2014-10-07

Rekord świata Amazone w ochronie roślin: 1.032 hektary w 24 godziny

Do pobierania pakietu dla mediów

Czy można w ciągu 24 godzin technicznie wykonać zabiegi ochrony roślin na powierzchni 1.000 ha? Odpowiedź na to pytanie brzmi teraz, tak, można: powierzchnią 1.032 hektarów , którą przez 24 godziny obrobił najnowszy opryskiwacz UX 11200, Amazone ustanowiła nowy rekord świata.

Przeliczając to na przeciętną wydajność powierzchniową, UX 11200 osiągnął 43 ha na godzinę co również jest najlepszym wynikiem w dzisiejszej, nowoczesnej technice ochrony roślin. Ze zbiornikiem o pojemności 12.000 l na osi tandemowej to dzisiaj największy zaczepiany opryskiwacz polowy w programie Amazone. Wyposażony w belkę polową Super-L  i połączony z ciągnikiem Fendt o mocy 330 KM w trakcie ustanawiania rekordu świata jechał z z prędkością 13 do 15 km/h zależnie od warunków pogodowych i polowych – a w momentach, gdy nie było wiatru i rosy na roślinach, nawet z prędkością 17 km/h. Napełnianie opryskiwacza odbywało się bezpośrednio na polu z beczkowozu mieszczącego 21 m³ wody, wyprodukowanego przez firmę Annaburger oraz z 1000 l pojemnika ze środkiem ochrony roślin umieszczonego na platformie ładunkowej ciągnika Unimog z zakładów Mercedes.

Start do obliczonego na dokładnie 24 godziny rekordu świata nastąpił 03.09.2014 o godzinie12.12 w brandenburskim  gospodarstwie rolnym Golzow. Posiada ono ogółem powierzchnię 6.490 ha i reprezentuje praktycznie przeciętne warunki europejskie, w których UX 11200 może pokazać pełnię swoich możliwości.

Konkretne zadanie brzmiało: po zbiorze rzepaku na 15 różnych polach, na których ponownie wschodził rzepak zastosować Glyphosat z wodą w dawce 100 l/ha. Wszystkie czynności odbywały się w stałym kontakcie z szefem działu ochrony roślin w gospodarstwie. Do dyspozycji były różnej wielkości rozpylacze (025, 03, 04) TurboDrop High Speed marki Agrotop. Praca mogła się jednak odbywać przez cały czas tylko z rozpylaczami 03.

Ze względu na różną wysokość ścierniska i wchodzących roślin rzepaku cała powierzchnia była zdecydowanie niejednolita i tym samym  bardzo wymagające w kwestii prowadzenia belki polowej opryskiwacza. Dodatkowym obciążeniem były słupy i przyłącza wody na polach. Wszystkie przeszkody zostały przed przystąpieniem do ustanawiania rekordu zapisane w terminalu ciągnika, aby nieznającemu tych pól  kierowcy zasygnalizować te miejsca. Ciągnik był poza tym wyposażony w system automatycznego kierowania  zaopatrywany w sygnały korekcyjne przez przenośną stację referencyjną RTK. Obsługa opryskiwacza odbywała się przez terminal Amatron 3, automatyczne włączanie na nawrotach i przełączanie sekcji szerokości zapewniała technika Section Control w terminalu ciągnika.

Prawie 30 % czasu pomocniczego
Materiał liczbowy zebrany w trakcie ustanawiania rekordu świata wyraźnie pokazał w jak dużym stopniu wielkości i kształty pól wpływają na rzeczywistą wydajność powierzchniową: na  polach między 40 a 124 ha oraz przejazdach długich na ok. 0,5 do 1,5 km wartość ta wynosi między 38 ha/h na polu niekorzystnym a 45 ha/h na polu najlepszym. Odpowiada to 18% różnicy w wydajności powierzchniowej.

Jeszcze większe znaczenie miały niezbędne czasy pomocnicze. Przy porównaniu do teoretycznej wydajności powierzchniowej 60 ha/godzinę, czas pomocniczy stanowi 28 %. Dzięki dużej pojemności zbiornika UX 11200 napełnianie zajmowało tylko 8 % tego czasu. Podczas bicia  rekordu świata opryskiwacz zużył ogółem 103.200 l cieczy roboczej i napełniany był jedynie dziesięć razy. Czas jednego napełnienia zbiornika kształtował się między 10:55 min a13:45 min w zależności od ilości resztek cieczy roboczej a suma czasów napełniania wyniosła dwie godziny.

