawne często zabraniają nawożenia w okresie wegetacyjnym w celu wzmocnienia roślin. Wiele sprawdzonych substancji, które zmniejszają ryzyko chorób spowodowanych trudnymi warunkami wzrostu, jest obecnie zabronionych przez surowe przepisy dotyczące ochrony roślin.
Obecnie możliwe jest połączenie siewnika nabudowanego i maszyny uprawowej przez zastosowanie kompaktowych bron talerzowych Catros, CatrosXL i Certos, a także kultywatorów mulczujących Cenius i Ceus, kultywatorów wirnikowych KG oraz bron wirnikowych KE. Zastosowanie GreenDrill w połączeniu z techniką siewu jest możliwe zarówno z siewnikami nabudowanymi Cataya lub Centaya, siewnikiem zaczepianym D9-60, agregatem uprawowo-siewnym Cirrus lub siewnikiem wielkopowierzchniowym Primera DMC.
» Doskonały wysiew jako gwarancja najwyższych plonów
Wydajne i zrównoważone koncepcje nawożenia
Nowoczesne rolnictwo reaguje na zwiększone wymagania stosując innowacyjne koncepcje wysiewu, takie jak podsiewki, rośliny towarzyszące, specjalne mieszanki poplonów lub siew połączony z nawożeniem. Eksperci od uprawy roślin wymieniają w związku z tym następujące cele:
- Utrzymanie wilgotności gleby oraz zachowanie jej do momentu kiełkowania (siew oszczędzający wodę)
- Zapobieganie wzrostowi chwastów poprzez szybkie okrycie gleby przez rośliny towarzyszące (oszczędności na herbicydach)
- Odstraszanie szkodników, a przyciąganie pożytecznych owadów poprzez bodźce zapachowe (naturalna ochrona roślin)
- Mobilizacja składników odżywczych z atmosfery oraz gleby przez rośliny bobowate i udostępnianie ich roślinom w sposób niemal bezstratny (oszczędność nawozu i zmniejszenie emisji)
- Odkładanie nawozu na celowej głębokości już na etapie wysiewu, dzięki czemu wschodzące rośliny mają dostęp do substancji odżywczych oraz impuls do wykształcania korzeni (unikanie strat składników odżywczych)
Optymalna kombinacja innowacji technologicznych
Aby umożliwić odpowiednią reakcję na te wyzwania, producent AMAZONE oferuje rolnikom silne narzędzie kompatybilne z niemal nieograniczoną paletą wariantów wysiewu – uniwersalny siewnik nabudowany GreenDrill (GD). Obok modelu GD 200 dopasowanego do maszyn AMAZONE, producent ten oferuje teraz również nowy, samodzielnie stworzony produkt – GD 501. Dodatek „Universal” odnosi się zarówno do szerokości roboczej zwłaszcza przy rozsiewie różnych nasion i nawozów, jak i do różnorodnych możliwości zwiększenia plonu i ochrony gleby dzięki połączeniu z innymi maszynami.
W ten sposób siewnik nabudowany przy uprawie gleby może jednocześnie aplikować nawóz lub wysiewać poplony przy zrywaniu ścierniska. Połączenie GreenDrill i siewnika daje szczególnie duże możliwości zastosowania wydajnych strategii siewu. Przykładem jest umieszczenie trzech materiałów (nasion lub nawozów) przy jednym przejeździe – niezależnie od siebie i na różnej głębokości. Ta tzw. metoda Triple-Shoot jest możliwa np. dzięki połączeniu maszyn GreenDrill i siewnika Cirrus od AMAZONE.
Żądana ilość rozsiewu nasion lub nawozu jest regulowana przez napędzany elektrycznie dozownik znajdujący się pod łatwo dostępnym zbiornikiem rozsiewanego materiału. Regulacja ilości nasion odbywa się za pomocą wałków dozujących dopasowanych do wysiewanego materiału. Można je wymienić za pomocą kilku prostych ruchów.
Dodatkowa funkcjonalność i komfort obsługi
Model GD 200 z pojemnością zbiornika 200 l sprawdził się przy wysiewie poplonów i mieszanin do tzw. zazielenienia, ale również – jako dodatek do siewnika – przy jednoczesnym siewie drugiej uprawy, np. podsiewkach koniczyny przy wysiewie jęczmienia. GreenDrill 501 oprócz ponaddwukrotnie większego zbiornika ziarna z czujnikiem napełnienia (pojemność 500 l) oferuje szereg dodatkowych funkcji i ułatwień w obsłudze. Jest to możliwe dzięki sterowaniu maszyny przez ISOBUS. W tym standardzie GD 501 po montażu na siewniku Cirrus jest widoczny na terminalu w kabinie ciągnika jako trzeci zbiornik ziarna i dozownik oraz może być odpowiednio sterowany. Oddzielny komputer roboczy ISOBUS umożliwia uzupełnienie maszyny uprawowej o siewnik nabudowany. Kalibracja naciśnięciem przycisku jest taka samo przyjazna w obsłudze, jak technika siewu AMAZONE, w której wałki dozujące są kompatybilne z GD 501.
Za dokładny rozdział wysiewanych nasion na rzędy odpowiada segmentowa głowica rozdzielcza znana z techniki siewu AMAZONE, wyposażona w zależności od szerokości roboczej w od 16 do 48 wylotów. Jeżeli siewnik nabudowany uzupełnia cykl roboczy maszyny uprawowej i nie może zostać zintegrowany w kanale powietrznym siewnika, to do transportu materiału do punktu dozowania dostępna jest oddzielna dmuchawa hydrauliczna. Gwarantuje to równomierny rozdział poprzeczny do szerokości roboczej 9 metrów.
