2014-11-24

750.000 rozsiewaczy nawozów ZA z firmy Amazone

Do pobierania pakietu dla mediów

Zakłady Amazone obchodzą w roku 2014 szczególny jubileusz po sprzedaży 750.000 rozsiewaczy nawozów serii ZA . Trzy czwarte miliona rozsiewaczy nawozów to imponujący wynik, jakiego nie osiągnęła dotychczas chyba żadna inna maszyna rolnicza.

Początki historii ZA zaczynają się w 1958 roku. Wtedy prof. h.c. (SAA Samara) RAAS dr. dr. h.c. Heinz Dreyer skonstruował pierwszy dwutarczowy rozsiewacz ZA ze zbiornikiem o pojemności 330 l pracujący  z szerokością roboczą 10 m. Niedługo potem, Heinz Dreyer jako trzecie pokolenie właścicieli, wspólnie ze swoim kuzynem Klausem Dreyerem  przejął zarządzanie firmą Amazone. Odpowiednio do swojej budowy rozsiewacz otrzymał nazwę ZA, będącą  skrótem z j.niemieckiego  od „Zentrifugalstreuer Anbaumaschine“.

Już pierwsze ZA znacznie poprawiły efektywność rozsiewu nawozów mineralnych. W porównaniu z wcześniejszymi rozsiewaczami skrzyniowymi, wyróżniały się większą szerokością roboczą ,a w porównaniu z rozsiewaczami jednotarczowymi i rozsiewaczami wahadłowymi, większą precyzją. Późniejsza historia ZA przyniosła zakładom Amazone wprowadzenie na rynek kolejnych serii tej maszyny z coraz większymi pojemnościami zbiorników oraz szerokościami roboczymi. Jednak podstawowa zasada konstrukcji pierwszych ZA jest zachowana do dzisiaj: zbiornik złożony z dwóch lejkowatych części i dwie przeciwbieżne tarcze rozsiewające napędzane ze stałą liczbą obrotów, ustawione po lewej i prawej stronie w stosunku do osi jazdy tworzą lustrzany, precyzyjny obraz rozsiewu.

Rozsiewacze nawozów ZA stworzyły nową skalę także w kwestii precyzji działania. Efektem była oszczędność środków produkcji i zwiększona ochrona środowiska. Kamieniami milowymi stały się przy tym np. unoszone końcówki łopatek rozsiewających do nawożenia pogłównego, system wymiany tarcz do większych i zmiennych szerokości roboczych, system rozsiewu granicznego i krawędziowego Limiter oraz Soft Ballistic System SBS do delikatnego traktowania nawozu. Wielkie postępy przyniosło wprowadzenie hydrauliki i elektroniki. Program ZA dzięki technice ważenia, automatycznemu przełączaniu na nawrotach, włączaniu sekcji szerokości GPS-Switch oraz terminalom ISOBUS-spełnia najwyższe wymagania odnośnie precyzji nawożenia.

Najnowsza seria ZA-TS obejmuje modele z techniką ważenia i elektroniką regulacji ISOBUS. Zbiorniki mają tu pojemność od 1.700 litrów do 4.200 litrów, a szerokości robocze sięgają od 18 m do 54 m. Widać, że w porównaniu do pierwszych rozsiewaczy ZA z 1958 roku pojemność tych maszyn zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie a ich szerokość robocza jest ponad pięć razy większa. W tej serii firma Amazone wprowadziła na rynek mechanizm rozsiewający TS z wbudowanym w tarcze rozsiewające układem rozsiewu granicznego AutoTS, podającym nawóz dokładnie do granicy pola. Dzięki AutoTS osiągnięto niespotykaną dotychczas precyzję poprzecznego rozdziału nawozu. Efektem jest znacznie wyższe plonowanie w strefie granic pola.

Alle

Amazone_Pantera 4503_Profihopper 1250_Precea 4500-2CC Super
2021-04-22, Hasbergen-Gaste

Grupa AMAZONE kontynuuje dynamiczny wzrost

Grupa Amazone przekroczyła próg 500 milionów obrotów w roku gospodarczym 2020. Ponadto ten renomowany producent sprzętu rolniczego i komunalnego odnotował wzrost obrotów o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.

ZA-TS4200_NewHolland_d0_kw_DJI_0898
2021-03-15

Skuteczny rozsiew nawozu: Większe plony dzięki kalkulatorowi rozsiewu granicznego AMAZONE

Dla optymalnego ustawienia przy rozsiewie nawozu firma Amazone oferuje różne usługi i rozwiązania techniczne. Precyzyjny i dostosowany do potrzeb rozsiew odgrywa decydującą rolę w obniżaniu kosztów i w ochronie środowiska. Specjalnie do rozsiewu granicznego rozsiewacze nawozów Amazone wyposażone są w zintegrowany system rozsiewu granicznego AutoTS, który sprawdził się już ponad 10 000 razy. Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy...

Precea4500-2C_MasseyFerguson_d0_kw_DJI_036_mit_Logo
2021-03-08,

Egzamin zdany celująco: Precea 4500-2CC Super i sekcja wysiewająca PreTeC zostały uznane przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG

W lutym 2021 roku Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG opublikowało dwa sprawozdania z badań siewnika punktowego Precea 4500-2CC Super oraz sekcji wysiewającej PreTeC. Seria Precea to najnowsza generacja siewników punktowych pracujących z dużymi prędkościami firmy Amazone.

Frontpacker_Tigges_Amazone_DSC02250_d1_210216
2021-02-18, Hasbergen-Gaste

Amazone uzupełnia swoją ofertę o wały Tigges

W grudniu 2020 roku firma Amazonen-Werke rozpoczęła współpracę z firmą Gebr. Tigges GmbH & Co. KG w Oelde. Firma Tigges jest jznana od pokoleń w branży maszyn rolniczych z profesjonalnej techniki wałów i ugniataczy i w przyszłości uzupełni ofertę produktów Amazone w tym segmencie. Oznacza to, że w przyszłości partnerzy handlowi i klienci Amazone będą mogli polegać na wieloletnim doświadczeniu firmy Tigges w zakresie celowego i określonego dla danego miejsca...