Pełne 1,5 godziny czyli około 6 % czasu zajęło przemieszczanie się opryskiwacza między polami. Drogi przejazdu zespołu miały całkowitą długość prawie 20 km. Większość czasu pomocniczego zajmowało objeżdżanie słupów i przyłączy wody oraz nawroty na końcach pola mierzących 40 m szerokości. Mimo korzystnej struktury powierzchni zajęło to ogółem 3,5 godziny, co stanowi blisko 15% czasu pomocniczego..

Obszerna dokumentacja
Głównymi osobami odpowiedzialnymi za organizację i przebieg ustanawiania rekordu świata byli pracownicy działu promocji sprzedaży Amazone. 24 godzinny rekord świata został podzielony na trzy zmiany dla trzech różnych operatorów opryskiwacza jadących ciągnikiem Fendt 933. Praca zmianowa odbywała się także przy dostawie wody i napełnianiu maszyny przez kierowców Unimoga z dołączonym beczkowozem Annaburger.

Podczas ustanawiania rekordu własna stacja pogodowa gospodarstwa Golzow dostarczała dane dotyczące prędkości wiatru, temperatury, wilgotności powietrza itd. Bezpośrednio na polu był do dyspozycji zestaw pomiarowy, sprawdzający bezpośrednio aktualną prędkość wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza w celu dokonywania odpowiednich zmian dawki lub przerw w oprysku. Warunki były w zasadzie zbliżone do stałych. Prędkość wiatru wynosiła a w ciągu dnia 2 do 3 m/sekundę a nocą 0 m/sekundę.

Jako neutralny obserwator na miejscu był obecny przez cały czas redaktor specjalistycznego czasopisma. Od strony naukowej towarzyszyło mu dwóch studentów szkoły wyższej w Soest. Wspólnie z kierownikiem działu ochrony roślin gospodarstwa Golzow prowadzili dokładną dokumentację wszystkich czynności wykonywanych na polach. Pod względem jakości zabiegów oceniono wszystkie pola biorąc pod uwagę zużycie cieczy roboczej, zużycie paliwa, czasy napełniania i czasy oprysku.

O dokumentację rekordu świata na zadbał zespół filmowy Gläser. Film można obejrzeć pod adresem www.amazone.tv .

Amazone: Weltrekord im Pflanzenschutz

Alle

Amazone_Pantera 4503_Profihopper 1250_Precea 4500-2CC Super
2021-04-22, Hasbergen-Gaste

Grupa AMAZONE kontynuuje dynamiczny wzrost

Grupa Amazone przekroczyła próg 500 milionów obrotów w roku gospodarczym 2020. Ponadto ten renomowany producent sprzętu rolniczego i komunalnego odnotował wzrost obrotów o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.

ZA-TS4200_NewHolland_d0_kw_DJI_0898
2021-03-15

Skuteczny rozsiew nawozu: Większe plony dzięki kalkulatorowi rozsiewu granicznego AMAZONE

Dla optymalnego ustawienia przy rozsiewie nawozu firma Amazone oferuje różne usługi i rozwiązania techniczne. Precyzyjny i dostosowany do potrzeb rozsiew odgrywa decydującą rolę w obniżaniu kosztów i w ochronie środowiska. Specjalnie do rozsiewu granicznego rozsiewacze nawozów Amazone wyposażone są w zintegrowany system rozsiewu granicznego AutoTS, który sprawdził się już ponad 10 000 razy. Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy...

Precea4500-2C_MasseyFerguson_d0_kw_DJI_036_mit_Logo
2021-03-08,

Egzamin zdany celująco: Precea 4500-2CC Super i sekcja wysiewająca PreTeC zostały uznane przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG

W lutym 2021 roku Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG opublikowało dwa sprawozdania z badań siewnika punktowego Precea 4500-2CC Super oraz sekcji wysiewającej PreTeC. Seria Precea to najnowsza generacja siewników punktowych pracujących z dużymi prędkościami firmy Amazone.

Frontpacker_Tigges_Amazone_DSC02250_d1_210216
2021-02-18, Hasbergen-Gaste

Amazone uzupełnia swoją ofertę o wały Tigges

W grudniu 2020 roku firma Amazonen-Werke rozpoczęła współpracę z firmą Gebr. Tigges GmbH & Co. KG w Oelde. Firma Tigges jest jznana od pokoleń w branży maszyn rolniczych z profesjonalnej techniki wałów i ugniataczy i w przyszłości uzupełni ofertę produktów Amazone w tym segmencie. Oznacza to, że w przyszłości partnerzy handlowi i klienci Amazone będą mogli polegać na wieloletnim doświadczeniu firmy Tigges w zakresie celowego i określonego dla danego miejsca...