24 lis 2014

750.000 rozsiewaczy nawozów ZA z firmy Amazone

Do pobierania pakietu dla mediów

Zakłady Amazone obchodzą w roku 2014 szczególny jubileusz po sprzedaży 750.000 rozsiewaczy nawozów serii ZA . Trzy czwarte miliona rozsiewaczy nawozów to imponujący wynik, jakiego nie osiągnęła dotychczas chyba żadna inna maszyna rolnicza.

Początki historii ZA zaczynają się w 1958 roku. Wtedy prof. h.c. (SAA Samara) RAAS dr. dr. h.c. Heinz Dreyer skonstruował pierwszy dwutarczowy rozsiewacz ZA ze zbiornikiem o pojemności 330 l pracujący  z szerokością roboczą 10 m. Niedługo potem, Heinz Dreyer jako trzecie pokolenie właścicieli, wspólnie ze swoim kuzynem Klausem Dreyerem  przejął zarządzanie firmą Amazone. Odpowiednio do swojej budowy rozsiewacz otrzymał nazwę ZA, będącą  skrótem z j.niemieckiego  od „Zentrifugalstreuer Anbaumaschine“.

Już pierwsze ZA znacznie poprawiły efektywność rozsiewu nawozów mineralnych. W porównaniu z wcześniejszymi rozsiewaczami skrzyniowymi, wyróżniały się większą szerokością roboczą ,a w porównaniu z rozsiewaczami jednotarczowymi i rozsiewaczami wahadłowymi, większą precyzją. Późniejsza historia ZA przyniosła zakładom Amazone wprowadzenie na rynek kolejnych serii tej maszyny z coraz większymi pojemnościami zbiorników oraz szerokościami roboczymi. Jednak podstawowa zasada konstrukcji pierwszych ZA jest zachowana do dzisiaj: zbiornik złożony z dwóch lejkowatych części i dwie przeciwbieżne tarcze rozsiewające napędzane ze stałą liczbą obrotów, ustawione po lewej i prawej stronie w stosunku do osi jazdy tworzą lustrzany, precyzyjny obraz rozsiewu.

Rozsiewacze nawozów ZA stworzyły nową skalę także w kwestii precyzji działania. Efektem była oszczędność środków produkcji i zwiększona ochrona środowiska. Kamieniami milowymi stały się przy tym np. unoszone końcówki łopatek rozsiewających do nawożenia pogłównego, system wymiany tarcz do większych i zmiennych szerokości roboczych, system rozsiewu granicznego i krawędziowego Limiter oraz Soft Ballistic System SBS do delikatnego traktowania nawozu. Wielkie postępy przyniosło wprowadzenie hydrauliki i elektroniki. Program ZA dzięki technice ważenia, automatycznemu przełączaniu na nawrotach, włączaniu sekcji szerokości GPS-Switch oraz terminalom ISOBUS-spełnia najwyższe wymagania odnośnie precyzji nawożenia.

Najnowsza seria ZA-TS obejmuje modele z techniką ważenia i elektroniką regulacji ISOBUS. Zbiorniki mają tu pojemność od 1.700 litrów do 4.200 litrów, a szerokości robocze sięgają od 18 m do 54 m. Widać, że w porównaniu do pierwszych rozsiewaczy ZA z 1958 roku pojemność tych maszyn zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie a ich szerokość robocza jest ponad pięć razy większa. W tej serii firma Amazone wprowadziła na rynek mechanizm rozsiewający TS z wbudowanym w tarcze rozsiewające układem rozsiewu granicznego AutoTS, podającym nawóz dokładnie do granicy pola. Dzięki AutoTS osiągnięto niespotykaną dotychczas precyzję poprzecznego rozdziału nawozu. Efektem jest znacznie wyższe plonowanie w strefie granic pola.