Stanowi to bardzo pożyteczną cechę GreenDrill 501, podobnie jak możliwość wyboru jednego z trzech różnych wylotów jako punktu przekazania do GreenDrill 501. Dzięki temu poprzez drugi wlot redlicy TwinTeC+ można umieścić wysiewane nasiona bezpośrednio za rośliną główną. Ten dodatkowy wylot pozwala umieścić drugi materiał na mniejszej głębokości, niż roślinę główną. Ponadto przy redlicach TwinTeC+ oraz RoTeC pro można umieścić nasiona z GreenDrill 501 bezpośrednio za rośliną główną dzięki użyciu specjalnego trójnika. Jest to preferowany wybór, gdy obydwie uprawy mają być umieszczane na tym samym horyzoncie, ale musi być przestrzegany odpowiedni stosunek mieszania. Ponadto istnieje również możliwość dozowania nasion na powierzchni dzięki talerzom rozpryskowym. We wszystkich wylotach i wariantach można wybierać między metodami Single-, Double- i Triple-Shoot w połączeniu z maszyną Cirrus.
Inteligentne warianty siewu – gwarantowany sukces
Metody wysiewu zgodnie z procedurą Double- i Triple-Shoot podkreślają opcje zastosowania siewnika nabudowanego GreenDrill 501 np. w połączeniu z siewnikiem Cirrus:
Spulchnianie korzeni na głębokości: Amoniak i fosforany „przyciągają” strukturę korzeniową roślin. Dlatego – także ze względu na rozporządzenie o nawozach – szczególnie przy uprawie zbóż jarych zaleca się dodawanie od 20 do 25 kg/ha nawozu wraz z wysiewem ziaren, ale na nieco większej głębokości. Jest to możliwe dzięki metodzie Double-Shoot. W ten sposób składniki odżywcze są dostępne przez dłuższy czas, wspomagając pionowy wzrost korzeni, co gwarantuje ich dostęp do wody zwłaszcza na etapie wschodu. Doświadczeni rolnicy radzą jednak, aby nie umieszczać przy korzeniach zbyt dużej ilości nawozu, ponieważ w takim wypadku korzenie „rozleniwiają się” i nie rosną dalej w głąb, co jest niekorzystne dla rozwoju roślin.
Wykorzystanie azotu z powietrza: Alternatywą dla odkładania głębokiego nawozu jest w przypadku upraw ozimych jednoczesny wysiew roślin towarzyszących takich jak fasola, łubin, koniczyna, które mają zdolność udostępniania uprawie głównej azotu z powietrza dzięki swoim guzkom korzeniowym. Gryka z kolei udostępnia uprawie głównej fosforany w związkach nieorganicznych. Wytwarzanie się masy organicznej zapobiega też wymywaniu azotu oraz zapobiega wschodowi chwastów dzięki zacienieniu. Metody te są jednak skuteczne tylko wtedy, gdy rośliny towarzyszące w miesiącach zimowych przemarzają, dzięki czemu uprawa główna może rozwijać się w sposób niezakłócony po wiosennym rozpoczęciu wegetacji.
Naturalne zwalczanie szkodników: Z uwagi na coraz surowsze ograniczenia w stosowaniu insektycydów rozpowszechnia się zastosowanie roślin towarzyszących, które są wysiewane na odpowiedniej głębokości w glebie podczas przejazdu za pomocą specjalnych redlic (metoda Double-Shoot) i spełniają rolę naturalnej ochrony roślin. W takim zastosowaniu sprawdził się np. len, którego zapach odciąga pchłę rzepakową od rzepaku, który jest uprawą główną.
Jeden siew, podwójne żniwa: Przy wiosennym wysiewie owsa oraz mieszanek traw w połączeniu z odkładaniem nawozu poniżej wysiewanych ziaren metodą Triple-Shoot mamy do czynienia z potrójną korzyścią. Owies rośnie na wysokość, podczas gdy mieszanka traw zapobiega wschodowi chwastów i pozwala zminimalizować zastosowanie herbicydów. Odłożony nawóz wspomaga wschód obydwu upraw. Po zebraniu owsa w lecie można wykorzystać trawy dojrzewające w późniejszym okresie jako cenną paszę.
Ekonomiczna uprawa rzepaku: Doświadczeni rolnicy uzyskują znaczne oszczędności na nawożeniu i ochronie roślin dzięki ekonomicznemu wysiewowi rzepaku, bobu oraz poplonów w jednym przejeździe. Odpowiednio wyregulowane redlice wysiewają rzepak, a nieco głębiej bób. Wysiew poplonów w postaci facelii, gryki lub lucerny odbywa się powierzchniowo dzięki talerzom rozpryskowym zamontowanym na siewniku nabudowanym GreenDrill. Bób oraz poplony przemarzają w zimie, ale magazynują azot i zapobiegają wschodowi chwastów. Dzięki temu wiosną rzepak może rozwijać się dużo szybciej przy mniejszej ilości nawozu i środków ochrony roślin. W metodzie Triple-Shoot istotne jest, aby w momencie wysiewu wszystkie wysiewane rośliny miały do dyspozycji wystarczającą ilość wody. Jeżeli nie można tego zagwarantować, to możliwy jest bezpośredni, oszczędzający wodę wysiew uprawy głównej oraz roślin towarzyszących – bobu i poplonów.